جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2866

  سينماي ايران در بهار و تابستاني که گذشت 

 سينماي ايران در سه  ماهه ي سال 86 با معضل قاچاق فيلم دست و پنجه نرم  کرد و اين معضل آنقدر فراگير شد که اهالي سينما در اواخر خرداد ماه در موزه ي سينما گردهم آمدند تا بي سابقه ترين گردهمايي را در تاريخ سينماي ايران ثبت کنند و سه ماهه ي دوم سال با فروکش کردن بحث قاچاق فيلم، با خبرهايي مربوط به جشن سينما، اختلافات صنفي بر سر موضوع تهيه کنندگي در سينماي ايران، استعفا سه مدير فرهنگي، مستند اليوراستون ، مصدوميت پگاه آهنگراني، مصطفي کرمي و بازتابهاي تعويق اکران سنتوري و ... سپري شد.
ايسنا، با سپري شدن شش ماهه ي اول سال 86، سينماي ايران را در بهار و تابستاني که گذشت مرور مي کنيم.
خبر رسيد: فدراسيون تهيه کنندگان تشکيل مي شود
خبر آمد: موافق هستيم، مخالف هستيم
سرانجام در مرداد ماه فدراسيون تهيه کنندگان و توزيع کنندگان سينماي ايران به عنوان تنها صنف قانوني و رسمي در اين حوزه تشکيل شد و خانه سينما و اداره ي ارزشيابي و نظارت بر سينماي حرفه اي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي طي بيانيه ي مشترکي رسميت اين تشکل صنفي را اعلام کردند.
با اعلام اين فدراسيون بحث ها و گفت و گوها و اختلافاتي که ريشه در گذشته ها داشت سر باز کرد. کانون تهيه کنندگان و مجمع فيلم سازان اعضا خود را براي تشکيل فدراسيون به وزارت ارشاد معرفي کردند، اما اتحاديه ي تهيه کنندگان که روند اين فدراسيون را غير قانوني مي دانست، اعضا خود را معرفي نکرد. و طي دو ماه گذشته مرتضي شايسته رييس اتحاديه ي تهيه کنندگان و توزيع فيلم ايران نسبت به انجام مناظره با مديرکل اداره ي نظارت و ارزشيابي معاونت سينمايي اعلام آمادگي کرد.
مرتضي شايسته با دعوت از محمود اربابي براي حضور در جلسه اي براي مناظره گفت: ايشان در هر کجا که آمادگي داشته باشند، من قبول خواهم کرد تا درباره ي اين قضايا و عملکرد و حرکاتشان در ضعيف کردن بخش خصوصي و ناامن شدن فعاليت در سينماي ايران با ارايه ي مستندات و مدارک مناظره داشته باشم.
مجيد شاه حسيني آمد; عليرضا رضاداد رفت
دکتر مجيد شاه حسيني به عنوان مديرعامل بنياد سينمايي فارابي انتخاب شد.
مجيد شاه حسيني مديرعامل جديد فارابي در مراسم معارفه اش يافتن مخاطبين جهاني براي سينماي ايران را از مهم ترين برنامه هايش برشمرد و گفت: بايد انديشيد که اين سينماي ملي را چگونه مي توان بين المللي کرد؟ ظهور و بروز فيلم هاي ما تاکنون در حد جشنواره بين المللي بوده که اين حد کافي نيست و بايد اکران فيلم هاي ايراني را در جهان در دستور کار قرار دهيم.
وي افزود: ببينيم شان ايراني و ايراني چيست و چگونه تصويري را قرار است، در آينه چشم جهانيان ارايه کنيم و اميدواريم قطار سينماي ايران به کشتي اقيانوس پيمايي تبديل شود، که همه سرنشينان سينما داخل آن نشسته باشند.
کامران شيردل - کارگردان سينماي مستند ايران - با انتشار نامه اي خطاب به برگزارکنندگان برنامه ي بزرگداشت و نمايش آثارش در آمريکا، اعلام کرد که به اين کشور، سفر نخواهد کرد.
شيردل خطاب به برگزارکنندگان برنامه يادشده در بخشي از نامه اش با اشاره به ويژگي هاي مثبت نمايش آثارش در کشوري همچون آمريکا، به عنوان فيلمسازي داراي نقطه نظرهاي مشخص در مورد سياست هاي دولت آمريکا و نيز فيلمسازي که آثارش سالها فرصت ديده شدن نداشته اند، آورده است: اگر قرار بر اين باشد - و طبعا قرار من با خودم همواره بر اين مدار بوده است - تا شرايط و روند سياست بازي و سياست گذاري رايج امروز را در جهان مد نظر آوريم و بويژه تاکيد و نگاه موکد خود را معطوف به بحران ها، درگيري ها و جنگ هاي آغاز شده و ادامه يافته توسط دولت آمريکا ساخته و آنها را مورد دقت و تحليل قرار دهيم، متوجه مي شويم که کل اين رويداد، يعني برنامه ي هنري و نمايش فيلم و برگزاري بزرگداشت و قس عليهذا را بايد در چارچوبي کلان تر، فراگيرتر و گسترده تر بررسي کرد و در قبال آن تصميمي درخور و عاجل اتخاذ نمود، خصوصا که مکان و جغرافياي اين «جشنواره» خاک آمريکاست.»
 هشدار: انيميشن رستم و سهراب عربي شد
در پنجاهمين سالگرد تولد انيميشن در ايران، هيات مديره ي آسيفاي ايران با نقش "ملانصرالدين" و "بز دونده" تنديس و لوح تقديري را به "اسفنديار احمديه" 79 ساله - آغازکننده ي انيميشن در ايران - اهدا کردند.
احمديه در اين ديدار با گلايه از فروش راش هاي انيميشن "رستم و سهراب" به کشور عربستان گفت: اين انيميشن 90 دقيقه اي که بيش از 5 سال بر روي آن کار کردم با مونتاژ ديگري که داستان آن به طور کامل تغيير کرده است به عربي دوبله شده و در 45 دقيقه بر روي سي دي بنام "سواران عدالت" با قيمت 500 تومان در عربستان عرضه مي شود که يکي از اين نسخه ها را از آنجا براي من آورده اند.
انيميشن  رستم و سهراب  از سال 76 تا 81 در مرکز انيمشن سازي صبا ساخت آن به طول انجاميد و تا امروز در ايران به نمايش درنيامده است.
اربابي: سنتوري براي مراقبت از سينما اکران نشد
پس از اعتراضاتي که از سوي برخي کارگردان تهيه کنندگان نسبت به عملکرد شوراي صنفي نمايش وجود داشت، محمود اربابي مدير کل اداره نظارت و ارزشيابي معاونت سينمايي ارشاد در نشست رسانه اي در وزارت ارشاد حضور پيدا کرد و درباره ابلاغ آيين نامه شوراي صنفي نمايش که قرار بود از اوايل امسال اجرايي شود، با ذکر دلايلي گفت: همان آيين نامه سال قبل اجرايي شده است.  اربابي در بخش ديگري از اين نشست درباره اکران فيلم هاي "سنتوري" و "به رنگ ارغوان" گفت: توضيحاتي که آقاي وزير درباره ي "سنتوري" دادند، کاملا قانع کننده است. من وظايف خودم را انجام مي دهم و مافوق من هم وظيفه خودش را انجام مي دهد و اين اقتدار وزارت را نشان مي دهد.
وي ادامه داد: اکران اين فيلم به دلايلي که بحث مراقبت از سينما مطرح است، به تعويق افتاد و اين نشان مي دهد منطق و دقت نظر وجود داشته است.  اربابي مشکل فيلم "به رنگ ارغوان" را متعلق به دوره قبل دانست و گفت: مساله فعلي ما نيست.
 اهالي سينما جشن هاي روز ملي سينما راگرفتند
چهار روز مانده به روز ملي سينما، شانزدهم شهريورماه در فرهنگستان هنر (آسمان)، اهالي سينما از سيد محمد بهشتي، علي کسمايي، فرهاد فخرالديني و زنده ياد رسول ملاقلي پور تقدير کردند و چهار معاون سينمايي که سکان سينماي ايران را در 25 سال اخير در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي داشتند، با هم عکس يادگاري گرفتند.
اتوبوس شب کيومرث پوراحمد اغلب تنديس هاي جشن سينما را گرفت و اهالي سينما در 21 شهريور ماه به کاخ سعدآباد رفتند، روز ملي سينما را جشن گرفتند و سرود اي ايران را خواندند.
کيارستمي از برناردو برتولوچي تقدير کرد
کرامتي به فرانسه رفت
مهرجويي رييس بوسان شد
برناردو برتولوچي، کارگردان پيشکسوت سينماي ايتاليا در مراسم اختتاميه جشنواره فيلم ونيز، جايزه افتخاري شير طلايي براي يک عمر دستاورد سينمايي را از "عباس کيارستمي" و "جاناتان دمي" گرفت.  پس از جشن خانه ي سينما خبر رسيد که مهتاب کرامتي به عنوان نماينده ي زنان سينماي ايران در اوايل مهر در پاريس تقدير مي شود.  وي اين برنامه در قالب هفته ي فرهنگهاي خارجي در پاريس و توسط رايزني هاي فرهنگي حدود شصت کشور که در پاريس خانه فرهنگ دارند برگزار مي شود و طي آن مهتاب کرامتي به عنوان نماينده ي زنان سينماي ايران، مورد تقدير قرار مي گيرد.  داريوش مهرجويي - کارگردان - به عنوان رييس هيات داوران دوازدهمين جشنواره ي بين المللي فيلم بوسان کره جنوبي انتخاب شد.
 اليوراستون به ايران دعوت شد
سرانجام مرداد ماه محمود احمدي نژاد رييس جمهور درباره ي در خواست اليوراستون براي ساخت مستند گفت: من به طور اصولي مخالفتي با ساخت فيلم ندارم، ولي چارچوب آن بايد با همکاران ما هماهنگ شود.
طي چند روز گذشته مشاور رئيس جمهور در امور هنري نيز گفت: "اليوراستون" درباره ي چگونگي ساخت فيلم درباره ي رييس جمهور به ايران سفر کند.
مجموعه ي سينماي رازي افتتاح شد
شهريور ماه مجموعه سينمايي رازي با حضور هنرمندان، معاون سينمايي، شهردار تهران با ظرفيت 500 صندلي در خيابان هلال احمر تهران به بهره برداري رسيد.
سينماي ايران نمايندگانش را به آسياپاسفيک معرفي کرد
اواخر شهريور ماه سينماي ايران نمايندگان خود را به جايزه ي آسياپاسفيک معرفي کرد
فيلم هاي خون بازي ، اتوبوس شب، به همين سادگي ، پاداش سکوت، آن سه و  پابرهنه در بهشت در بخش فيلم هاي بلند سينمايي، فيلم "قفل ساز  در بخش فيلم هاي کودکان و فيلم سرزمين گمشده  در بخش فيلمهاي مستند به نمايندگي از سينماي ايران براي اولين دوره ي جايزه ي سينما آسياپاسفيک معرفي شدند و تا 10 روز آينده با نماينده ي خود را به اسکار معرفي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته