جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/12/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 6059

 معادلات انرژي 

 ثبات صادرات نفت ايران

پايگاه خبر اقتصادي 'اينوستينگ' استراليا گزارش داد که صادارت نفت ايران در ژانويه 2019 (دي و بهمن ) با رسيدن به يک ميليون 470 هزار بشکه در روز، به ثبات رسيده است.به گزارش ايرنا به نقل ازموسسه بين المللي ردياب نفتکش ها و تازه ترين داده هاي صنعتي اعلام کرد که چين با بيش از 350 هزار بشکه در روز بيشترين وارادات نفت ايران داشته که اين رقم 68 هزار بشکه در روز بيش از حدي است که معافيت هاي بعد از اعمال تحريم اقتصادي آمريکا براي اين کشور تعيين کرده بود.

اين گزارش مدعي شده است که تاکنون اطلاعات برخي از محموله هاي نفتي از مبداء بنادر ايران براي تعيين مقصد نهايي آنها تا بنادر چين، کاملا درست نبوده اند.براساس اين گزارش، هيچ يک از کشورهاي اروپايي در اين مدت از ايران نفت وارد نکرده اند با وجود اينکه کشورهايي چون ايتاليا و يونان جزو کشورهايي بودند که دولت آمريکا آنها را از ميزان قابل توجهي از معافيت براي خريد نفتي از ايران بهره مند کرده بود.

گزارش هاي اوليه براي صادارت نفت ايران نشان مي دهد که ايران با همين حجم نفت در ماه فوريه (بهمن) نيز به مشتري هاي ماه قبل، نفت صادر خواهد کرد.

براساس اين گزارش، طبق پيش بيني برخي تحليلگران و تجار بزرگ نفتي، با افزايش نسبي صادارت نفت ايران تا يک ميليون و 500 بشکه در روز، بعيد نيست آمريکا يا به همين حجم صادرات ايران رضايت دهد و يا از برخي از اين کشورهاي داراي معافيت بخواهد از سهميه واردات نفت خود از ايران خود بکاهند.

نمايشگاه «جايگاه هاي سوخت» در تهران افتتاح شد

دومين نمايشگاه بين المللي جايگاه داران سوخت و صنايع وابسته در نمايشگاه بين المللي تهران افتتاح شد و تا پنجم اسفندماه پذيراي علاقه مندان است.

به گزارش ايلنا، هدف از برگزاري دومين نمايشگاه جايگاه هاي سوخت حمايت از توليد ملي، اقتصاد مقاومتي و پيوند صنعت و دانشگاه، با حضور مجموعه‌اي از شرکت‌هاي توليدي، شرکت‌هاي دانش بنيان و شرکت‌هاي خارجي فعال در اين حوزه است.

در اين نمايشگاه بيش از 60 شرکت داخلي و 12 شرکت خارجي از کشور‌هايي همچون ژاپن، مالزي، ترکيه وغيره در اين نمايشگاه حضور دارند؛ همچنين پنج هيات تجاري از کشور‌هاي منطقه براي مذاکره با توليدکنندگان ايراني به تهران آمده اند.

دومين عرضه ميعانات گازي در رينگ صادراتي بورس انرژي در 6 اسفندماه

نماينده شرکت ملي نفت در بورس انرژي از دومين عرضه ميعانات گازي پارس جنوبي در رينگ بين‎الملل اين بورس در تاريخ 6 اسفند خبر داد و گفت:يك ميليون بشكه ميعانات در محموله‌هاي 35 هزار بشكه‌اي با قيمت 62.76 دلار به ازاي هر بشكه عرضه مي‌شود.

به گزارش شرکت ملي نفت ايران، اميرحسين تبيانيان نماينده شرکت ملي نفت ايران در بورس انرژي از دومين عرضه ميعانات گازي پارس جنوبي در رينگ بين‎الملل بورس انرژي در تاريخ ششم اسفند 97 خبر داد و گفت: در اين مرحله يک ميليون بشکه ميعانات گازي در محموله هاي 35 هزار بشکه اي با قيمت 62.76 دلار به ازاي هر بشکه عرضه خواهد شد.وي با بيان اينکه در اين دوره عرضه ميعانات گازي يک تسهيل جديد ايجاد شده است، افزود: در اين مرحله مشتريان مهلت دارند تا 10 روز مانده به بارگيري کشتي مورد نظر براي جابجايي محموله را به واحد عمليات فرآورده امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران معرفي کنند؛ اين در حالي است که در اطلاعيه هاي پيشين خريدار بعد از انجام معامله تا 20 روز بايد کشتي مورد نظر را معرفي مي کرد که در غير اين صورت معامله فسخ مي شد اما در اطلاعيه جديد اين مساله تسهيل شده است.

به گفته تبيانيان، بارگيري محموله ميعانات گازي در عسلويه و يا از طريق انتقال کشتي به کشتي در پايانه خارک انجام خواهد شد؛ همچنين محدوديتي در مقصد ارسالي محموله وجود ندارد.وي با بيان اينکه شرايط تسويه مشابه عرضه نفت است، اظهار کرد: پيش پرداخت 6 درصد و امکان تسويه 100 درصد ريالي از ويژگي هاي اين عرضه است. همچنين مدت تسويه حساب از زمان بارگيري 90 روز تعيين شده است.

تبيانيان همچنين از فروش 35 هزار بشکه نفت خام سبک با قيمت 52.25 دلار به ازاي هر بشکه در عرضه روز گذشته (29 بهمن) در رينگ بين‎الملل بورس انرژي خبر داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته