جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6114

 يادداشت 

 دفاع پايان‌نامه؛پذيرايي لاکچري و هداياي خاص!

ابراهيم علي آبادي

انگار حاشيه‌هاي پايان‌نامه نويسي تمامي ندارد؛ از هر سرش که بگيريم و به هر کدام از زاويه‌هايش که سرک بکشيم، مي‌بينيم پايان‌نامه به هرحال ماجراهاي هم پشت پرده دارد و هم هويدا و آشکار، و جالب اين‌جاست که اغلب دانشجويان و اساتيد از هر دو سوي اين پرده خبر دارند.

پس از ماجراهاي پر تب‌وتاب تهيه پايان‌نامه‌هاي تقلبي که توسط موسسات و حتي برخي دانشجويان و اساتيد نوشته يا کپي پيست مي‌شوند، ماجراي جلسه دفاع از پايان‌نامه هم براي خودش داستاني دارد. پذيرايي که گاهي نوع و شکلش به تنهايي شاخصي است براي نمره دادن استادان محترم.

شايد براي‌تان جالب باشد بدانيد که براي تهيه و تدارک مراسم پذيرايي جلسه دفاع، شرکت‌هاي خدماتي هم وارد ميدان شده‌اند و از صفر تا صد پذيرايي را به عهده مي‌گيرند و خيال دانشجو و خانواده‌اش را در اين زمينه راحت مي‌کنند. اين شرکت‌ها، منوهاي متفاوتي از خوراکي و ميوه و نوشيدني دارند که هر دانشجو بنا به وسعش مي‌تواند آن‌ها را انتخاب کند. گرچه گاهي نمره گرفتن چنان اهميتي پيدا مي‌کند که دانشجو خود را ملزم مي‌بيند در پذيرايي دست بالا را بگيرد، چون برخي از دانشجوهاي قبل از او چنان رفتار کرده‌اند و انتظار‌ها را بالا برده‌اند که اين مسير به بيراهه چشم و هم‌چشمي کشيده شده و اين دانشجويان جلسه دفاع را به جلسه پذيرايي و خوردن و نوشيدن تبديل کرده‌اند.

بله جاي تاسف دارد و انگشت تعجب به دندان گزيدن. اما داستان همين است که هست؛ تا زماني که تنها ملاک و معيار جامعه علمي ما نمره و مدرک به هر قيمتي است و کيفيت در آن حرف آخر را مي‌زند، همين بساط برقرار است؛ بساط پذيرايي‌هاي لاکچري جلسه پايان‌نامه همراه با هداياي خاص، که دانشجوي به زعم خود مي‌تواند با اين روش نمره مورد نظر خود را به دست آورد!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته