جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6114

 آغوش باز مام ميهن براي همه فرزندان خود! 

 نمايندگان ملت، پس از عبور از پيچ‌و‌خم‌ها و چانه‌زني‌هاي بسيار، بالاخره پذيرفتند که فرزندانِ با مادر ايراني و پدر خارجي، تبعه ايران هستند. ايران اين فرزندان را به رسميت شناخت، رسميتي که ازسال 85 بر سرآن مناقشه بود، تا حدي که مدت‌ها قرار بر اين بود که اين فرزندان پس از رسيدن به سن 18 سالگي خود در مورد گرفتن تابعيت ايراني اقدام کنند. واين، کشتن و از دست‌دادن زمان بود براي بهره‌مندي از خدمات مختلف اجتماعي.

اما همه مي‌دانيم که راي مثبت نمايندگان و تصويب اين لايحه در مجلس به تنهايي کافي نيست و دليلي بر قطعي بودن اين قانون نخواهد بود تا زماني‌که اين مصوبه به شوراي نگهبان برود و در آن‌جا تمام موارد و جزئيات آن مورد بررسي قرار گيرد. 
 و اين يعني احتمالا ورود به دور تازه‌اي از اين ماجرا و مواجهه با چالش‌هايي از جنس و سنخي ديگر. چرا که معمولا مبناهاي نمايندگان مجلس با تکيه‌ها و تاکيدهاي اعضاي شوراي نگهبان متفاوت است و مثلا اعضاي شوراي نگهبان مسائل را بيشتر از دريچه فقهي مورد بررسي قرار مي‌دهند. دريچه‌اي که گاهي موجب مي‌شود يک مصوبه برگشت بخورد و دوباره نمايندگان و نيز مردم را دچار چالش‌هايي ديگر سازد براي يافتن راه‌هاي برون رفتي ديگر. و همين پروسه البته زمان‌بر است. زماني‌که ممکن است چندان براي نمايندگان مجلس و اعضاي شوراي نگهبان به چشم نيايد، اما براي مردمي که براي مشخص شدن تکليف شهروندي‌شان منتظر اين مصوبه هستند، هر ثانيه‌اش به‌شدت ارزش دارد و سخت و طولاني مي‌گذرد.

اميد امروز اين فرزندان به نگاه و نظر اعضاي شواري نگهبان است. شورايي که حتما مصالح جمعي يک ملت را در نظر خواهد گرفت و با توجه به عواقبي که تا کنون و با تصويب نشدن چنين لايحه‌اي دامنگير جامعه و فرزندان آن شده،مانع از تداوم مشكلات اين قبيل خانواده ها كه شمار آنها كم هم نيست، باشند.

آذر فخري


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته