جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/01/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 6089

 سرمقاله 

 ضرورت تغيير پيش‌فرض‌ها؛

باور كنيم بحران‌ها اتفاق مي‌افتند...

زهرا كيان‌بخت

يكي از ابتدايي‌ترين لازمه‌ها براي رويارويي با هر بحراني، از هر نوع كه باشد، پيش‌بيني آن قبل از زمان وقوع و ايجاد سازوكارهايي براي كنترل هر چه بهتر شرايط در زماني است كه بحران مزبور اتفاق مي‌افتد. اين روزها كه سيل، به مشكل اول كشور تبديل شده و هموطنان ما در اقصي نقاط كشور، با مشكلات متعددي در اثر سيل و بارشهاي اخير، دست و پنجه نرم مي‌كنند، شايد هيچ مساله‌اي بيشتر از نحوه مديريت بحران، به چشم نمي‌آيد. همين امر باعث شد از همان آغازين روزهاي شروع بارشها و پيش از آغاز سال نو كه بارشها مناطقي از كشور را فراگرفته بودند و خساراتي از قِبَل آنها وارد شده بود، بحث مديريت بحران و ضعف و كاستي‌هاي ما در اين زمينه، بار ديگر برجسته شود. در اين ميان، بازار نقد و نظرها در اين باره داغ داغ بود و چالشهاي متعددي در خصوص نحوه رويارويي ما با بحران اخير، مطرح شد و در رسانه‎‌ها بازتاب يافت.

اما ماحصل همه اين بحث و بررسي‌ها چيست؟ كمااينكه در جريان برخي بحرانهاي سابق هم، نظير همين نقد و نظرها و موشكافي‌ها مطرح مي‌شد. بايد ديد فايده اصلي اين نوع انتقادات براي جامعه چيست؟ اگر بناست مانند برخي از موارد قبلي، با گذشت زمان، تغيير آنچناني در روند مديريت بحرانها صورت نگيرد، بايد گفت اين نقد و بررسي‌ها نتوانسته به هدف مهمي كه مي‌شد به آن دست پيدا كرد، برسد.

چه در جريان سيل اخير و پيامدهاي آن براي مردم مناطق مختلف، و چه در جريان بحرانهاي ديگري مثل زلزله كرمانشاه، خلأهايي در زمينه داشتن آمار و ارقام دقيق براي كنترل بهتر شرايط و تصميم‌گيري بهتر، دادن آموزشهاي لازم به مردم براي مواجهه درست با حوادث پيش آمده، برخوردار بودن از اقلام اوليه ضروري براي امدادرساني و عدم اتلاف وقت و... به خوبي احساس مي‌شد. اما شناسايي اين خلأها در اتفاقات و بحرانهاي گذشته، تا چه اندازه باعث شده ما در جريان بحران اخير بتوانيم به موقع و با آمادگي هر چه بيشتر، فرايند امدادرساني را به بهترين نحو انجام دهيم؟

هر چند در بحران اخير هم، ما مشكلات فراواني در زمينه مديريت شرايط پيش آمده داشتيم، اما به هر حال، مديريت بحران يكي از نيازهاي اساسي هر كشور است كه بايد آن را فرابگيرد. حوادث و خسارات اخير هم درسهايي براي كشور داشتند كه اگر آنها را به خوبي نياموزيم، چه بسا در جريان بحرانهاي بعدي مجددا از ما امتحان گرفته شوند. اينك يكي از مهمترين چالشهاي پيش‌رو، خسارات گزافي است كه از ناحيه سيل به كشور تحميل شده و اين روزها مسئولان از آن سخن مي‌گويند. پيش‌تر، يكي از نمايندگان با اشاره به اين اتفاقات گفته بود اگر قبل از اين، به قانون مديريت بحران عمل شده بود، بخش اعظم خسارات ناشي از سيل را شرکتهاي بيمه جبران مي کردند و بار آن بر عهده بودجه عمومي نمي افتاد. به هر حال، در كنار همه مشكلاتي كه كشور تا پيش از اين نيز با آن روبرو بود، امسال با تحميل اين خسارات، هزينه‌هاي سنگين ديگري نيز بر دوش كشور افتاده كه مي‌شد با اقدامات پيشگيرانه، از آنها جلوگيري كرد.

متاسفانه يكي از مشكلات ما در زمينه‌هاي مختلف اين است كه اين پيش‌فرض را براي خود قرار داده‌ايم كه اساسا بحران قرار نيست اتفاق بيفتد. اين است كه پيرو اين طرز تفكر شايع، اقدامات ضروري مثل آموزشهاي قبل از بحران به مردم، دپوي تجهيزات براي امدادرساني در شرايط دشوار، داشتن نقشه از پيش طراحي شده براي داشتن بهترين و سريعترين عكس‌العملها در برخورد با بحران، الگوگيري از كشورهاي موفق در مديريت بحرانهاي مختلف و... برايمان موضوعيتي كه بايد داشته باشد را ندارد.

به مجرد اينكه اين پيش‌فرض تغيير كند و باور كنيم چه بسا بحراني كه هرگز تصورش را نمي‌كرديم (مثل سيل اخير) اتفاق بيفتد، آن گاه، مي‌توانيم در مسير مديريت درست بحرانهاي آينده گام برداريم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته