جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/12/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 6079

 با وجود تحريم ها؛
 خودکفايي ايران در توليد بنزين 

 
وزير نفت با اشاره به صحبت‌هاي رئيس‌جمهور دولت نهم و دهم در مورد فروش نفت در زمان تحريم، اظهار کرد: آنهايي که پول نفت را خوردند، خوردند رفت. کسي نيست دنبال کند. شرکت‌هاي خارجي ورشکست شده‌اند.

بيژن زنگنه در نشست خبري که به مناسبت افتتاح فازهاي 13 و 22 تا 24 ميدان گازي پارس‌جنوبي در عسلويه برگزار شد، در پاسخ به سوال ايسنا در مورد سخنان رئيس‌جمهور دولت‌هاي نهم و دهم درباره فروش نفت در زمان تحريم گفت: برخي موارد را به دستگاه‌هاي دولتي سپرده بودند که غيرقانوني بود. پول ما را خوردند و ما بعداً متوجه شديم.

وي با بيان اينکه برخي شرکت‌ها نيز خارجي بودند، افزود: اين عددها قابل قياس با بابک زنجاني نبود. بيش از دو ميليارد دلار به صورت نقد به بابک زنجاني داده بودند که به پيمانکار پرداخت کند اما اين کار را نکرد.

وزير نفت با تاکيد بر اينکه صحبت‌هاي احمدي نژاد دروغ است، گفت: احمدي نژاد گفت قيمت نفت را صد دلار مي‌کند اما ميزان صادرات نفت ايران را به صفر مي‌رساند. شش هولوکاست درست مي‌کند. پارس جنوبي را تعطيل مي‌کند تا قيمت نفت را به صد دلار برساند که به نفع بقيه است.

توان صادرات بنزين براي ايران وجود دارد

زنگنه با تاکيد بر اينکه ستاره خليج فارس نماد ديگري براي اقتصاد مقاومتي است، اظهار کرد: در شرايطي که قصد داشتند ما را دچار تحريم کنند توانستيم در بنزين خودکفا شويم و در حال حاضر توان صادرات بنزين را هم داريم اما مي‌خواهيم ذخاير خود را بالا ببريم.

به گفته وي، تاکنون در چهار فاز 13، 22، 23 و 24 ميزان سرمايه‌گذاري 11 ميليارد دلار بوده است.

ايران آماده صادرات گاز به عمان است

وزير نفت در ادامه با اشاره به صادرات گاز به عمان گفت: مشکلي که وجود دارد اين است که طرف عماني بايد با ما همراهي کند. اسناد مناقصه براي خط گاز آماده است اما شرکت‌هاي بين‌المللي به دليل تحريم نيامدند. از منابع هم قابل تأمين بود. به طور کلي 200 کيلومتر خط است که عمق آن در برخي نقاط به 1000 متر مي‌رسد.

زنگنه ادامه داد: خودمان توان ساخت آن را نداريم و طرف مقابل بايد موافق باشد.

چيني‌ها به ايران مي‌آيند

وزير نفت در ادامه در مورد تعيين‌تکليف فاز 11 پارس جنوبي با طرف چيني گفت: مذاکرات ادامه دارد. قرار است يک هيأت عالي رتبه از چين براي مذاکره به ايران بيايد. آنها قول داده‌اند به زودي به ايران خواهند آمد.

هنوز با پاکستان وارد مسائل حقوقي نشده‌ايم

زنگنه در مورد پرونده گازي بين ايران و پاکستان گفت: در حال حاضر از نظر حقوقي ايران مدعي است. ما اقدامات لازم را انجام داده‌ايم اما پاکستان به تعهدات خود عمل نکرده است. آنها ادعا مي‌کنند از نظر سياسي تحت فشار عربستان هستند.

آمريکايي‌ها زياد حرف مي‌زنند

وزير نفت در ادامه با اشاره به ادعاي آمريکا مبني بر اينکه ميزان صادرات نفت ايران را کاهش خواهد داد، گفت: آمريکايي‌ها زياد حرف مي‌زنند و من به آنها توصيه مي‌کنم کمتر حرف بزنند زيرا بازار را بهم مي‌ريزند.زنگنه ادامه داد: آمريکايي‌ها يک سال بازار را دچار تشنج کرده‌اند و حرف‌هاي ضد و نقيض زيادي زده‌اند. ما حرف کم مي‌زنيم اما آنها حرف زيادي مي‌زنند و ظاهراً تحت فشار هستند. اگر بخواهند اذيت کنند بازار بدتر شده و بي‌ثباتي رخ مي‌دهد. ما نشان داده‌ايم آدم‌هاي صلح‌جويي هستيم و کار خود را انجام مي‌دهيم. آنها يک روز از تمديد معافيت، يک روز از صفر کردن ميزان صادرات نفتي ايران و روز ديگر از کم کردن ميزان صادرات مي‌گويند.

عرضه ماهانه نفت خام در بورس وي با بيان اينکه طبق قانون وزارت نفت موظف است در سال آينده نفت را به صورت ماهانه در بورس عرضه کند، گفت: اگر نفت در بورس به فروش برسد خوشحال مي‌شويم و اگر به فروش نرود ما وظيفه قانوني خود را انجام داده‌ايم.

وزير نفت ادامه داد: مشکل اينجا است که بورس شفاف‌ترين روش براي انجام معامله و رقابت است و ما مي‌خواهيم شفاف‌ترين کار را براي ناشفاف‌ترين اقدام که همان دور زدن تحريم‌ها است، انجام دهيم.

توضيحات در مورد پرونده پتروشيمي

وي در ادامه در مورد پرونده اختلاس پتروشيمي گفت: در طول پنج و نيم سال گذشته فشار زيادي را از جانب شرکت بازرگاني پتروشيمي تحمل کردم. عده‌اي ما را بيچاره کردند و مي‌گفتند چرا از اين شرکت استفاده نمي‌کنيد.وزير نفت ادامه داد: شرکتي بود به نام شرکت بازرگاني پتروشيمي که صددرصد دولتي و متعلق به شرکت ملي صنايع پتروشيمي بود. شرکت ملي صنايع پتروشيمي کالاهاي توليدي خود را به اين شرکت مي‌داد و به دليل گردش مالي بزرگ اعتباري براي اين شرکت ايجاد شد. اين شرکت در اقدامي عجيب در سال 1388 خصوصي شد اما روال گذشته ادامه پيدا کرد. نزديک به چهار ميليارد يورو در سال‌هاي 91 و 92 بازنگشته است. ارزي هم که بازگشته طبق ارز رسمي بوده در حالي که در آن سال‌ها ارز رسمي، مرجع و آزاد وجود داشته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته