جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2866

  وعده مديرکل اقتصادي بانک مرکزي:
 سال آينده نرخ تورم کاهش مي يابد  

 اگر دولت سياست هاي انقباضي بودجه اي که در سال جاري در پيش گرفته ادامه دهد، رشد نقدينگي و به تبع آن تورم کنترل خواهند شد.
محمدرضا حاجيان مديرکل اقتصادي بانک مرکزي در گفت وگو با ايسنا درباره افزايش ميزان نرخ تورم تصريح کرد: درباره نرخ تورم آن چيزي که هدف برنامه در نظر گرفته شده هدفي است که متوسط 12 ماه در نظر گرفته مي شود و ما تمام عملکرد ها را بر اساس اين متوسط 12 ماه در نظر مي گيريم.
وي ادامه داد: البته بعضي از کارشناسان محاسبه نرخ تورم را به صورت نقطه به نقطه در نظر مي گيرند مثلا فروردين به فروردين و اين نحوه محاسبه باعث مي شود که ميزان رقم نرخ تورم بالاتر برود و البته اين نحوه محاسبه کار غلط و اشتباهي نيست.
مديرکل اقتصادي بانک مرکزي با بيان اينکه نحوه محاسبه اصلي بر مبناي همان متوسط 12 ماهه است، افزود: اساس محاسبه برنامه نيز بر اساس متوسط 12 ماهه است زيرا خود برنامه نيز بر همين اساس تنظيم شده است.
حاجيان اضافه کرد: بيشتر مواقع نحوه محاسبه و در نظر گرفتن نقطه به نقطه اشتباه مي شود زيرا در قالب موارد محاسبه نقطه به نقطه ماه به ماه مشابه سال قبل، لزوما با متوسط 12 ماهه منتهي به آن ماه موردنظر نسبت به دوره مشابه يکي در نمي آيد.
مديرکل اقتصادي بانک مرکزي در پاسخ به اين پرسش که بهترين فرمولي که بانک مرکزي براي کنترل نرخ تورم بايد در نظر بگيرد چيست؟ تصريح کرد: مهمترين فرمول اصلي در شرايط فعلي کنترل نقدينگي است با سياست هاي انقباضي بودجه اي رشد تورم قطعا کندتر مي شود.
به گفته وي، اگر دولت سياست هاي خود را در پيش بگيرد حتما با کنترل نقدينگي روبه رو مي شويم و کنترل تورم به تبع آن خواهد آمد.
حاجيان با بيان اينکه با اثرات افزايش نقدينگي در سال گذشته روبه رو بوديم عنوان کرد: چون ما اثرات افزايش نقدينگي را در سال گذشته داشتيم، اين آثار کند شدن رشد نقدينگي را در سال جاري را احتمالا سال آينده تجربه خواهيم کرد.
مديرکل اقتصادي بانک مرکزي خاطرنشان کرد: سال گذشته به دليل کسري بودجه و برداشت هاي مکرر از حساب ذخيره ارزي با رشد نقدينگي بالايي روبه رو بوديم و قاعدتا اگر برداشت دولت از حساب ذخيره ارزي فراتر از ميزان مصوب نرود ما مي توانيم در کنترل نقدينگي نقش اساسي داشته باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته