جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6076

 يك نكته از هزاران 

 تصادفات ساختگي؛ گرهي كور در پرونده تصادفات!

اين روزها يكي از گره‌هاي موجود در پرونده تصادفات، بحث تصادفات ساختگي است كه انصافا به معضلي در اين زمينه تبديل شده است.

سالهاست بخشي از پرونده‌هايي كه در دادگستريها به خاطر تصادفات جرحي باز مي شوند مربوط به تصادفات ساختگي هستند كه با هدفِ گرفتن ديه به صورتي ماهرانه طراحي مي‌شوند.

درواقع، نرخ ديه، بسياري از متخلفان را وسوسه مي‌كند تا از اين طريق، و با تدوين و طراحي يك تصادف ساختگي و جعلي، سر بيمه و کارشناس پزشکي قانوني و نهادهاي مرتبط با اين مسائل، كلاه گذاشته و با اثبات تصادف منجر به جرح، پول كلاني به جيب بزنند. بعد هم با خاطري آسوده و درحالي كه از تصادف ساختگي پيشين، پول زيادي به دست آورده‌اند، به سراغ طعمه بعدي خود بروند.

اين مسأله تا جايي پيش رفته كه امروز، تيمها و گروههايي از كلاهبرداران به اين شكل با همدستي يكديگر، اقدام به صحنه‌سازي و طراحي يك تصادف ساختگي مي‌كنند.

در برخي از اين موارد، پزشكي قانون با توجه به جراحات و نوع ضربه‌ها، متوجه ساختگي بودن تصادف مي‌شود. اما در بعضي موارد هم چنين نيست و اين افراد موفق مي‌شوند با صحنه‌سازي و فريب، ديه و خسارت موردنظر خود را دريافت كنند.

اين مسأله به خصوص اكنون كه مسائل و مشكلات مالي بيش از پيش در جامعه گسترش يافته، شيوع بيشتري يافته‌اند و لذا آمار تصادفات ساختگي، رو به فزوني گذاشته است.

تأسف‌آور است كه عده‌اي، از سر فقر و مشكلات مادي و اعتياد و... بپذيرند پيمانكاران اين گونه تصادفات، آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده و با شكستن دندان و استخوان آنها، همه چيز را در جهت طبيعي جلوه دادن تصادف ساختگي، پيش ببرند.

به هر حال، در كنار همه اقدامات ديگر، اين مساله‌اي است كه گام اول در جهت كاهش آن، ريشه‌كن كردن فقر و ناهنجاري‌هايي است كه افراد را به سمت و سوي چنين تخلفاتي سوق مي‌دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته