جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6114

 وزير خارجه :
 گزينه خريد نفت هند از ايران همچنان باز است 

 
سوشما سوارج، وزير خارجه هند به همتاي ايراني خود اعلام کرد دهلي نو درباره خريد نفت از ايران پس از انتخابات 23 مه تصميم مي‌گيرد.به گزارش ايسنا، محمد جواد ظريف، وزير خارجه کشورمان دوشنبه هفته جاري به هند سفر کرد که يکي از بزرگترين خريداران نفت ايران است. وي اين ديدار را مثبت و سازنده ارزيابي کرد.

پايگاه خبري لايو مينت به نقل از دو منبع آگاه از مذاکرات نوشت: وزير خارجه هند در اين ديدار به همتاي ايراني خود اعلام کرد هند پس از برگزاري انتخابات 23 مه، با توجه به ملاحظات بازرگاني، امنيت انرژي و منافع اقتصادي، درباره خريد نفت از ايران تصميم خواهد گرفت.هند نوامبر گذشته از آمريکا براي واردات نفت ايران معافيت شش ماهه دريافت کرده بود با اين حال واشنگتن ماه گذشته اعلام کرد معافيت‌ها از تحريم‌ها عليه صادرات نفت ايران را تمديد نخواهد کرد.

هند که يکي از خريداران بزرگ نفت ايران است به همراه چين تلاش مي‌کنند از آمريکا براي ادامه خريد نفت ايران معافيت بگيرند اما يک سخنگوي وزارت خارجه آمريکا دهم مه به پايگاه خبري اينديا وست گفت: هيچ معافيتي اعطا نخواهد شد.دهلي نو 23.6 ميليون تن نفت خام ايران را در سال مالي منتهي به مارس 2019 خريداري کرد. ايران سومين صادرکننده بزرگ نفت به هند پس از عراق و عربستان سعودي است. واردات بيش از 80 درصد از نيازهاي نفتي هند را تأمين مي‌کند.

واردات نفت از ايران بانک دولتي هند را نجات داد

در همين رابطه ،رسانه‌هاي هندي گزارش دادند که واردات نفت از ايران جلوي ضرر بانک دولتي اين کشور را گرفته است.به گزارش اکونوميک تايمز هند، واردات نفت هند از ايران به بانک دولتي يو.سي.او کمک کرده که ميزان ضرر و زيان خود را 27 درصد کاهش دهد و بتواند از پالايشگران نفت اين کشور تأمين اعتبار بدون سود داشته باشد.

اين بانک هندي يکي از بانک‌هاي اصلي بود که براي فرايند تسهيل پرداخت‌هاي پول نفت ايران در زمان تحريم آمريکا معين شده بود. تأمين اعتبار از سوي پالايشگران هندي به اين بانک دولتي هند کمک کرد که تا پايان مارس 2019 وضعيت حساب‌هاي جاري و پس‌انداز خود را بهبود ببخشد.

چاران سينگ، مديرعامل بانک يو.سي.او با تأييد اين گزارش‌ها تصريح کرده‌است: واردات نفت از ايران باعث بهبود عملکرد اين بانک شده است. در دوران تحريم‌هاي آمريکا پالايشگاه‌هاي هندي پرداخت‌هاي خود را به حساب‌هاي مشخص‌شده مبتني بر روپيه در اين بانک انجام مي‌دادند. اين بانک مستقر در کلکته در ازاي آن پرداخت‌هايي به صادرکنندگان کالاهاي ايراني به هند انجام مي‌داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته