جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6113

 سرمقاله 

تغيير بازه سن جواني؛ چاره انديشي يا سرپوش گذاشتن؟

آذر فخري 

يکي از مهم‌ترين وظايف دولت‌ها در هر کشوري رسيدگي به امور مربوط به جوانان در زمينه‌هاي مختلف مثل تحصيل، تفريح و نشاط، اشتغال، ازدواج و فرزندآوري است. هر دولتي بنابر اعتقادات و فرهنگ حاکم بر جامعه و نيز با رعايت اصول قانون اساسي ملزم است براي رشد مادي و معنوي جوانان سرزمين خود امکانات مناسب را فراهم آورد و نيز آنان را در اداره امور کشور در حال و آينده، مشارکت دهد.

سن جواني هم البته محدوده‌اي دارد و در اغلب کشورها از18 سالگي آغاز مي‌شود و فرزندان طبق کنوانسيون حقوق يونيسف، تا 18 سالگي کودک و در نهايت نوجوان محسوب مي‌شوند. موردي که در کشور ما و تا مدت‌ها محل مناقشه مسئولان بوده، به‌خصوص در رابطه با کودک‌همسري و تعيين سن مناسب براي ازدواج که هنوز به سرانجام نهايي خود نرسيده است. اما در طي چند روز اخير خبرهايي در مورد تغيير بازه سني جواني به گوش مي‌رسد.

بنابر اظهارمعاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، بازه سن جواني از 15 تا 29 سال، به 18 تا 35 سال تغيير يافته است. اين معاونت درباره دلايل اين تغيير گفته است: «عملا سن 15 تا 18، رده‌اي بود که ما نمي‌توانستيم هيچ کاري براي جوانان انجام دهيم و در واقع آن‌ها نيز نمي‌توانستند وارد عرصه قانوني کار و اشتغال شوند، از اين رو درخواست افزايش سن جواني در کشور را مطرح کرديم.»

اما اين تغيير محل گمانه زني‌ها و اما و اگرهاي بسياري شده است و خواهد شد؛ از جمله موجب پديد آمدن مطالبات جديدتري در ميان ميان‌سالاني خواهد شد که اکنون با اين مصوبه «جوان» محسوب مي‌شوند!

تغيير سن جواني، موردي مختص کشور ما نيست؛ اين اتفاق معمولا در کشورهايي بحران‌زده رخ مي‌دهد بنا به دلايل مختلف از جمله رکود اقتصادي، افزايش بيکاري، عدم توانايي ازدواج به خاطر عبور از سن جواني و ... البته در نهايت اين اتفاق يعني زمان گرفتن دولت براي برداشتن و رفع و رجوع کردن مسائل بر زمين مانده در رابطه با جوانان.

در رابطه با تغيير بازه جواني واين زمان گرفتن هم نظرات مختلفي ارائه شده؛ فرض‌هايي در مورد ايجاد امکان براي کانديداتوري در انتخابات مختلف، حل مناقشاني که در مورد بازنشستگي افراد رده بالا وجود داشت و حالا ديگر با افزايش سن جواني، ممکن است برخي از آنان هم‌چنان در کار و ميز خود ابقا شوند، سرپوش گذاشتن و کتمان عبور از ميان‌سالي نسل دهه شصت و حتي هفتاد که از سن اشتغال و ازدواج آنان گذشته است و در نهايت اين که با تغيير بازه سن جواني، تمامي آمارها در ارتباط با بيکاري و ازدواج و ... جوانان تغيير خواهد کرد و چنين به نظر خواهد رسيد که هنوز وقت براي جوانان باقي است، اما در عمل اين وقت را دولت است که مي‌خرد تا فرصتي براي چاره‌انديشي يا سرپوش گذاشتن داشته باشد.

a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته