جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6106

 يك نكته از هزاران 

 افزايش حقوق و مشکلات مضاعف کارگر و کارفرما

پس از وقوع بحران‌هاي اقتصادي اخير؛ نوسان‌هاي شديد قيمت ارز و گراني‌هاي پي‌درپي که در وهله نخست دامنگير قشر آسيب‌پذير جامعه به‌خصوص کارگران شد؛ دولت به دنبال راه چاره‌اي بود تا کسري درآمد کارمندان و کارگران را به نحوي جبران و تامين کند. البته که در مورد کارمندان، از آن‌جا که اين گروه دستمزد خود را از دولت دريافت مي‌کنند، مشکل چنداني وجود ندارد و دولت به هر نحوي و از هر محلي مي‌تواند حقوق کارمندان خود را بپردازد.

اما آن‌چه در اين ميان شايان توجه است؛ از سويي اهميت و لزوم اضافه شدن دستمزد کارگران بوده و هست و از سويي رکود توليد است که دامنگير کارخانه‌ها و کارگاه‌ها شده و دست برخي کارفرمايان را در افزايش دستمزد کوتاه کرده است.

طبيعي است که هر کارگري تحت شرايط امن و مناسب و دريافت دستمزدي که بتواند زندگي‌اش را تامين کند؛ با انگيزه و شوق بيشتري کار خواهد کرد؛ اما مسئله مهم اين است که کارخانه‌ها و کارگاه‌ها، به دليل کمبود، نبود و افزايش قيمت مواد اوليه، ميزان توليد خود را پايين آورده‌اند و پايين آمدن ميزان توليد برابر است با کاهش درآمد کارفرما و در نتيجه ناتواني او در افزايش دستمزد کارگرانش.

چنين است که بحران اقتصادي، گراني مواد اوليه، رکود توليد و ... همه و همه موجب گران شدن کالاهاي اساسي و نيازمندي‌هاي روزمره مردم مي‌شود و همين چرخه باطل خود را تا افزايش دستمزد کارگران نيز مي‌رساند.

به نظر مي‌رسد افزايش دستمزد، بدون توجه به بسترها و بنيان‌هاي توليد، تاثير موثر و مناسبي در اصلاح رابطه کارگر و کارفرما نخواهد داشت. و لازم است دولت با توجه به اهميت توليد داخلي، امکانات و مواد اوليه مورد نياز کارخانه‌ها و کارگاه‌ها را با قيمت مناسب در اختيار آنان قرار دهد تا هم توليد افزايش يابد و هم توان کارفرمايان در پرداخت و افزايش دستمزد کارگران.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته