جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/06/29 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - پنجشنبه نسخه شماره 2864

  غار آبي سهولان جلوه زيباي طبيعت مهاباد 

اروميه- خبرنگارآفرينش
ميليونها سال پيش نقاش هستي طبيعتي شگفت انگيز و زيبا را درميان رشته هاي کوه هاي بلند و سربه فلک کشيده شهر تاريخي مهاباد خلق کرده است که چشم و روح را مي نوازد و انسان را در مقابل عظمت آفرينش به تفکر و تعمق وا مي دارد.
در عمق اين طبيعت زيبا، غاري سحرانگيز نهفته است که با هزاران رمز و راز خيل مشتاقان طبيعت را به سوي خود جذب ميکند غار آبي وتاريخي سهولان در 23 کيلومتري جنوب شرقي مهاباد و در مسير جاده ميان برمهاباد به بوکان نزديک به 35 کيلومتر فاصله دارد.
براي رسيدن به اين غار از شهر سرسبز مهاباد ،بايدتپه ماهورهاي جاده برهان را پشت سر گذاشت تا در نقطه اي به روستاي عيسي کند رسيد.
در روستاي عيسي کند جاده به دو مسير تقسيم مي شود که مسير مستقيم به بوکان و مسير دست راست گردشگران را به به غار سهولان مي برد.
سهولان نام روستايي است که عنوان خود را به اين غارداده،ولي مردم محل به آن کونه کوتر يعني لانه کبوتر مي گويند.قرار گرفتن اين غار در ميان رشته کوه هاي سربه فلک کشيده ودره هاي عميق کاملا بکر و دست نخورده برعظمت و زيبايي اين پديده شگفت انگيز افزوده است.
از محل پارکينگ خودروها تا دهانه غار حدود 100متر فاصله دارد که گردشگران غير از جانبازان و معلولين مجبورند اين مسيررا تا دهانه غار با پاي پياده طي کنند.غار سهولان داراي دو دهانه است که به سمت جنوب باز شده اند و چند درخت تنومند جنگلي که از ميان صخره ها سربرآورده اند سايه خود را بردهانه اصلي غار انداخته اند که علاوه برتامين سايه براي گردشگران به طبيعت خشن و سرد محيط،طراواتي دو چندان بخشيده اند.
مقابل دهانه بزرگ که به کونه کوتر مشهور است محوطه اي به وسعت حدود 400متر مربع بصورت هموار درآمده که گردشگران مي توانند درآن محل استراحت کنند.آب و هواي اين محل بدليل قرار گرفتن در ارتفاع دوهزارمتري از سطح دريا و محاط شدن درميان قله هاي بلند در تابستانها خنک و در زمستانها بسيار سرد و يخبندان است.
سهولان واژه اي کردي به معني يخبندان است که وجه تسميه خود را از آب و هواي کاملا خشن گرفته است.
با پرداخت ده هزار ريال براي تهيه بليط مي توان زيبايي ها و شگفتي هاي غار را بازديد کردحرکت در قسمت آبي درياچه با قايق هاي پارويي امکان پذير است ولي بخش خشکي رابا پاي پياده نيز مي توان ديد.
اسکله اي که گردشگران را به داخل تونلها، دالانها و درياچه هاي غار مي برد 45 متر پايين تر قرار دارد که با 106پله بتوني پيچ در پيچ به کف درياچه درون غار مي رسد.
هواي درون غار بسيار مرطوب وتاريک است که با کار گذاشتن صدها نورافکن امکان ديد فراهم شده است.
نورپردازي درون غار بسيار هنرمندانه انجام گرفته در اين غار تاريکي محض برآن حاکم است هنرمند نور پرداز توانسته است ضمن ايجاد امکان ديد،نگاره ها و پديده ها را به شکل برجسته اي به نمايش بگذارد.باايجاد هرموج کوچکي درسطح آب ، باپديده رقص نور، شگفتي ها بيشتر جلوه ميکنند.
درجه حرارات در فصل تابستان و زمستان بين 10تا 13 درجه سانتيگراد درنوسان است و رطوبت حاکم برغار نيز بين 70تا 80 درصد متغيير است که در اثر رطوبت بالا روي سنگها و صخره هابا خزه هاي سبز و قهوه اي پوشيده شده و گاهي قطرات آب از بالاي ايوانها به روي سطح آب مي چکد در بدو ورود به درون غار بوي رطوبت همراه با بوي خفيف گوگرد به مشام مي رسد.
در سفر آبي درون غار هريک از گردشگران پس از دريافت يک جليقه نجات در قايق ها قرار مي گيرندو حرکت آغاز مي شود.نخستين درياچه پيش روي گردشگران حدود 200 متر وسعت دارد که داراي آبي زلال و صاف است.
دالان بالاي سر اين درياچه افزون بر 50 متر ارتفاع دارد و در انتهاي آن دو دالان باريک به عرض دومتر ديده مي شود که به درياچه ها و دالانهاي بعدي باز مي شوند.قايقرانان بيشتر از اهالي جوان روستاي سهولان هستند که براثر مراوده با گردشگران به زبانهاي فارسي و ترکي نيز مسلط هستند و برخي ازآنها چند کلمه اي انگليسي رانيز ميدانند.قايق به حرکت درمي آيد، انواع استلاگتيتها،استلاگميتها،نگاره هاي شگفت طبيعي يکي پس از ديگري در مقابل بازديدکنندگان قرار مي گيرد.
قايقران در هرنقطه اي پديده ها و نگاره هاي طبيعي غار سهولان را معرفي ميکند،عروس دريايي، مارماهي، لاک پشت، توت فرنگي،دلفين،پاي فيل،سرشير،تاج خروس و...
شباهت و ظرافت اين نگاره ها به جانداران به حدي است که گويي هنرمندي چيره دست سالها نشسته و اين آثار رابا صبر وحوصله آفريده است.
سکوت و آرامشي مرموزبردورن غار حاکم است صداي پاروي قايقران، پرواز و بغبغوي کبوترهاست کبوترها ساکنان اصلي اين غارندو درتمام اطراف آن استراحت ويا جوجه آوري مي کنند وبراي يافتن غذا براي خود و جوجه هايشان به نوبت از غار خارج مي شوندو زماني نيز براي رهايي از رطوبت درون غار حمام آفتاب مي گيرند.
کبوترها بدون ترس از حضور غريبه ها در قلمروشان گاهي در مکانهايي تخمگذاري ميکنند که بازديدکنندگان مي توانند به راحتي آنها را لمس کنند.
تعدادي خفاش نيز در اين غار وجود دارد که با انجام اصلاحات و ايجاد روشنايي دردالانها ،قلمرو خود را به قسمتهاي تاريک غار منتقل کرده و کمتر در معرض ديد قرار مي گيرند.
گردشگران در اين سفر پراز رمز و راز با گذشت از دالانهاي تنگ و باريک سه حوضچه آبي بزرگ و کوچک را پشت سر مي گذارند تابه چهارمين وبزرگترين درياچه برسند.
اين درياچه حدود 500 مترمربع وسعت دارد و در 250 متري اسکله قرار گرفته و آخرين نقطه اي است که بازديدکنندگان بوسيله قايق طي ميکنند متوسط عمق آب اين درياچه 25متر است ودالاني با ارتفاعي بيش از 30 متر روي آن قرار گرفته که از چند تکه صخره عظيم يکپارچه تشکيل شده است.شبه جزيره اي که درسمت غربي اين درياچه وجود دارد، محل پياده شدن از قايقهاست،دراين محل تعدادي صندلي براي استراحت گذاشته شده تا گردشگران ضمن استراحت زيبايي هاي غار را نيز تماشا کنند.
به گفته قايقران از درياچه چهارم به بعد حدود 200 متر ديگر نيز توسط غار نوردان کشف شده ولي بدليل تاريک بودن تونلها و نداشتن روشنايي ورود گردشگران به آن منطقه ممنوع اعلام شده است.
درپايان سفر آبي گردشگران از ميان تونلها و دالانهاي تنگ و باريک راه خود را به دهانه فرعي (دهانه خروجي) غار ادامه مي دهند. دهانه فرعي که به کونه مالان مشهور است با ارتفاعي حدود 50 متر از سطح آبي غار با 170 پله سنگي پيچ در پيچ  به همان محوطه باز مي شودکه دهانه اصلي نيز در آن قرار دارد. در اين مسير که داراي ايوانهاي بلند و تونلهاي تنگ و باريک و پستي و بلندي فراواني است آثاري از انسانهاي ماقبل تاريخ نيز ديده مي شوداين آثار شامل نقش و نگارهايي از تصاوير انسان و حيوانات است که به احتمال زياد انسانهاي دوره شکار آنها را خلق کرده اند.
نخستين کسي که توانست بخشهاي ناشناخته اين غار را کشف کند ژاک دمورگان جهانگرد فرانسوي بود که در سال 1896 با راهنماي اهالي روستاي سهولان تا عمق 200متري غار پيش رفت و از دهانه دوم بازگشت پس از آن در چند نوبت ديگرغارنوردان خارجي و ايراني قسمتهاي ديگر غار را کشف کردند.
غار سهولان پس از غار عليصدر همدان دومين غار آبي بزرگ ايران زمين است که تا کنون شناخته شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته