جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/01/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 6082

 خبر 

 توسط محققان دانشگاه امير كبير ؛

توليد پانسمان‌هاي جديد براي ترميم انواع زخم ها

محققان يک شرکت مستقر در برج فناوري دانشگاه اميرکبير با استفاده از زيست‌پليمرها، پانسمان‌هايي توليد کرده که با ايجاد فاکتورهاي رشد درون سلولي امکان ترميم انواع زخم‌ها و سوختگي‌ را فراهم مي‌کند.به گزارش آفرينش از دانشگاه صنعتي اميرکبير، تمامي انسان‌ها از ديرباز آسيب‌ديدگي‌هايي که منجر به زخم شود را تجربه کرده‌اند و درمان زخم و آثار باقيمانده از آن همواره نگراني‌هايي را در پي داشته است. به منظور درمان چنين جراحت‌هايي محققان همواره در تلاش براي ابداع روش‌هاي جديدي بودند که سرعت و کيفيت درمان زخم‌ها را افزايش دهند.

در اين راستا يک شرکت مستقر در برج فناوري دانشگاه صنعتي اميرکبير با هدف ايجاد نوآوري در سلامت در زمينه طراحي و توليد پانسمان‌هاي نوين با ساختار مشابه پوست انسان فعاليت مي‌کند.

اين شرکت موفق به توليد پانسمان‌هايي با استفاده از زيست پليمرها شده که از طريق فاکتورهاي رشد درون سلولي، انواع زخم و سوختگي‌هاي نوع يک و دو را ترميم مي‌کند.

اين پانسمان داراي ساختار مشابه ماتريکس خارج سلولي و زيست پليمرها است که از طريق ايجاد محيط طبيعي براي سلول‌هاي بدن شرايطي بهينه و بدون استرس را براي سلول‌ها فراهم مي‌کند.

اين امر منجر به حضور فاکتورهاي داخلي رشد سلولي و افزايش پايداري آنها در محل آسيب ديده شده و در نتيجه باعث افزايش سرعت تقسيم سلولي و روند ترميم زخم مي‌شود.

اين پانسمان، ماتريکس منعطف و با قابليت قرارگيري روي انواع سطوح زخم است ضمن آنکه با بهره گيري از تکنولوژي منحصر به فرد به کار رفته در توليد آن، باعث کاهش احتمال بروز حساسيت و فقدان آسيب بافتي هنگام تعويض پانسمان مي‌شود.چسبندگي مناسب به سطح زخم، کنترل بصري زخم، حفظ رطوبت مناسب، جذب اگزودا (مايع خارج سلولي که در نتيجه تغيير وريدها هنگام التهاب به وجود مي‌آيد) ناشي از زخم، امکان برش مناسب با سايز زخم، افزايش سرعت ترميم از ديگر ويژگي‌هاي اين پانسمان به شمار مي‌رود.

اين پانسمان در درمان تمامي انواع زخم‌ها از جمله زخم‌هاي ديابتي بدون عفونت، زخم بستر، سوختگي درجه يک و 2، زخم‌هاي ناشي از شيردهي، زخم اگزوداتيو حاد و مزمن و زخم‌هاي نروپاتيک کاربرد دارد.از ديگر کاربردهاي اين محصول دانش بنيان مي‌توان به بهبود زخم‌هاي ناشي از آرتريت روماتوئيد، انواع خراش‌ها و بريدگي‌ها، مناطق پيوندي پوست و زخم‌هاي سياهرگي و سرخرگي اشاره کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته