جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/01/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 6089

 بررسي بازي هاي باقي مانده مدعيان
 کدام تيم قهرمان ليگ مي شود؟ 

 ليگ برتر هجدهم به هفته‌هاي حساس خود رسيده و تنها 5 هفته تا پايان مسابقات و مشخص شدن تيم قهرمان باقي مانده است ؛ 5 هفته‌اي که در طول يک ماه برگزار خواهد شد و چهار تيم مدعي پرسپوليس، تراکتورسازي، استقلال و سپاهان شانس رسيدن به صدر جدول و کسب قهرماني را دارند.

مقايسه نتايج 10 هفته ابتدايي ليگ با 10 هفته سپري شده از نيم فصل دوم، يک متر و معيار مناسب براي پيشرفت يا پسرفت تيم‌ها به دست مي‌دهد و اگر با همين معيار نتايج 5 هفته پاياني نيم فصل اول در اين 5 هفته باقيمانده تکرار شود جدول کنوني (در پايان هفته 25) دست نمي‌خورد؛ يعني پرسپوليس که روي کاغذ بيشترين بخت براي رسيدن به عنوان مجدد قهرماني و در واقع هت تريک قهرماني را داراست، جام را بالاي سر خواهد برد. تراکتورسازي نيز به مقامي بهتر از دومي دست نمي‌يابد و اگر شاگردان شفر نيز بخواهند در 5 هفته پاياني همان امتيازات دور رفت را کسب کنند به عنواني بهتر از سومي دست پيدا نخواهند کرد.

پرسپوليس؛ 11 امتياز – قهرمان!

شاگردان برانکو که در 10 هفته ابتدايي ليگ 20 امتياز کسب کرده بودند، در دور برگشت و در 10 هفته ابتدايي نيم فصل دوم پيشرفت کردند و 23 امتياز به دست آوردند. پرسپوليسي‌ها که در 5 هفته پاياني نيم فصل اول از مجموع 15 امتياز موجود 11 امتياز کسب کرده بودند، اگر همين پيشرفت را حفظ کنند و در بدبينانه ترين حالت همان نتايج دور رفت را تکرار کنند (3 برد و 2 مساوي)، با 54 امتيازي که حالا ذخيره دارند عدد 65 امتياز براي اين تيم ثبت خواهد شد که قاطعانه سومين قهرماني پياپي اين تيم را تضمين خواهد کرد.

بازي‌هاي باقيمانده پرسپوليس و نتايج دور رفت:

ذوب آهن – پرسپوليس (بازي رفت 0-1)

پرسپوليس – سپاهان (بازي رفت 1-1)

تراکتورسازي – پرسپوليس (بازي رفت 0-0)

پرسپوليس – ماشين سازي (بازي رفت 1-0)

پارس جنوبي جم – پرسپوليس (بازي رفت 1-3)

تراکتورسازي؛ 10 امتياز – نايب قهرمان!

تيم تراکتورسازي که حالا 49 امتيازي است در 5 هفته پاياني دور رفت 10 امتياز دشت کرد. اگر باز هم روبروي همان 5 تيم به همان اندازه امتياز بگيرد 59 امتيازي شده و دومي ليگ برتر را از آن خود مي‌کند.

تراکتورسازان هم نسبت به مقطع زماني مشابه نيم فصل اول پيشرفت کرده اند و البته با شتابي بيشتر از 4 مدعي ديگر. سرخپوشان تبريزي که ليکنز را به عنوان سومين مربي اين فصل روي نيمکت خود مي‌بينند، در حالي در 10 هفته ابتدايي نيم فصل دوم موفق به کسب 23 امتياز شده اند که در 10 هفته ابتدايي ليگ تنها 16 امتياز کسب کرده بودند. تبريزي‌ها اگر مي‌خواهند نخستين قهرماني خود را در ليگ برتر جشن بگيرند، بايد 15 امتياز ممکن را بگيرند و منتظر شکست پرسپوليس در يکي از 4 ديدار ديگرش باشند.

بازي‌هاي باقيمانده تراکتورسازي و نتايج دور رفت:

تراکتورسازي – پيکان (بازي رفت 2-1)

ذوب آهن - تراکتورسازي (بازي رفت 1-4)

تراکتورسازي – پرسپوليس (بازي رفت 0-0)

تراکتورسازي – پارس جنوبي جم (بازي رفت 1-0)

فولاد خوزستان - تراکتورسازي (بازي رفت 2-1)

استقلال؛ 11 امتياز - سوم ليگ!

شاگردان وينفرد شفر هم مانند تراکتورسازي نشان دادند در نتيجه گيري در 10 هفته ابتدايي نيم فصل دوم پيشرفتي قابل ملاحظه داشته اند و از 30 امتياز ممکن 22 امتياز دشت کرده اند؛ در حالي که در 10 هفته اول ليگ تنها 17 امتياز دشت کرده بودند.
آبي پوشان پايتخت که در هفته‌هاي پاياني دور رفت نتايج خوبي مي‌گرفتند اگر در 5 هفته آخر مانند دور رفت امتيازگيري کنند 11 امتياز به 47 امتياز فعلي شان افزوده و با 58 امتياز در نهايت سومي اين فصل را به نام خود مي‌زنند.

قهرماني استقلال در صورتي مسجل مي‌شود که حداقل 5 بازي باقيمانده خود را ببرند و منتظر لغزش پرسپوليس و تراکتورسازي در 5 بازي باقيمانده شان باشند؛ يعني پرسپوليس از 15 امتياز ممکن حداکثر 7 يا 8 امتياز بگيرد و تراکتورسازي هم حداکثر 11 يا 12 امتياز بگيرد که با توجه به بازي‌هاي باقيمانده و بازي رودرروي پرسپوليس و تراکتورسازي دور از ذهن نيست اما بسيار سخت است.

بازي‌هاي باقيمانده استقلال و نتايج دور رفت:

استقلال – ماشين سازي تبريز (بازي رفت 0-0)

پديده شهر خودرو - استقلال (بازي رفت 0-0)

استقلال – استقلال خوزستان (بازي رفت 1- 0)

صنعت نفت آبادان - استقلال (بازي رفت 0-3)

استقلال – سپيدرود رشت (بازي رفت 5-0)

سپاهان؛ 9 امتياز – چهارم ليگ!

تيم سپاهان که فصل قبل را با رده نازل چهاردهمي تمام کرده بود اگر در 5 بازي پاياني دور برگشت اين فصل همان نتايج دور رفت را کسب کند و 9 امتياز به 47 امتياز فعلي اش بيفزايد با 56 امتياز چهارمي را از آن خود مي‌کند تا با 10 پله صعود نسبت به فصل قبل به کارش خاتمه بدهد.البته سپاهان در 10 هفته ابتدايي نيم فصل دوم ضعيف‌تر از دور رفت ظاهر شده و از 30 امتياز ممکن تنها 16 امتياز دشت کرده است، در حالي که در 10 هفته ابتدايي فصل 22 امتياز گرفته بود و اين امر نشان دهنده پسرفت شاگردان قلعه نويي است. اگر زردپوشان قهرماني مي‌خواهند قطعاً بايد بيشتر از دور رفت امتياز بگيرند و چشم انتظار لغزش 3 مدعي ديگر باشند. روي کاغذ بايد معادلات زيادي رقم بخورد تا پرافتخارترين تيم ليگ برتر به ششمين قهرماني خود دست يابد. البته که ديدار رودررو با پرسپوليس و دو بازي همشهري اين تيم يعني ذوب آهن با پرسپوليس و تراکتورسازي هم در جايگاه سپاهان تاثير زيادي خواهد داشت.

بازي‌هاي باقيمانده سپاهان و نتايج دور رفت:

سايپا - سپاهان اصفهان (بازي رفت 0-3)

پرسپوليس - سپاهان اصفهان (بازي رفت 1-1)

سپاهان اصفهان – ماشين سازي (بازي رفت 1-1)

پديده مشهد - سپاهان اصفهان (بازي رفت 0-1)

سپاهان اصفهان – استقلال خوزستان (بازي رفت 1-1)


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته