جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/11/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6049

 خبـــرنامه 

 آيا منشا خريد خوبي براي استقلال است؟

مهم‌ترين خبر روز يا حتي کل فصل نقل‌وانتقالات زمستان، استقلالي شدنِ منشا بود. مهاجم پرسپوليس که با نظر برانکو در ليست مازاد اين تيم قرار گرفت و شفر هم دستور به جذب او داد. حال سوالي که پيش مي‌آيد اين است که آيا منشا به درد استقلال مي‌خورد يا نه. استقلال در نيم‌فصل نخست به اندازه پرسپوليس گل خورد، ولي 6 امتياز کمتر از تيم رقيبش کسب کرد که نشان مي‌دهد مشکل اين تيم در گلزني بوده است.

راه حل شفر براي فرار از اين معضل، خريد مهاجم رقيب بوده است. ضمن اينکه استقلال در 8 تا از بازي‌هاي نيم‌فصل در گلزني ناکام بود و از اين حيث جز سپيدرود هيچ تيمي آماري بدتر از استقلال ندارد. يکي از دلايل گل نزدن استقلال، تعداد شوت‌هاي کمي است که مهاجمان اين تيم مي‌زنند. استقلال در جمع 6 تيم بالاي جدول، کمترين شوت و شوت در چارچوب را مي‌زند.

به همين خاطر حالا مهاجمي را خريده که در طي 1.5 فصل حضور در پرسپوليس، طبق آمار، بيشترين ميانگين شوت‌زني را داشته است. فصل قبل منشا به طور متوسط 3.6 شوت در هر مسابقه مي‌زد و اين نيم‌فصل هم در هر نود دقيقه 2.2 مرتبه با شوت شانس‌اش را براي گلزني امتحان مي‌کرد. از نظر تعداد شوت در چارچوب هم منشا در هر دو فصل، دومين بازيکن برتر پرسپوليس بود که نشان مي‌دهد شوت‌هاي پرتعداد اين مهاجم نيجريه‌اي باعث پايين آمدن دقت آن نشده است. البته گادوين منشا دفعات زيادي تصميم مي‌گيرد که از راه دور شوت بزند و اين باعث پايين آمدن نرخ تبديل شوت به گلش شده است. فصل گذشته نرخ تبديل شوت به گل اين بازيکن فقط پنج درصد بود و در اين فصل يک‌درصد ديگر هم افت کرد. البته اين از يک سو به نفع استقلال هم هست.

تيمي که نيم‌فصل اول در خلق موقعيت ضعف داشت، مي‌تواند روي شوت‌هاي از راه دور او هم حساب باز کند. همچنين خود منشا در خلق موقعيت آمار قابل قبولي دارد و در پرسپوليس جزو سه بازيکن برتر از حيث پاس‌کليدي بود. ضمن اينکه منشا توانايي بالايي در حمل توپ دارد و شفر در صورت بازي واکنش‌گرا مي‌تواند روي ضدحمله‌هاي سريع اين بازيکن هم حساب باز کند. همين تبحر منشا باعث شده بود که او در پيکان به مراتب نمايش بهتري از پرسپوليسي داشته باشد که برانکو تملک توپ را در دستور کار قرار داده بود.

البته اينطور نيست که با بازي مالکانه اين فصل استقلال، منشا نتواند کمکي به اين تيم کند. در همين فصل موقعيت‌هاي زيادي در خاطر هواداران استقلال مانده که به خاطر بي‌دقتي نفرات تهاجمي تيم‌شان به هدر رفت. اتفاقي که با حضور منشا شانس گل‌ شدن‌شان بيشتر مي‌شود. منشا بعد از اولين گل‌اش براي پرسپوليس که روي ضربه ايستگاهي به تراکتورسازي زده شد، هر ده گل ديگرش را از محوطه جريمه زد. و اين يعني اينکه منشا در محوطه جريمه هم حفره‌هاي دفاعي حريف را خوب شناسايي مي‌کند، هم جايگري‌ مناسبي دارد و هم اينکه ضربه آخر را خوب مي‌زند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته