جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/12/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 6079

 تريبون 

 رئيس اتحاديه مشاوران املاک :

سال آينده جهش قيمت در مسکن اتفاق نمي افتد

رئيس اتحاديه مشاوران املاک با بيان اين‌که قيمت مسکن قرار نيست بعد از عيد به طور عجيب و غريبي بالا برود و نهايتاً معادل تورم خواهد بود، گفت: اين تصور که مسائل را به برهه‌هاي زماني قبل و بعد از اتفاقات تقسيم کنيم همواره در جامعه ايران وجود داشته و دارد.

مصطفي‌قلي خسروي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: يک نگاه فکري در کشور ما وجود دارد که همواره مسائل را به بازه‌هاي زماني قبل و بعد از اتفاقات تقسيم مي‌کند. قبل از عيد، بعد از عيد؛ قبل از انتخابات، بعد از انتخابات؛ قبل از ماه رمضان، بعد از ماه رمضان. اين انگاره هميشه وجود داشته و امسال هم ديده مي‌شود. به همين دليل غالباً در ماه‌هاي پاياني سال حجم معاملات برخي کالاها از جمله مسکن بالا مي‌رود که به افزايش نسبي قيمت منجر مي‌شود.

وي افزود: بسياري افراد تصور مي‌کنند قيمت خانه و ساير کالاها قرار است در سال 1398 دچار جهش شود. اما با توجه به تجربه 50 ساله‌اي که در حوزه املاک دارم مي‌گويم سال آينده مطلقاً جهش قيمت اتفاق نمي‌افتد و قيمت مسکن نهايتاً معادل نرخ تورم افزايش مي‌يابد. وقتي سال 1391 يک‌مرتبه قيمت ارز بالا رفت قيمت ملک هم مانند ساير کالاها سه برابر شد.

بعد که قيمت دلار به 4.000 تومان رسيد شاهد ثبات بازار مسکن بوديم که تا پنج سال ادامه يافت. مجدداً در سال 1397 پرش قيمت ارز و کاهش ساخت و ساز، اثر خود را در بازار مسکن گذاشت. بنابراين کليد ايجاد تعادل در بازار مسکن، تناسب بين عرضه و تقاضا است.

در زمان رشد قيمت مسکن آدرس اشتباه ندهيم

خسروي اظهار کرد: مشاوران املاک امانت‌فروش مردم هستند و در افزايش قيمت تأثير آن‌چناني ندارند. ما سياست‌گذار مسکن نيستيم که نقش عمده‌اي در رشد قيمت‌ها داشته باشيم. بنابراين خواهش من اين است که بعد از هر دوره نوسان بازارها آدرس اشتباه به مردم ندهيم.رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران خاطرنشان کرد: نيمه اول سال 1397 بازار مسکن شرايط نسبتاً خوبي داشت و معاملات رونق گرفته بود. اما در نيمه دوم با توجه به افزايش قيمت‌ها و پايين آمدن توان خريد مردم به کسادي بازار رسيديم.

وي با بيان اين‌که بر مبناي نظر کارشناسان بايد ساليانه يک تا 1.5 ميليون مسکن در کشور ساخته شود گفت: در سال‌هاي رونق که ساخت و ساز مناسب بوده 700 تا 800 هزار واحد مسکوني توليد مي‌شد و در سال‌هاي اخير بين 300 تا 350 هزار واحد در نوسان بوده است. ولي براي سال آينده از اين جهت که تغييرات مديريتي در وزارت راه و شهرسازي انجام شده و مهندس اسلامي به ساخت و ساز نگاه ويژه‌اي دارد خوشبين هستيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته