جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2866

 کوتاه و خواندني 


برگزاري نشست آشنايي دانشجويان جديدالورود 18 دانشکده  واحد علوم و تحقيقات

آفرينش: نخستين جلسه از سلسله نشست هاي آشنايي با دانشگاه با حضور دانشجويان ورودي جديد 18 دانشکده واحد علوم و تحقيقات و خانواده هاي آنها با شرکت دانشجويان دانشکده هاي صنايع غذايي و مديريت در اين واحد آغاز شد.
به گزارش روابط عمومي واحد علوم و تحقيقات در اين جلسه ابتدا پيام رئيس دانشگاه به مناسبت آغاز سال تحصيلي جديد قرائت شد.
دکتر خليل علي محمدزاده معاون فرهنگي واحد در اين نشست گفت : دانشگاه آزاد اسلامي که در سال 1361 بنا به پيشنهاد آيت الله هاشمي رفسنجاني و رياست دکتر جاسبي و با حمايت هاي بي دريغ حضرت امام و هديه متبرک 10 ميليون ريالي ايشان تاسيس شد در رشد و توسعه علمي، فرهنگي و سياسي کشور نقش بسزايي داشته و دارد.
وي گفت : به هنگام پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1357 شايد تعداد دانشجويان کشور چيزي حدود 174 هزار نفر بود ولي امروز در کشور بيش از 2 ميليون و 500 هزار دانشجو مشغول تحصيلند. دکتر علي محمدزاده گفت: هم اکنون دانشگاه آزاد اسلامي داراي يک ميليون و 400 هزار دانشجو است.وي افزود: دانشگاه آزاد اسلامي يک دانشگاه دولتي نيست که تمام هزينه هاي آن را دولت پرداخت کند .
وي خاطر نشان کرد: با اين حال دانشگاه آزاد اسلامي با يک پنجم بودجه دانشگاه  هاي دولتي از محل دريافت شهريه دانشجويان گام هاي موثري را در رشد و توسعه علمي و فرهنگي کشور برداشته است. وي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي يک دانشگاه خصوصي هم نيست يعني هيات امناي، هيات موسس و هيچ نهاد و فردي در آن سهام ندارد، بلکه تمام اموال آن در صورت برچيده شدن در اختيار دولت قرار مي گيرد.
وي ادامه داد: قدمت قديمي ترين واحد دانشگاه آزاد اسلامي 25 سال است ولي براي اولين بار از ايران دانشگاه آزاد اسلامي در انجمن بين المللي دانشگاه هاي جهان عضو شده و هم اکنون رييس دانشگاه آزاد اسلامي، عضو اصلي هيات اجرايي انجمن بين المللي دانشگاههاي جهان (U.A.I) است و همچنين رياست هيات مديره اتحاديه دانشگاههاي جهان اسلام بر عهده ايشان است .
دکتر علي محمدزاده با معرفي واحد علوم و تحقيقات به عنوان واحد تحصيلات تکميلي گفت : واحد علوم و تحقيقات بيش از 20 هزار دانشجو دارد که بيش از 50 درصد دانشجويان آن در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتراي تخصصي تشکيل مي-دهد. وي گفت:  اين واحد به لحاظ علمي، پژوهشي و فرهنگي يکي از بهترين واحدهاي دانشگاهي است.
لازم به ذکر است اين نشست هاي به مدت 3 روز و براي کليه دانشجويان ورودي جديد 18 دانشکده اين واحد در جلسات صبح و بعدازظهر ادامه خواهد يافت.

از سوي دانشگاه آزاد اسلامي اروميه صورت گرفت:
اعطاي بيش از يک ميليارد و 660 ميليون ريال وام

ايسنا: در شش ماهه نخست سال جاري بيش از يک ميليارد و 660 ميليون ريال وام به دانشجويان متقاضي دانشگاه آزاد اسلا مي واحد اروميه اعطا شده است.
کاميار افشاري رييس صندوق رفاه دانشگاه آزاد اسلامي واحد اروميه با بيان اين مطلب افزود: اين ميزان وام به 198 دانشجو در قالب وام بلند مدت و 250 نفر در قالب وام ميان مدت اعطا شده که اين نسبت با توجه به ثبت نام دانشجويان جديد الورود در حال افزايش است.
افشاري افزود: صندوق رفاه دانشگاه آزاد واحد اروميه در سال تحصيلي جديد آمادگي اعطاي وام به تمامي متقاضيان را دارد.
وي ادامه داد: در راستاي تسهيل سازي دريافت وام توسط دانشجويان طبق آخرين بخشنامه سازمان مرکزي دانشگاه اعطاي وام، تنها با ارائه فيش حقوقي و سفته انجام مي پذيرد.
افشاري با اشاره به اينکه 2 درصد از کل شهريه دريافتي از دانشجويان به حساب صندوق رفاه جهت اعطاي وام شهريه واريز مي شود، افزود: صندوق رفاه واحد، هر ترم به طور متوسط توانايي اعطاي وام به حدود 500 نفر از دانشجويان را از طريق اعتبار داخلي دارد.
وي اظهار کرد: با توجه به محدود بودن اعتبار داخلي صندوق، دانشجويان مي توانند با پرداخت به موقع اقساط و تعهدات مالي خود،  زمينه را براي استفاده هر چه بيشتر دانشجويان از تسهيلات صندوق، فراهم نمايند.  گفتني است: صندوق رفاه دانشگاه آزاد واحد اروميه در 3 ماهه آخر سال گذشته با جذب بيش از 5 ميليارد و 164 ميليون ريال از اعتبارات کلي دانشگاه به يک هزار و 800 نفر از متقاضيان وام اعطا کرده است.

به همت پژوهشکده فناوري هاي نوين علوم پزشکي جهاددانشگاهي;
نخستين بانک تخمک در ايران راه اندازي شد

آفرينش: به همت پژوهشکده فناوري هاي نوين علوم پزشکي جهاد دانشگاهي، ابن سينا نخستين بانک تخمک در ايران راه اندازي شد. به گزارش روابط عمومي جهاددانشگاهي، دکتر  محمد مهديآخوندي رئيس پژوهشکده   فناوري هاي نوين علوم پزشکي جهاددانشگاهي - ابن سينا با اعلام اين خبر اظهار داشت: امروزه علل مختلف از قبيل بالارفتن سن ازدواج ، شيوه زندگي ، عوامل عفوني و شيميايي ، اشعه و شيمي درماني ، مسائل ژنتيکي ، يائسگي زودرس و . . . منجر به ناباروري زوجهاي بسياري شده و لذا انجماد و نگهداري تخمک اقدامي بسيار اساسي در حفظ قدرت باروري  و درمان ناباروري به شمار ميرود و از نظر اخلاق پزشکي نيز گامي بسيار مهم و ضروري است. رييس پژوهشکده ابن سينا تصريح کرد:در اين راستا مرکز فوق تخصصي درمان ناباروري ابن سينا براي اولين بار در ايران موفق به راه اندازي بانک نگهداري تخمک شده است و آمادگي کامل نگهداري تخمک در حرارت -196 درجه سانتيگراد به روش Vitrification را دارد.  دکتر آخوندي در ادامه افزود: در افراديکه به دلائلي مانند شغل و تحصيل مايلند در سن بالا حامله شوند و يا به دلائل پزشکي مي بايست ديرتر باردار گردند ، افراديکه به بيماري هاي لگن مثل آندومتريوز مبتلا مي باشند ، افراد مبتلا به سرطان قبل از راديوتراپي و شيمي درماني ، بيماري هاي خودايمني مثل لوپوس و... همه از مواردي هستند که مي توان از روش انجماد تخمک و نگهداري آن در بانک تخمک استفاده نمود.گفتني است، متقاضيان براي کسب اطلاعات بيشتر به مرکز فوق تخصصي درمان ناباروري و سقط مکرر ابن سينا به آدرس تهران، خيابان شهيد باهنر (نياوران) ، جنب پمپ بنزين ، پلاک 329 " مراجعه نموده و يا با شماره 22835020 تماس حاصل نمايند.  

کنگره سراسري سالمندي در دانشگاه علوم پزشکي کاشان برگزار مي شود

کاشان- خبرنگار آفرينش:معاون درمان علوم پزشکي کاشان از برگزاري کنگره سراسري سالمندي اين دانشگاه از تاريخ     اول تا سوم  آبان ماه سال 1386 خبر داد. دکتر سيد عليرضا عبادي دبير علمي کنگره گفت: اين کنگره  با هدف تبادل اطلاعات و يافته هاي پژوهشي در زمينه سالمندي و مراقبت از سالمند برگزار مي شود.
وي افزود: در ايران حدود 6 درصد از جمعيت،  سالمند محسوب مي شوند و به نظر مي رسد در سال هاي آينده اين ميزان به نحو سريعي  افزايش يابد. در حال حاضر 4 ميليون و500 هزار نفر با سن بيش از 60 سال در ايران زندگي مي کنند و اين تعداد در طي 17 سال دو برابر خواهد شد. بنابراين  سيستم بهداست و درمان کشور بايد آماده اين تغيير باشد. وي اظهار داشت: مقالات ارسالي به اين کنگره در 15 محورپژوهشي  شامل:  بررسي وضعيت و تحولات سلامت جسمي، رواني و روحي در سالمندان، مروري بر مشکلات بهداشتي و درماني و ... شايع در سالمندان، بررسي وضعيت و تحولات سلامت جسمي، رواني و روحي سالمندان، مروري بر نقش اعضاي تيم بهداشتي و درماني در تامين بهداشت و درمان سالمندان در کشور، مرور برنامه هاي مربوط سالمندان در کشور و مقايسه با ساير کشورها، مروري بر نقش جامعه و خانواده در سالمندان، بررسي وضعيت نگهداري و مراقبت از سالمندان در کشور، تغذيه، ورزش،  محيط زيست در سالمندان کشور، تبادل يافته هاي تحقيقاتي در زمينه سالمندي، برنامه هاي بهداشتي و درماني ويژه سالمندان در ايران و جهان،  بررسي دورنماي سالمندي در ايران و جهان، پرستاري  و سالمند،  بيمه و سالمند، سالمندي و کرامت سالمند از ديدگاه اسلام پذيرفته مي شود.


اعتراض جمعي از دانشجويان
 دانشکده خبر به نحوه پرداخت بدهي

ايسنا: جمعي از دانشجويان دانشکده خبر نسبت به مشروط شدن ثبت نام نيمسال اول به پرداخت کامل بدهي پيشين خود انتقاد کردند.
اين دانشجويان با بيان اينکه دانشکده بدون اعلام قبلي ثبت نام دانشجويان را مشروط به تسويه حساب کرده است، اظهار داشتند که اين موضوع علاوه بر آنکه براي دانشجويان مشکلات مالي و دغدغه فکري ايجاد کرده، ثبت نام را هم با مشکل مواجه کرده است.
يکي از دانشجويان با اشاره به برنامه هاي حمايتي دانشگاه ها از دانشجويان شهريه اي و تسهيلات دولت در اين راستا گفت: در ساير دانشگاه ها، دانشجويان از وام شهريه برخوردار هستند، اما امسال در دانشکده خبر نه تنها وام شهريه و امکان تقسيط شهريه به دانشجويان داده نشد بلکه بدون اعلام قبلي ثبت نام ترم جديد را منوط به پرداخت کامل بدهي قبلي اعلام کرده اند، اين درحالي است که پيش از اين دانشکده، شهريه دانشجوياني که مشکل مالي داشتند را به طور قسطي دريافت مي کرد. يکي ديگر از مشکلات اين است که تعدادي از دانشجويان که در سال 83 تحت عنوان"تکميل ظرفيت" وارد اين دانشکده شدند و تا پايان ترم سوم نيز تکليفشان مشخص نبود، بدون پرداخت شهريه در کلاس حاضر مي شدند و اکنون مجبورند که کل بدهي را يکجا بپردازند که پرداخت يکجاي آن خارج از توان مالي آنهاست.
اين دانشجو با اشاره به اينکه بدهي برخي دانشجويان تا حدود 800 هزار تومان است، گفت: اين دانشجويان قدرت پرداخت اين ميزان بدهي را به صورت يکجا ندارند و با توجه به اينکه از ثبت نام آنها خودداري شده ادامه تحصيل آنها با مشکل مواجه شده است. اين دانشجويان  خواستار رفع اين مشکل شدند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته