جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6114

 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسئولان و کارگزاران نظام:
 گزينه قطعي ملت ايران در مواجهه با دشمن، مقاومت در همه زمينه هاست 

 حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسئولان و کارگزاران نظام با تأکيد بر ضرورت تقواي مسئولان بويژه در «رسيدگي به امور مردم، رعايت بيت المال و اجتناب از اشرافيت» به بيان وظايف اساسي مسئولان سه قوه براي حل مشکلات اقتصادي و رونق توليد پرداختند و با اشاره به اقدامات خبيثانه امريکا براي «تغيير محاسبات و تسليم شدن مسئولان» و نيز «فاصله گرفتن مردم از نظام» افزودند: گزينه قطعي ملت ايران در مواجهه با دشمن، مقاومت در همه زمينه هاست، چرا که مذاکره با دولت کنوني امريکا سمّ مضاعف است، البته جنگي نخواهد شد بلکه برخورد، برخورد اراده هاست و در اين زمينه، اراده ملت ايران و نظام اسلامي قوي تر از دشمن است و به فضل الهي اين بار هم پيروز خواهيم شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي سخنانشان ماه رمضان را «ماه تقوا» و زمينه و بستري براي رواج پروا از خداوند متعال خواندند و گفتند: قرآن وعده داده است که تقوا موجب بصيرت، رستگاري، جلب رحمت و هدايت و ايجاد قدرت تشخيص حق از باطل خواهد شد و با وجود تقوا، هيچ بن‌بستي وجود نخواهد داشت.

مسئله اقتصاد و مشکلات معيشتي بر مردم زمينه ساز طمع دشمن نيز مي شود

حضرت آيت الله خامنه اي مهمترين مسئله کشور را در شرايط کنوني «مسئله اقتصاد و مشکلات معيشتي و فشار بر مردم به‌ويژه طبقات ضعيف و متوسط» دانستند و افزودند: مشکلات اقتصادي و نداشتن برنامه اقتصادي علاوه بر اينکه به اعتبار هر کشوري لطمه وارد مي کند، به دليل آنکه مردم و طبقات ضعيف تحت فشار قرار مي گيرند، زمينه ساز طمع دشمن نيز مي شود.ايشان با تأکيد بر اينکه حل مسائل و مشکلات اقتصادي بايد به‌طور جدي در دستور کار مسئولان قرار گيرد، خاطرنشان کردند: در زمينه مسائل اقتصادي موانع وجود دارد ولي هيچ بن بستي وجود ندارد.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: مسائل و مشکلات اقتصادي باعث شده است که دشمنان ما و در رأس آن امريکا به زعم خود تصور کنند، با تحريم هاي بي سابقه مي توانند به ايران ضربه بزنند در حالي که فلز جمهوري اسلامي به همت مردم و مسئولان مستحکم است.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه اقتصاد کشور از زيرساخت ها و ظرفيت هاي خوبي برخوردار است، گفتند: اقتصاد کشور از چند بيماري مزمن رنج مي برد که اگر در شرايط تحريمي فعلي بتوان اين بيماري‌ها را برطرف کرد، اقتصاد ايران حرکت جهشي خواهد کرد.

ايشان «وابستگي به نفت و خام فروشي»، «مداخلات غير لازم دستگاههاي حکومتي در مسائل اقتصادي و عدم اجراي مناسب سياستهاي اصل 44» و «تخريب فضاي کسب و کار و قوانين دست و پا گير» را از جمله بيماريهاي مزمن اقتصاد کشور برشمردند و افزودند: اصلاح ساختاري بودجه که قرار بود مجلس و دولت، در چهار ماهه اول امسال آن را انجام دهند و همچنين اصلاح نظام بانکي از ديگر کارهاي مهم و اساسي است که بايد انجام شوند.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: تحقق اين امور زيربنايي و ساختاري نيازمند مديريت شجاعانه، اميدوارانه، جهادي، همراه با اشراف ميداني بر مشکلات، عدم انفعال در برابر دشمن و شرطي نکردن اقتصاد به مسائل خارج از اختيار خودمان است.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: متأسفانه در سالهاي اخير به‌طور مکرر، اقتصاد کشور به تصميم هاي ديگران گره زده شد و بسياري از کارها به تصميم هاي امريکا موکول شد و در نتيجه سرمايه گذار و فعال اقتصادي نيز کارهاي خود را موکول به اين امور کرد.

ايشان يکي از راههاي حل مشکلات اقتصادي را استفاده از ظرفيت وسيع مردمي کشور دانستند و با تأکيد بر اينکه برخورد دولت با عوامل مخرب در بخشهاي گوناگون اقتصادي بسيار ضروري است، افزودند: بايد با قاچاق، دلالي ها، خريدهاي خيانتکارانه‌ي ارزاق عمومي و احتکار، بدون هراس از جنجال ها، برخورد قاطع شود و همه بايد از دولت در اين عرصه حمايت کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي در بيان چند کار و وظيفه اساسي که بايد به عنوان تفکري عام مورد توجه و عمل سه قوه قرار گيرد، «رونق توليد» را کليد حل بسياري از مشکلات خواندند و افزودند: در سايه عزم جهادي و به‌کارگيري جوانان متخصص، موانع رونق توليد قابل رفع است که اگر اين هدف محقق شود، مسائلي نظير اشتغال، کاهش تورم، رفاه مردم و صادرات، شتاب خوبي خواهد گرفت.

ايشان «اعتماد به جوانان» را راه حل اصلي برشمردند و خاطرنشان کردند: هر جا به نسل جوان اعتماد کرديم و حداقلِ امکانات را در اختيارش گذاشتيم، پيش رفتيم.

رهبر انقلاب توليدات تحسين برانگيز نظامي از جمله موشک‌هاي نقطه زن بالستيک و کروز با برد 2 هزار کيلومتر را نتيجه اعتماد به جوانان مؤمن، با انگيزه و خستگي ناپذير خواندند و افزودند: در بحث غني سازي 20 درصدي اورانيوم و تأمين نيازهاي پزشکي هسته اي نيز وقتي کار را به جوانان محول کرديم، در ميان ناباوري بسياري، کار به اين مهمي را به سرانجام رساندند، ضمن اينکه مشکل ترين بخش غني سازي، رسيدن به 20 درصد است و مراحل بعدي، آسانتر از اين مرحله است.

ايشان پرسيدند: آيا اينگونه جوانان نمي توانند مشکلات صنايع را حل کنند و با يافتن حلقه هاي مفقوده بخش هاي مختلف، کارها را به سامان برسانند؟

رهبر انقلاب با ابراز تلخ کامي از شنيدن خبر تعطيلي برخي واحدهاي توليدي يا کشاورزي، وزارت صنايع را به تهيه فهرست موارد مورد نياز واحدهاي توليدي (اعم از ماشين آلات، قطعات و مواد اوليه) و ارائه فراخوان براي رفع اين نيازها توصيه مؤکد و خاطرنشان کردند: بسياري از اين موارد در داخل کشور قابل تأمين است.

بايد تلاش برنامه ريزي شده و بي وقفه براي خودکفايي بويژه در زمينه کشاورزي داشت

حضرت آيت الله خامنه اي دومين کار و وظيفه اساسي دولت و ديگر قوا را «تلاش برنامه ريزي شده و بي وقفه براي خودکفايي بويژه در زمينه کشاورزي» برشمردند و افزودند: متأسفانه در مقطعي با اين حرف که خريد محصولات از بيرون ارزان‌تر تمام مي شود و توليد در داخل صرفه اقتصادي ندارد، روند خودکفايي دچار ضربه شد.

ايشان افزودند: البته ممکن است خريد برخي محصولات از جمله گندم از خارج به صرفه باشد، اما اگر جلوي واردات اين محصول مهم را گرفتند چه کار خواهيم کرد؟ بنابراين بايد با تلاش بيشتر به راه عاقلانه خودکفايي ادامه دهيم.

رهبر انقلاب خودکفايي در زمينه بنزين را مهم برشمردند و افزودند: پالايشگاه ستاره خليج فارس که به همت سپاه احداث و راه اندازي شد، حدود يک‌سوم مصرف مسرفانه کنوني بنزين را تأمين مي کند که بسيار مهم است.

اقتدار و آبروي کشور در «خودکفايي» است

حضرت آيت الله خامنه اي در جمع بندي اين محور تأکيد کردند: اقتدار و آبروي کشور در «خودکفايي» است و بايد نيازهاي مهم کشور را خودمان توليد و تأمين کنيم.

«سهولت کسب و کار» سومين مسئله اي بود که رهبر انقلاب به عنوان دستور کار عمومي قوا مطرح کردند و افزودند: «مقررات و قوانينِ بسيار و گاه متناقض» عملاً مانع رونق فضاي کسب و کار شده است که بايد خيلي جدي اين مشکل دست و پا گير را برطرف کرد.

جوان، پرانگيزه و خستگي ناپذير ثروتي عظيم و بي نظير هستند

رهبر انقلاب نيروي انساني کارآمد، جوان، پرانگيزه و خستگي ناپذير را ثروتي عظيم و بي نظير دانستند و افزودند: هزاران گروه تحقيقاتي در داخل و خارج از دانشگاهها وجود دارند که مي‌توانند با ايده ها و فکرهاي خوب و راهگشا، چرخه کارها در بخش صنايع و معادن و ديگر بخشها را روان سازي و مسائل زمين مانده را راه‌اندازي کنند.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنانشان به موضوع تلاشها و اقدامات ضد ايراني امريکا پرداختند و خاطرنشان کردند: در مواجهه با دشمن دو راه بيشتر وجود ندارد يا عقب‌نشيني ما و پيشروي متقابل آنها و يا مقاومت و ايستادگي که تجربه ما در جمهوري اسلامي نشان مي‌دهد هر جا در مقابل دشمن مقاومت کرديم، جواب گرفتيم.

مقاومت در عرصه اقتصادي به معناي مستحکم کردن ساخت اقتصادي کشور است

ايشان مقاومت در عرصه اقتصادي را متفاوت از مقاومت در عرصه نظامي دانستند و افزودند: مقاومت در عرصه اقتصادي به معناي مستحکم کردن ساخت اقتصادي کشور است که لازمه آن هم برخورد جدي با مسائل و پيگيري امور است.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه براي اصلاح امور نبايد چشم به خارج دوخت، خاطرنشان کردند: چشم دوختن به بيگانه موجب ضربه به کشور مي شود که نمونه آن را در برخورد اروپايي ها در قضيه برجام مي بينيم.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: ما با اروپايي ها، مشکل و دعوايي نداشتيم اما آنها به هيچيک از تعهدات خود عمل نکردند و نمي کنند و در عين حال مدام ادعا مي کنند که ما به برجام پايبند هستيم.

ايشان با تأکيد بر اينکه علاوه بر دولت، مردم نيز بايد براي حل مسائل اقتصادي، نقش آفريني کنند، گفتند: مردم با خريد محصولات داخلي و استمرار حمايت از کالاي ايراني، پرهيز از اسراف، توجه نکردن به شايعات در فضاي مجازي و زياده روي نکردن در خريد، مي توانند به رونق توليد کمک کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي در ادامه سخنان خود، در تبيين طراحي امريکايي‌ها در شرايط فعلي گفتند: آنها تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا با فشارهاي شديد اقتصادي، اولاً نظام محاسباتي مسئولان را به‌گونه‌اي تغيير دهند تا آنان مجبور به تسليم شوند و ثانياً مردم را در مقابل نظام قرار دهند.

ايشان با تأکيد بر اينکه طراحي و محاسبه امريکا همانند محاسبات چهل سال گذشته غلط است و به نتيجه هم نخواهند رسيد، افزودند: امريکايي‌ها اين بار نيز قطعاً شکست خواهند خورد و در اين موضوع ترديدي نيست.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: سردمداران امريکا به دليل بغض و کينه اي که به جمهوري اسلامي ايران دارند، کور شده اند و نمي توانند درست محاسبه کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به مخالفت بسياري از صاحبنظران در امريکا با شيوه برخورد با ايران و گروههاي مقاومت گفتند: مسئولان کنوني امريکا واقعاً درک درستي نسبت به مسائل گوناگون و همچنين جمهوري اسلامي ندارند.ايشان با تأکيد بر اينکه هيچکس نبايد از هيبت ظاهري، تشرها و هياهوهاي امريکا بترسد، افزودند: ابرقدرتها معمولاً کار خود را با تشر و هياهو پيش مي برند و هرگونه جا زدن در مقابل اين تهديدها خطا است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته