جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2866

 کوتاه و خواندني 


کشف غار بر روي سطح مريخ

 فضاپيماي ناسا 7 غار بر روي سطح مريخ پيدا کرده است. به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، آژانس فضايي آمريکا "ناسا" اعلام کرد که فضاپيماي ناسا بر روي سياره مريخ 7 غار پيدا کرده است و دانشمندان بر اين باورند که در داخل اين چاله هاي زيرزميني مي تواند نشان از حيات و اسراري از سياره مريخ که تاکنون براي دانشمندان ناشناخته مانده، وجود داشته باشد. در اين گزارش آمده است که ارتفاع اين حفره هاي زيرزميني بسيار زياد است و به همين دليل امکان زندگي در آن ها وجود ندارد اما وجود غارهاي ديگري در سطح اين سياره مي تواند محيط مناسبي براي زندگي و يا پناهگاهي براي فضانورداني که به اين سياره سفر خواهند کرد، باشد. در تصاويري که مدارگرد "اوديسه" ناسا از سطح مريخ تهيه کرده، 7 نقطه سياه ديده مي شود که وسعت اين نقطه هاي سياره بين 100 متر (328 فوت) تا 250 متر (820 فوت) است و اين نقطه هاي سياره در نزديکي بلندترين قله مريخ قرار گرفته اند. محققان اين مناطق را در طول روز و شب مورد مطالعه و بررسي قرار دادند و آنان بر اين باورند که اين حفره ها پنجره اي براي مطالعه سطح زيرين مريخ هستند. گلن کوشينگ يکي از محققان دانشگاه شمال آريزونا گفت: دماي اين حفره ها در طول روز سردتر از سطح مريخ و در طول شب گرم تر است. جزئيات اين کشفيات در مجله آن لاين تحقيقاتي ژئوفيزيکال منتشر شده است. فضاپيماي اوديسه از سال 2001 تاکنون در مدار سياره مريخ قرار دارد و به عکسبرداري از سطح اين سياره مي پردازد.


 زبان هاي زمين پس از گياهان و حيوانات
در معرض انقراض هستند

زبانشناسان هشدار داده اند که در حدود نيمي از هفت هزار زباني که در زمين به آنها صحبت مي شود روبه انقراض هستند و بخش زيادي از اين زبان ها تا پايان اين قرن نابود مي شوند. به گزارش  مهر، زبانشناسان شرکت کننده در پروژه "آواي بادوام" به سازماندهي انجمن " Geographic National" و بخش زبان هاي در معرض خطر موسسه زبان هاي زنده در بررسي هاي خود نشان دادند که در کنار خطر انقراض گياهان و جانوران، زبان هاي دنيا نيز به سرعت در معرض نابودي قرار دارند. در حقيقت به طور متوسط هر دو هفته يک بار يک زبان در نقطه اي از زمين منقرض مي شود. به اين تريب تا پايان قرن نيمي از زبان ها و گويش هاي رايج در دنيا مي توانند نابود شده و با اين نابودي فرهنگ جامعه زباني خود را هم از بين ببرند. براساس گزارش نيوساينتيست، محققان اين پروژه نقشه اي از نقاط مختلف دنيا را که به سرعت در معرض خطر انقراض زبان خود قرار دارند ترسيم کرده اند. براساس اين نقشه، پنج منطقه زمين که زبان در خطر جدي نابودي قرار دارد، مناطقي از شمال استراليا، مناطق مرکزي آمريکاي جنوبي (اکوادور، کلمبيا، پرو، برزيل و بوليوي)، منطقه ساحلي اقيانوس آرام در آمريکاي شمالي (واشنگتن و اورگان در آمريکا و بريتيش کلمبيا در کانادا)، شرق سبيري، اوکلاهما و ديگر ايالات جنوب غربي آمريکا (تکزاس و نيومکزيوکو) هستند. به گفته اين دانشمندان، برخي از زبان ها در فرهنگ هاي دو زبانه رواج دارند و بنابراين در بيشتر اين موارد اين زبان ها تنها از سوي مردم بومي صحبت مي شوند. اين دانشمندان در پايان گزارش خود اعلام کرده اند که درحال حاضر از مجموع هفت هزار زبان زنده، تنها 83 زبان در فراسوي مرزهاي ملي گسترده شده اند و تقريبا 80 درصد از مردم دنيا به اين زبان هاي صحبت مي کنند.
 
   استفاده از داروي سرطان سينه براي درمان فيبروئيد 

محققان علوم پزشکي در دانشگاه ارسطو در شهر سالونيکاي يونان اعلام کردند بررسيهاي انان نشان مي دهد زناني که در دوران پيش از يائسگي فيبروئيد رحم دارند مي توانند با استفاده از داروي اناستروزول که مخصوص درمان سرطان سينه است ، از حجم تومور فيبروئيد خود بکاهند. به گزارش واحد مرکزي خبربه نقل ازخبرگزاري رويترز از نيويورک ، دکتر فوتيوس کي وارلاس و همکارانش با بررسي سي و پنج زن که تومور فيروئيد داشتند و تحت درمان با دوز بسيار پايين اين دارو ، يعني يک ميلي گرم در هر روز براي سه سيکل متوالي که هر يک بيست و هشت روزه ، قرار گرفته بودند دريافتند مقادير ياد شده براي کنترل حجم تومور و کاهش ان در سه سيکل کافي است. محققان دريافتند بعد از مصرف اين دارو به روش ياد شده ، حجم تومورها تا بيش از پنجاه و شش درصد کاهش يافت.

مصرف زياد سوسيس و کالباس باعث پوکي استخوان مي شود
مصرف زياد سوسيس و کالباس مي تواند منجر به بروز بيماري هاي چون فشار خون و پوکي استخوان مي شود. دکتر احساني متخصص تغذيه در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: در اغلب فرآورده هاي گوشتي نظير سوسيس و کالباس مواد مغذي چون پروتئين خالص وجود ندارد اما مواد مضري چون فسفات نيترات، نمک و چربي در آنها به وفور يافت مي شود. وي در خصوص مضرات اين مواد گفت: نيترات پس از وارد شدن به دستگاه گوارش به نيتريت و نيتروآمين تبديل مي شود که سرطان زاست همچنين با فسفات بالايي که دارد بااختلال در جذب کلسيم توسط بدن، احتمال ابتلا به پوکي استخوان را در افراد به ويژه زنان يائسه و سالمندان افزايش مي دهد. وي با اشاره به اينکه مصرف زياد اين فرآورده ها احتمال بروز فشار خون را هم افزايش مي دهد، افزود: ميزان نمک موجود در اين نوع فرآورده هاي گوشتي تا 3 درصد است و به همين دليل مصرف اين مواد مي تواند فشار خون را افزايش دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته