جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2866

  کدخدايي:دربررسي صلاحيت ها عقب نشيني نمي کنيم  

گروه سياسي: سخنگوي شوراي نگهبان گفت:  اين شورا صلاحيت کانديداها را بر اساس قوانين موجود بررسي مي کند و تحت تاثير و نفوذ اشخاص و جريانات سياسي و گروه ها قرار نگرفته و از مواضع قانوني و شرعي خود عقب نشيني نخواهد کرد. عباسعلي کدخدايي که سخنگويي هيات مرکزي نظارت بر انتخابات مجلس هشتم را نيز عهده دار است، در نشست خبري ديروز خود خاطر نشان کرد: شوراي نگهبان بر اساس قوانين و مقررات موجود صلاحيت کانديداها را بررسي مي کند و کساني که خواهان عقب نشيني اين شورا از مواضع قانوني و شرعي هستند بدانند که اين شورا محکم و استوار بر مواضع خود ايستاده و وظايف خود را انجام مي دهد. او که در پاسخ به سئوال خبرنگاري که دغدغه اصلاح طلبان از بررسي صلاحيت داوطلبان اصلاح طلب مجلس هشتم سخن مي گفت، تصريح کرد: اگر برخي از بررسي صلاحيت خود نگران هستند شوراي نگهبان وظيفه و توان آن را ندارد که نگراني آنها را رفع کند و نمي توانيم به کسي بگوييم که دغدغه نداشته باشد اما اين نکته را تاکيد مي کنيم که از قانون عدول نخواهيم کرد و بعيد است اجراي قانون موجب رنجش افراد و گروه ها شود.کدخدايي در واکنش به اين سوال که "نظر شما درباره رياست سردار افشار با سابقه نظامي بر ستاد انتخابات کل کشور چيست؟"، تاکيد کرد: پيش از اين نيز گفته ام،اين مساله ارتباطي به ما ندارد. ما هيچ نظري دراين زمينه نداريم چون اين مساله درحيطه اختيارات من نيست. سخنگوي شوراي نگهبان گفت: اگر قرار باشد شوراي نگهبان درباره همه مسايل اظهارنظر کند، پس اين شورا بايد پاسخگوي همه اتفاقات عالم باشد. کدخدايي در پاسخ به اين سوال که "طبق اعلام کميسيون ماده 10 احزاب انجمن هاي اسلامي بايد براي فعاليت مجوز داشته باشند، آيا شما در بررسي صلاحيت هاي افراد عضو اين انجمن ها اين مسئله را لحاظ مي کنيد يا نه؟" ضمن اظهار بي اطلاعي از اين مصوبه اظهار کرد: هنوز مصوبه اي از سوي کميسيون ماده  10قانون احزاب در خصوص نحوه فعاليت هاي انجمن هاي اسلامي در انتخابات براي اين شورا ارسال نشده است. وي افزود: بر اساس قانون، گروه ها يا احزاب بايد براي فعاليت مجوز داشته باشند، در غير اين صورت فعاليت آنها غيرقانوني است. وي همچنين در پاسخ به سئوال ديگري در خصوص آخرين وضعيت رايانه اي شدن انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي خاطر نشان کرد: بر اساس تکليف قانوني انتخابات بايد رايانه اي شود و در اصول اوليه اين کار بين شوراي نگهبان و وزارت کشور توافق حاصل شده اما از آنجا که شورا وظيفه صيانت از آراي ملت را دارد مسئولان اجرايي بايد سلامت برگزاري انتخابات رايانه اي را تضمين نمايند. او تاکيد کرد: هنوز وزارت کشور در اين زمينه رسما مکاتبه نداشته و در حال بررسي جزئيات مسئله و تهيه نرم افزار لازم براي اين کار است و شوراي نگهبان منتظر است تا آنها در اين زمينه نظر خود را اعلام کنند. کدخدايي همچنين در بخش ديگري از اين گفت وگو اعلام کرد که در پايان هفته جاري احکام اعضاي هيات هاي نظارت استان ها در انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي صادر مي شود. وي افزود: هيات مرکزي نظارت بر انتخابات تاکنون جلسات متعددي داشته و اکنون نيز مشغول تعيين افراد براي هيات هاي نظارت استان ها است.
لايحه مديريت خدمات کشوري
 سخنگوي شوراي نگهبان درباره لايحه مديريت خدمات کشوري گفت که اين لايحه هنوز به دست شوراي نگهبان نرسيده و در راه است. کدخدايي اظهار داشت: شوراي نگهبان  20روز براي اظهارنظر در مورد اين لايحه فرصت دارد که سعي مي کنيم در اين مدت نظر خود را اعلام نماييم. وي اضافه کرد: چون اين لايحه به صورت رسمي به دست ما نرسيده است نمي توانيم در مورد آن اظهارنظر کنيم.
عضويت در شوراها، مسووليت اجرايي نيست
سخنگوي شوراي نگهبان در پاسخ به اين سوال که "با توجه به مسئوليت شما و تني چند ديگر از اعضاي شوراي نگهبان در دستگاه اجرايي، آيا اين مسئله در بررسي لوايحي که براي بررسي به شوراي نگهبان مي آيد، تاثير نمي گذارد؟"، اظهار داشت: عضويت من در شوراي عالي اداري مسئوليت اجرايي نيست و همچنين بنده ديگر عضو حقوقدان شوراي نگهبان نيستم. از سوي ديگر حتي اگر ما مسئوليت اجرايي هم داشته باشيم کار شوراي نگهبان مبتني بر کار کارشناسي است و قطعا عضويت ما در ديگر دستگاه ها تاثيري در کار شوراي نگهبان ندارد.  کدخدايي همچنين پيش از پاسخ به سئوالات خبرنگاران گزارشي از آخرين مصوبات شوراي نگهبان ارائه کرد.کدخدايي در خصوص طرح تغيير ساعت رسمي کشور که به تاييد شوراي نگهبان رسيده است، نيز گفت: شوراي نگهبان در دو جلسه کاري، پيرامون اين طرح بحث کرد و از مسوولان اجرايي و کارشناسان نيز براي بررسي اين طرح دعوت کرد. سخنگوي شوراي نگهبان اضافه کرد: کارشناسان حقوقي شوراي نگهبان نيز فعاليت زيادي در مورد اين طرح داشتند و سرانجام با بررسي هاي کارشناسي اين طرح تاييد شد و مغاير موازين شرع و قانون اساسي شناخته نشد. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته