جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2866

 کوتاه و خواندني 

  
تمديد مهلت ثبت نام تکميل ظرفيت کارداني ناپيوسته دانشگاه آزاد

گروه آزمون وسنجش: ثبت نام مرحله تکميل ظرفيت رشته/ شهرهاي مقطع کارداني ناپيوسته سال 1386 دانشگاه آزاد اسلامي که از بيستم شهريورماه آغاز شده بود، تا 5 مهر ادامه دارد.
به گزارش روابط عمومي مرکز ازمون دانشگاه ازاد اسلامي در اطلاعيه مرکز آزمون دانشگاه اسلامي
 آمده است: کليه داوطلبان حاضر در جلسه آزمون سراسري سال 1386 دانشگاه آزاد اسلامي در صورت تمايل مي توانند از طريق پايگاه ثبت نام الکترونيکي مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي به آدرس ORG.AZMOON.WWW  در مرحله تکميل ظرفيت رشته/ شهرهاي مقطع کارداني ناپيوسته شرکت نمايند. نتايج اين مرحله در مهرماه اعلام مي شود.
 
ايجاد پنج رشته جديد تحصيلي در دانشگاه آزاد اسلامي قزوين 
 
گروه ازمون وسنجش :معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد قزوين از افزايش پنج رشته جديد به رشته هاي تحصيلي اين دانشگاه خبر داد.
     به گزارش آنا، دکتر اسماعيل زينالي افزود: با توجه به نياز اين استان به برخي از رشته ها در سال تحصيلي جديد، چهار رشته شامل: سخت افزار، برق ابزار دقيق، برق الکترونيک و کارداني عمران با گرايش آب و فاضلاب در مقطع کارداني اضافه شد.
     وي اظهار داشت: در سال تحصيلي جديد در مقطع کارشناسي ارشد ناپيوسته رشته MBA مديريت اجرايي به عنوان رشته جديد دانشجو پذيرش خواهد شد.
     دکتر زينالي افزود: در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامي قزوين داراي دو رشته دکترا، شامل مديريت دولتي و کامپيوتر و 13 رشته کارشناسي ارشد است.
     معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، ظرفيت هريک از رشته هاي مزبور را براي سال تحصيلي آينده حدود 65 نفر برآورد کرد.     وي با بيان اين مطلب که از مهرماه سال جاري در رشته هاي جديد، دانشجو پذيرش خواهد شد، افزود: با داير شدن اين رشته ها شمار رشته هاي موجود اين دانشگاه به بيش از 72 رشته ارتقا مي يابد.     گفتني است دانشگاه آزاد اسلامي قزوين داراي 24 هزار دانشجو در چهار مقطع تحصيلي است.

 ثبت نام دانشجوي جديد در 31 رشته در دانشگاه صنعتي اصفهان  

گروه ازمون وسنجش: مراسم ثبت نام بيش از 1500 دانشجوي ورودي سال تحصيلي 86-87 در 31 رشته و گرايش در دانشگاه صنعتي اصفهان انجام شد.
به گزارش ايسنا، ثبت نام دانشجويان جديد با تمهيدات پيش بيني شده همچون مکانيزه کردن اطلاعات و مشخصات فردي و همچنين افزايش امکانات سخت و نرم افزاري با سرعت بيشتري انجام شد.
ارايه خدماتي شامل راهنمايي از محل ترمينال ها، پيش بيني وسيله نقليه از مبادي ورودي شهر تا دانشگاه، يک شب اقامت رايگان براي خانواده هاي دانشجويان جديد در هتل دانشگاه، تمرکز در محل ثبت نام و همچنين برگزاري اردوي آشنايي با نقاط مختلف دانشگاه و مراسم معارفه از ديگر تمهيدات ديده شده براي حضور هر چه باشکوهتر داشنجويان جديد الورود در دانشگاه صنعتي اصفهان بوده است.
دانشگاه صنعتي اصفهان در سال تحصيلي جاري همچنين براي اولين بار در رشته هاي مهندسي کامپيوتر گرايش صنايع پليمر، مهندس معدن گرايش مکانيک سنگ، مهندسي برق، مخابرات گرايش ميدان هاي الکتريکي و مهندسي منابع طبيعي گرايش پرورش آبزيان در مقطع کارشناسي ارشد دانشجو پذيرفت.
در اين سال علاوه بر داشجويان جديد کارشناسي، 90 دانشجوي دکتري در 17 رشته و 600 دانشجوي کارشناسي ارشد در 56 رشته و گرايش مشغول به تحصيل شدند.
هم اکنون حدود 9 هزار دانشجو در دانشگاه صنعتي اصفهان مشغول به تحصيل هستند.

افزايش رشته هاي تحصيلي
در دانشگاه پيام نور کاشمر

گروه ازمون وسنجش : سرپرست دانشگاه پيام نور کاشمر گفت: از ابتداي سال تحصيلي جديد چهار رشته تحصيلي ديگر به رشته هاي اين مرکز افزوده خواهد شد و تعداد رشته هاي کارشناسي مرکز به 20 رشته افزايش مي يابد.
علي رضواني عشرت آبادي در گفت وگو با ايسنا، گفت تعداد دانشجويان مرکز از دو هزار نفر در سال 1384 به حدود 3 هزار و 200 نفر در سال گذشته رسيد.
وي خاطر نشان کرد: اين مرکز دانشگاهي در حال حاضر در 16 رشته تحصيلي در مقطع کارشناسي اقدام به جذب دانشجو مي نمايد.
وي با اعلام اين که هم اکنون تعداد دانشجويان اين مرکز آموزش عالي در کاشمر بالغ بر سه هزار و 200 نفر مي باشد، گفت: يکي از شرايط دانشگاه پيام نور براي جذب دانشجو، بومي بودن داوطلبان مي باشد از اين رو با در نظر گرفتن اين شرايط مشکلات ناشي از تفاوتهاي فرهنگي در اين دانشگاه به حداقل رسيده است.
وي با اشاره به اين که در رشته هاي متنوعي در مقطع کارشناسي در دانشگاه پيام نور کاشمر دانشجو پذيرفته ايم، گفت: رشته هاي مهندسي صنايع، مهندسي فناوري اطلاعات، علوم کامپيوتر، مديريت، حسابداري و چندين رشته ديگر از جمله آنهاست.
رضواني عشرت آبادي همچنين اظهار داشت: در راستاي توسعه اين مرکز تعداد رشته هاي آن از 13 رشته در سال 84 به 20 رشته در سال جاري رسيده است.
سرپرست دانشگاه پيام نور کاشمر با اعلام اين که اين مرکز آموزش عالي همواره شعار آموزش از راه دور را مطرح مي کرده است، گفت: در راستاي تحقق اين شعار، دانشگاه پيام نور اقدام به تهيه پاورپوينت و سي دي هاي آموزشي از دروس برخي رشته ها نموده است و کلاسهاي مرکز به دستگاه هاي ديداري و شنيداري و وسايل کمک آموزشي مجهز شده که از ابتداي ترم جديد آماده خدمات رساني به دانشجويان مي باشد.
وي اعلام کرد: با آماده شدن زيرساخت هاي مورد نياز در آينده اي نزديک، انتخاب واحد و بسياري ديگر از خدمات مورد نياز دانشجويان از طريق اينترنت انجام خواهد شد.
وي با بيان اين که افزايش تعداد رشته هاي تحصيلي دردانشگاه پيام نور کاشمر، روز آمدن کردن منابع کتابخانه ها و تهيه منابع جديد ضروري است، گفت: در حال حاضر بخشي از منابع جديد متون علمي و دانشگاهي خريداري شده و بخش ديگري از آن در ماه هاي آتي تهيه مي شود.
وي در ادامه به مشکلات دانشگاه پيام نور کاشمر اشاره کرد و گفت: يکي از مشکلات اين مرکز کمبود استاد به نسبت دانشجو است که با پيگيري هاي انجام شده در سال گذشته موفق به جذب چهار نفر عضو جديد هيات علمي شديم. 


 افزايش دو برابري جمعيت
 دانشجويي پيام نور اردبيل

گروه ازمون وسنجش: رييس دانشگاه جامع پيام نور استان اردبيل گفت امسال تعداد دانشجويان پيام نور استان اردبيل دو برابر مي شود.
دکتر مسعود گنجي در گفت وگو با ايسنا، افزود: در سال جاري تعداد دانشجويان پيام نور استان از 9 هزار نفر به 18 هزار نفر خواهد رسيد که ارايه خدمات آموزشي به اين تعداد نياز به برنامه ريزي دقيق دارد.
وي اظهار داشت: برنامه هاي درسي دانشگاه از نيمه مهرماه شروع و در نيمه دوم آذرماه به پايان خواهد رسيد و طوري برنامه ريزي شده که مشکل خاصي بوجود نيايد.
رييس دانشگاه جامع پيام نور در استان اردبيل از افزايش 400 درصدي بودجه فرهنگي دانشگاه در سال جاري خبر داد و گفت: به دنبال ساخت يک سالن چند منظوري هستيم که يک بخش آن نمازخانه و 3 بخش آن غذاخوري دانشجويان خواهد بود.
گنجي با بيان اينکه در حال حاضر 7 ساختمان دانشگاه پيام نور در سطح استان در حال ساخت مي باشد تصريح کرد: هم اکنون 50 درصد بودجه  عمراني اين ساختمانها تامين شده و 50 درصد ديگر را از منابع استاني و سازمان مرکزي تامين خواهيم کرد.
وي افزايش کيفيت آموزش دانشگاه را از برنامه هاي دانشگاه اعلام و خاطرنشان کرد: در اين رستا تعداد اعضاي هيات علمي دانشگاه پيام نور استان 3 برابر شده و با توجه به اينکه سال گذشته سال افزايش کميت اعضاي هيات علمي بود امسال سال کيفيت بخشي به اين امر خواهد بود.
گنجي گفت: اغلب دانشجويان دانشگاه پيام نور استان در مقطع کارشناسي و در 42 رشته و 112 رشته محل تحصيل خواهند کرد.

طراحي بسته ويژه آموزشي براي اعضاي هيئت علمي علوم پزشکي

گروه آزمون وسنجش: رئيس مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکي وزارت بهداشت از طراحي بسته هاي آموزشي و کارگاه هاي مقدماتي آموزش پزشکي براي رشد و بالندگي اعضاي هيئت علمي دانشگاه هاي علوم پزشکي خبر داد. دکتر نادر ممتازمنش در گفتگو با مهر افزود: اين بسته هاي آموزشي و کارگاهها به صورت کشوري و ماهانه حداقل يک کارگاه تا پايان سال جاري طراحي و برگزار مي شود. وي اضافه کرد: اعضاي هيئت علمي از دانشگاه هاي مختلف در اين کارگاه هاي مقدماتي شرکت مي کنند تا براي اجراي اين کارگاه ها در دانشگاه هاي خود آماده شوند. رئيس مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکي وزارت بهداشت گفت: فيلم هاي آموزشي و کتب و نرم افزارهاي آموزشي از اين کارگاه ها تهيه مي شود و در اختيار دانشگاه ها قرار داده مي شود. وي ياد آور شد: برگزاري کارگاه هاي پيشرفته آموزش پزشکي نيز پس از برگزاري کارگاه هاي مقدماتي براي هيئت علمي ارائه مي شود. ممتازمنش گفت: آموزش زبان انگليسي و ICDL براي اعضاي هئيت علمي به شيوه از راه دور، پس از نيازسنجي در اختيار اعضاي هيئت علمي قرار داده مي شود.

ضرب الاجل وزارت علوم براي تصويب طرح ساماندهي کنکور درمجلس

گروه ازمون وسنجش : وزير علوم   ، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه موفقيت خوبي نصيب وزارت علوم در دوره جديد شده است به مهر گفت : تا پايان برنامه چهارم توسعه برنامه ريزي شده بود که 30 درصد از جوانان بين 18 تا 24 سال دانشجو شوند. اين به اين معنا است که بايد براي داشتن 3 ميليون و 700 هزار دانشجو تا پايان برنامه برنامه ريزي شود. اين در حالي است که وزارت علوم در اين مورد بيشتر از برنامه پيش رفته و امسال به 3 ميليون و 350 هزار دانشجو رسيدم. در صورتي که با اين روند ادامه دهيم تا پايان برنامه بيش از 30 درصد دانشجو خواهيم داشت.
وزير علوم گفت : در تحصيلات تکميلي نيز ظرف 2 سال اخير از 20 هزار دانشجو به 30 هزار دانشجو در کارشناسي ارشد و در دکتري از 2 هزار دانشجو به 3 هزار دانشجو رسيده ايم که اين افزايش دانشجو نيز فراتر از برنامه چهارم توسعه بوده است.محمد مهدي زاهدي در مورد سرانجام طرح کنکور اظهار بي اطلاعي کرد و به مهر گفت: در اين مورد بايد از کميسيون مجلس پرسيد. وزارت علوم در اين زمينه اقدامات لازم را انجام داده است. البته در مورد کنکوري هاي امسال (1387) اگر مجلس تا پايان مهر ماه تصميم خاصي در مورد طرح کنکور نگيرد، وزارت علوم مجبور است راسا اقدام کند تا داوطلبان در کمال آرامش خود را براي کنکور 1387 آماده کنند.وي در پاسخ به سوالي در مورد تعداد دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در کشورهاي خارجي که به ايران باز نمي گردند، گفت : در سالهاي اخير شاهد کاهش رسوب و ماندگاري دانشجويان ايراني در ساير کشورها بوده ايم. کاهش ماندگاري دانشجويان در خارج از کشور 2 دليل عمده دارد. معاونت دانشجويي از همان ابتداي مسئوليت جديد وزارت علوم مکلف به رصد کردن وضعيت اين دانشجويان شد. همچنين در معاونت پشتيباني برخورد جدي با دانشجوياني که بازنگشته اند به عمل آمد و بدهي اين افراد به ميزان 7 ميليارد تومان به خزانه دولت واريز شد.وزير علوم اضافه کرد: در حال حاضر گزارشات 6 ماهه اي از وضعيت اين دانشجويان ارائه مي شود که توجه به اين گزارشات و حمايت از دانشجويان سبب بازگشت اکثر اين دانشجويان به کشور شده است.وي با بيان اينکه اعزام به خارج هدفمند شده است، به مهر گفت: در حال حاضر اين هدفمند بودن باعث شده است که ما نيازهاي کشور را بررسي کرده و به طور مشخص بدانيم در چه رشته هايي نياز به اعزام دانشجو داريم. بنابراين اعزام در ايران کاملا اصولي و علمي و با درايت صورت مي گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته