جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2866

 کوتاه و خواندني 


نفت اوپک در پي ثبت رکوردهاي تازه!
بهاي سبد نفتي اوپک به 76 دلار نزديک  شد

دبيرخانه سازمان کشورهاي صادرکننده نفت از افزايش مجدد بهاي سبد نفتي اين سازمان و نزديک شدن آن به مرز 76 دلار و ثبت رکوردهاي جديد خبر داد.
دبيرخانه  سازمان کشورهاي صادرکننده  نفت (اوپک) در گزارش جديد خود عنوان کرد که سبد نفتي اوپک متشکل از 12 نوع نفت  خام در آخرين روز مورد بررسي به 75 دلار و 78 سنت رسيده که افزايش 17 سنتي را تجربه کرده  است.
اين در حالي  است که پس از آن که اعضاي سازمان کشورهاي صادرکننده  نفت (اوپک) در آخرين نشست خود براي بررسي سيا ست هاي توليدي خود در ماه هاي آينده در وين تصميم گرفتند ميزان توليد را 500 هزار بشکه در روز افزايش دهند، انتظار مي رفت قيمت سبد نفتي اوپک در روند نزولي قرار گيرد، ولي اين اتفاق برعکس آن چه تحليلگران انتظار داشتند به جريان افتاد و رکوردهايي جديد براي سبد نفتي اوپک به ثبت رسيد که اين روند همچنان ادامه دارد.
سازمان اوپک که حدود 40 درصد از نفت  خام جهان را تامين مي کند، 20 شهريور 1386 در وين به تصميم گيري درخصوص سياست هاي توليدي خود در ماه هاي آينده پرداخت و اعضاي اين سازمان توافق کردند که با افزايش توليد فعلي به ميزان 500 هزار بشکه، همچنان شرايط بازار را در ماه هاي آينده به دقت زير نظر داشته باشند. اوپک در نشست وين توافق کرد که براي نخستين بار در يک سال اخير ميزان توليد خود را با هدف مقابله با قيمت هاي بالاي نفت افزايش دهد. کارشناسان معتقدند عربستان سعودي به عنوان بزرگ ترين توليدکننده نفت اين سازمان که از نفوذ بالايي در اوپک برخوردار است، درنهايت توانست با سياست سکوت خود ديگر اعضا را متقاعد کند که از اول نوامبر (10 آبان) توليد خود را معادل 500 هزار بشکه در روز افزايش دهند. سقف توليد رسمي براي 10 کشور عضو پايبند به نظام سهميه بندي معادل 27/2 ميليون بشکه در روز خواهد بود که از اول نوامبر اجرايي خواهد شد. نشست بعدي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت پنجم دسامبر(14 آذر) در امارات برگزار خواهد شد و اعضا در خصوص سياست هاي توليد تصميم مي گيرند.
به گزارش ايسنا، سبد نفتي اوپک شامل نفت گيراسول آنگولا، مخلوط الجزاير،  ميناس (اندونزي)، نفت سنگين ايران، سبک بصره (عراق)،  صادراتي کويت، اس سيدر (ليبي) باني لايت (نيجريه)،  مارين قطر، عرب لايت (عربستان)، موربان (امارات) و 17 BCF ونزوئلاست.

قيمت طلا کاهش يافت

خبرگزاري رويترز گزارش داد: پس از آنکه قيمت جهاني طلا به بالاترين رقم خود طي 28 سال اخير رسيد، قيمت طلا در بازارهاي بين المللي کاهش يافت.
قيمت هر اونس طلا در بازار لندن براي تحويل در دسامبر با يک دلار کاهش به 738/90 دلار رسيد. قيمت هر اونس طلا روز جمعه به بيش از 747/10 دلار رسيد که از سال 1980 ميلادي تا کنون بي سابقه بوده است. به اعتقاد کارشناسان، کاهش قيمت نفت و تضعيف ارزش دلار در برابر يورو نقش مهمي در کاهش قيمت جهاني طلا داشته است. اين در حالي است که قيمت گندم در بازار آمريکا و اروپا با رشد 2 درصدي روبرو شده است. قيمت جهاني نفت از ابتداي امسال تا کنون بيش از 30 درصد رشد داشته است و از سال 2002 تا کنون نيز چهار برابر شده است. قيمت گندم در بازار آمريکا با 24 سنت افزايش به بيش از 8/74 دلار رسيد. قيمت هر تن مس نيز با 10 دلار کاهش به کمتر از 8025 دلار رسيده است.


81 درصد زعفران دنيا در ايران توليد مي شود

فرماندار قائنات گفت: 81 درصد زعفران دنيا در ايران توليد مي شود.
محمدحسين نژادحسين در اولين نشست غير رسمي جشنواره «طلاي سرخ» در مشهد اظهار کرد: سالانه در کل دنيا 210 تن زعفران توليد مي شود که 81 درصد آن در ايران توليد مي شود.
 
سود سپرده هاي بانک ملت در سال 86 اعلام شد

بانک ملت نرخ سود سپرده هاي کوتاه مدت و بلند مدت خود را براي سال 86 اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومي بانک ملت، اين بانک به سپرده هاي شش ماهه 14 درصد سود به صورت علي الحساب پرداخت مي کند. بر اساس اين گزارش، مشتريان با سپرده گذاري نه ماهه در بانک ملت، از 15 درصد و با سپرده گذاري يک ساله از 15/5 درصد سود علي الحساب بهره مند خواهند شد. همچنين بانک ملت سود علي الحساب سپرده هاي بلندمدت را نيز اعلام کرده است که بر اين اساس، نرخ سود علي الحساب سپرده هاي دوساله، 15/6 درصد و نرخ سود علي الحساب سپرده هاي سه ساله، 15/7 درصد خواهد بود. بر اساس اعلام بانک ملت، نرخ سود سپرده هاي چهارساله 15/8 درصد و نرخ سود سپرده هاي پنج ساله هم 16 درصد تعيين شده است.

استفاده از پول نفت در بودجه  براي اقتصاد   سم است

حسين آفريده بهترين روش هزينه کردن درآمدهاي نفتي را تبديل آن به کالاهاي سرمايه اي و ايجاد فرصت هاي شغلي دانست.  عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، با بيان اين که اگر پول نفت در پروژه هاي عمراني و سرمايه اي خرج شود، مي توان نفت را به عنوان ابزاري براي توسعه  کشور دانست، افزود: اگر درآمدهاي نفتي به سمت هزينه هاي جاري سوق داده شود، کشور دچار مشکلات جدي خواهد شد. نماينده مردم شيروان در مجلس، ادامه داد: در صنايع انرژي بر مزيت هايي داريم، بنابراين بايد پول نفت را در اين صنايع متمرکز کنيم که در سطح جهاني مي توانند رقابت کنند.  اين عضو فراکسيون اقليت مجلس، تاکيد کرد: وضعيت اشتغال خراب است و پول و سرمايه براي ايجاد فرصت هاي شغلي وجود ندارد; به همين دليل بايد پول نفت را در اين راه مصرف کرده و به صورت اعتبارات در اختيار بخش خصوصي قرار دهيم تا اشتغال را توسعه دهند.
آفريده با تاکيد بر اين که پول نفت را مي توان در ايجاد پروژه هاي عمراني، سدها و نيروگاه، خرج کرد، گفت: بايد بخشي از درآمدهاي نفتي را به عنوان پشتوانه  کشور نگه داشت، چون هرگونه استفاده از پول در بودجه  جاري مثل سم است براي اقتصاد کشور.

رشد 116 درصدي تقاضاي ساخت وساز در تهران

وزير مسکن و شهرسازي گفت: بازار مسکن رونق دارد چرا که صدور پروانه ساختماني در تهران در سال جاري نسبت به سال گذشته 116 درصد رشد نشان مي دهد.
محمد سعيدي کيا اظهار داشت: رشد 116 درصدي صدور پروانه ساختماني در تهران و 60 درصدي صدور پروانه در کل کشور حاکي از رونق بازار مسکن است.  وي در کل بازار کنوني مسکن را مثبت ارزيابي کرد و گفت: بنده قبول دارم که مسکن در سال گذشته گران شده است اما اينکه علل گراني مسکن چيست را بارها اعلام کرده ام. وي افزود: مسکن يک زيربخش است بنابراين مجموعه مسکن مجموعه اي از ساير فعاليت هاي اقتصادي حتي سياسي است.  وي ادامه داد: زمين، مصالح ساختماني و افزايش دستمزدها پارامترهايي هستند که بر روي قيمت مسکن تاثير مستقيم دارند پس بنابراين وقتي اين پارامترها با افزايش قيمت مواجه شده اند و هزينه ساخت و ساز را افزايش داده اند بايد هم قيمت مسکن افزايش يابد.  وي خاطرنشان کرد: قيمت مسکن و ساخت و ساز همواره از 40 سال گذشته يک حرکت سينوسي داشته است اما به هر حال بايد اذعان داشت که اين عوامل و علل رکود 4 ساله دست به دست هم دادند تا رشد قيمت مسکن در سال گذشته بيش از پيش نمود پيدا کند.  سعيدي کيا گفت: دوره رکود مسکن از سال 80 تا 84 برخلاف ساير دوره هاي رکود دو برابر بوده و طولاني تر بود تا اينکه اين رکود پس از گذشت 4 سال در سال 85 با افزايش قيمت ظهور کرد.
 
رييس مرکز آمار ايران: 
466 هزار خانه خالي در کشور وجود دارد

رييس مرکز آمار ايران نتايج ديگري از سرشماري عمومي نفوس و مسکن سال 85 را تشريح کرد و از ايجاد يک اطلس سرشماري، 5 ساله شدن سرشماري هاي کشور و تصميم گيري شوراي عالي آمار براي مشخص شدن مرجع ملي تعيين حساب هاي ملي خبر داد.
محمد مدد نتايج ديگري از سرشماري عمومي نفوس و مسکن سال 85 را تشريح کرد و گفت: براساس اين سرشماري جمعيت کشور 70 ميليون و 495 هزار و 782 نفر بوده که متوسط رشد جمعيت در سال 85 نسبت به سال 62 1/75 درصد بوده است.
رييس مرکز آمار ايران ميانگين سني جمعيت براساس سرشماري سال گذشته را 27/99 درصد ذکر کرد و افزود: نسبت جمعيت متولد در شهر يا آبادي محل اقامت خود نيز 68/82 درصد است.
وي نسبت جمعيت مهاجر طول عمر (جمعيتي که محل تولدشان با محل اقامتشان در زمان سرشماري يکسان نبوده است) را 31/18 درصد عنوان و تصريح کرد: به عبارت ديگر اين تعداد از جمعيت در جايي که به دنيا آمدند زندگي نمي کنند. مدد اضافه کرد: 20 ميليون نفر از مردم کشور ما در جايي که به دنيا آمدند اقامت نداشتند، که اين امر حرکت جمعيت را در استان هاي کشور نشان مي دهد.  وي نسبت جمعيت شاغل يا محصل 10 ساله و بيشتر که محل کار يا تحصيل آنها شهر يا آبادي ديگر بوده است را به کل جمعيت 13/2 درصد اعلام کرد و گفت: 10 ميليون نفر از جمعيت در طول روز براي رفتن به کار يا تحصيل در جامعه حرکت مي کنند.  رييس مرکز آمار ايران گفت: تعداد شاغلان يا محصلان مراکز استان ها که محل اقامت آنها شهر يا آبادي ديگر بوده نيز بالغ بر 3 ميليون و 39 هزارو 445 نفر بوده است. وي ميانگين سن در اولين ازدواج مردان را در سال 75، 25/6 درصد و در سال 85 را 62/2 درصد ذکر کرد و افزود: به عبارت ديگر 6 دهم سال به ميانگين سن اولين ازدواج مردان اضافه شده است.  مدد ميانگين سن اولين ازدواج در زنان را در سال 75، 22/4 درصد و در سال 85 را 23/3 درصد عنوان کرد و اظهارداشت: ميانگين سن در اولين ازدواج زنان 9 دهم سال افزايش يافته است.  وي نسبت جمعيت حداقل يک سال ازدواج کرده به جمعيت 10 سال و بيشتر مرد را 56/08 درصد و زن را 64/1 درصد اعلام کرد و گفت: اين نسبت در مقايسه با آمار سرشماري سال 75 هم در بخش مردان و هم زنان داراي 4 درصد رشد است.
رييس مرکز آمار ايران گفت: نسبت جمعيت مطلقه مردان در بين جمعيت 10 ساله و بيشتر (در جمعيت مردان)  در سال 75، 0/24 درصد و زنان (در بخش جمعيتي زنان) 0/5 درصد است و اين رقم در سرشماري سال گذشته براي مردان 0/46 درصد و براي زنان 0/86 درصد بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته