جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2866

  برگزاري آيين سالگرد ارتحال آيت اله يثربي در کاشان 

کاشان - خبرنگار آفرينش
آيين نخستين سالگرد ارتحال عالم جليل القدر حضرت آيت اله حاج " سيد مهدي يثربي" نماينده ولي فقيه و امام جمعه فقيد کاشان سه شنبه شب در مسجد حبيب بن موسي (ع) اين شهر برگزار شد.
در اين آيين باشکوه که از سوي ستاد برگزاري مراسم سالگرد آيت اله يثربي کاشان و بيت آن مرحوم برگزار شد، جمعي از شخصيتهاي مذهبي، سياسي، کشوري و لشکري، همچنين قشرهاي مختلف مردم با حضور خود، از مقام شامخ آن عالم خدوم و بزرگوار تجليل کردند.حجت الاسلام و المسلمين " سيد مرتضي صالحي خوانساري" استاد حوزه علميه قم درسخناني فقدان آيت اله يثربي را ضايعه اي بزرگ خواند وگفت: اگر امروز قرآن و دين و قداست اوليا پابرجااست همه از برکت وجود علما، مراجع ، مجتهدان و مبلغان، محدثان و مفسران دين است.
وي افزود: علمايي که در حيات خود براي حفظ اعتقادات ديني در برابر انحرافات و کفار سينه سپر مي کنند، روز قيامت در جايگاه انبيا مي ايستند.
حجت الاسلام و المسلمين صالحي خوانساري، مرحوم آيت اله يثربي را از جمله علمايي دانست که در طول حدود نيم قرن منشا خدمات فراواني به دين اسلام و مردم بوده اند.
وي با بيان خاطراتي از آن عالم فقيد، نقش مبارزاتي آن مرحوم در دوران ستمشاهي، حفظ دين و ولايت و خدمات ارزنده آن عالم رباني در منطقه را يادآور شد و گفت: هم اکنون به همت آن مرحوم بيش از يکهزار طلبه در حوزه هاي علميه آن مرد بزرگ، در شهرستان کاشان تحصيل مي کنند.  استاد حوزه علميه قم با تکريم از خاندان يثربي بويژه آيت اله العظمي ميرسيد علي يثربي استاد امام خميني (ره)، از آيت اله يثربي و بيت آن مرحوم به عنوان ملجا و پناهگاه محرومان نام برد و اظهار داشت: بيت 700 ساله علم و فقاهت و اجتهاد يثربي ريشه در تاريخ تشيع دارد و هم اکنون نيز فرزندان آن مرحوم بويژه آيت اله " ميرسيد محمد يثربي" يکي از مدرسان بنام درس خارج فقه و اصول حوزه علميه قم است که آثار علمي مطرحي دارد.  وي در پايان اين آيين از حضور همه شخصيتهاي حوزه هاي علميه، آيات عظام و حجج اسلام، امامان جمعه و جماعات، هياتهاي مذهبي، مسئولان استان و شهرستان و قشرهاي مختلف مردم قدرداني کرد.
بر اساس اين گزارش، در اين آيين که نمايندگاني از دفاتر آيات عظام صانعي و ملکوتي، همچنين آيت اله الهي، آيت اله غروي سخنگوي حوزه علميه قم، فرمانداران کاشان، آران و بيدگل و نطنز و نماينده مردم کاشان و آران و بيدگل حضور داشتند، قشرهاي مختلف مردم بويژه هياتهاي مذهبي در سوگ فقدان عالم رباني آيت الله حاج سيد مهدي يثربي عزاداري کرده و مداحان اهل بيت (ع) نيز به ذکر مصيبت پرداختند.
اين گزارش حاکيست، پيش از سخنان صالحي خوانساري، آيت اله" عبدالنبي نمازي" نماينده ولي فقيه و امام جمعه کاشان نيز با حضور در اين مجلس از مقام شامخ آيت اله يثربي تجليل کرد.
مرحوم آيت اله حاج "سيد مهدي يثربي" نماينده امام و مقام معظم رهبري و امام جمعه فقيد کاشان، نماينده مردم استان اصفهان در مجلس خبرگان رهبري بود که در ذيحجه سال  1343 هجري قمري (1304 شمسي) در کاشان و در بيت مرحوم آيت اله سيد محمد رضا کاشاني چشم به جهان گشود.
وي، هشتم مهرماه سال  1385 پس از مدتي بستري در بيمارستان پارس تهران در اثر بيماري ريوي ناشي از مصدوميت شيميايي دوران دفاع مقدس در سن 83 سالگي دارفاني را وداع گفت. يادش گرامي  و راهش پر رهرو باد


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته