جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/12/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 6067

 خبرپزشكي 

 مطالعات جديد محققان نشان مي‌دهد؛

گوجه‌فرنگي، معجزه‌گر درمان کبد چرب

مطالعات جديد محققان دانشگاه تافتس در آمريکا نشان مي‌دهد ليکوپن موجود در گوجه‌فرنگي با بيماري کبد چرب مقابله مي‌کند و با کاهش التهاب، احتمال بروز سرطان کبد را کاهش مي‌دهد.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال نيوز، مطالعات مختلف نقش مواد غذايي و تغذيه را در پيشگيري و درمان انواع بيماري ها نشان مي‌دهد. به گزارش صندوق جهاني تحقيقات سرطان، 30 تا 50 درصد از موارد سرطان قابل پيشگيري هستند و در اين ميان، نمي‌توان نقش تغذيه را ناديده گرفت.با توجه به شيوع سرطان مرگبار کبد در سراسر دنيا، تحقيقات گسترده‌اي در مورد روش‌هاي پيشگيري در حال انجام است. مطالعات محققان نشان مي‌دهد رنگدانه طبيعي ليکوپن که به وفور در گوجه‌فرنگي و ميوه‌ها و سبزيجات قرمز رنگ ديده مي‌شود، خاصيت ضد التهابي و ضد سرطاني به ويژه روي کبد دارد و احتمال بروز سرطان و کبد چرب را به ميزان قابل توجهي کاهش مي‌دهد. اين مطالعه حيواني نشان مي‌دهد گوجه‌فرنگي و فرآورده‌هاي آن خاصيت ضد التهابي و ضد سرطاني فوق‌العاده‌اي دارند و مصرف دو تا سه عدد گوجه‌فرنگي در روز توصيه شده است. سس، رب، پودر و تمام مشتقات گوجه‌فرنگي نيز حاوي ليکوپن هستند.

در ادامه اين مطالعه آمده است ليکوپن موجود در گوجه‌فرنگي تنوع ميکروبيوتيک مفيد را افزايش داده و مانع از رشد باکتري‌هاي مرتبط با التهاب مي‌شود. علاوه بر گوجه‌فرنگي، هندوانه، توت‌فرنگي، گريپ فروت و فلفل قرمز نيز داراي ليکوپن هستند. محققان استفاده از اين مواد غذايي را براي پيشگيري از کبد چرب و سرطان کبد ضروري مي‌دانند.

وجود چربي در کبد، طبيعي است ولي زماني که اين ميزان افزايش يابد و به بيش از 5 تا 10 درصد از وزن کبد برسد، عارضه‌ کبد چرب به وجود مي‌آيد.دو نوع کبد چرب الکلي و غير الکلي وجود دارد که نوع اول به دليل مصرف الکل به وجود مي‌آيد. تجمع بيش از اندازه آهن در بدن و چاقي، احتمال ابتلا به کبدچرب الکلي را افزايش مي‌دهد.

هنوز دليل قطعي ابتلا به کبد چرب غير الکلي مشخص نيست؛ ولي محققان احتمال مي‌دهند سن، اضافه وزن، ديابت و کلسترول بالا، مهم‌ترين عوامل خطر اين عارضه باشند. استفاده از داروهاي مختلف، هپاتيت، بيماري‌هاي خود ايمني يا بيماري‌هاي کبد ارثي، کاهش سريع وزن و سوء تغذيه علل ديگر عارضه کبد چرب غير الکلي هستند، البته برخي مطالعات نشان مي‌دهد تجمع باکتري‌ها در روده کوچک نيز مي‌تواند احتمال ابتلا به کبد چرب غير الکلي را افزايش دهد.

کبد چرب مرتبط با بارداري

کبد چرب مرتبط با بارداري، عارضه تقريبا نادري است؛ ولي در صورت ابتلا مي‌تواند براي جنين و مادر خطرناک باشد و به نارسايي کليه و کبد مادر منجر شود. عفونت و خونريزي، از عوارض کبد چرب مرتبط با بارداري است. هنوز دليل قطعي کبد چرب مرتبط با بارداري مشخص نيست؛ ولي محققان احتمال مي‌دهند عوامل هورموني در اين موضوع نقش داشته باشند.

به گزارش موسسه ملي سرطان آمريکا، سرطان کبد (HCC) سومين علت عمده مرگ و مير ناشي از سرطان در جهان به شمار مي‌آيد و اين بيماري معمولا در افراد بالاي 50 سال و به خصوص در مردان ديده مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته