جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6114

 تريبون 

 رئيس کل بانک مرکزي:

مردم در حوزه ارز سرمايه‌گذاري نکنند

رئيس کل بانک مرکزي در خصوص نرخ ارز گفت: عده‌اي خواستند پس از تصميم جمهوري اسلامي ايران در خصوص برجام که هفته پيش اعلام شد، نرخ را بالا ببرند، ولي نتوانستند.به گزارش تسنيم، عبدالناصر همتي رئيس کل بانک مرکزي در حاشيه جلسه هيئت دولت و در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين سوال که زماني که شما به بانک مرکزي آمديد ارز در کانال 11 هزار تومان بود و الان در کانال 14 هزار تومن است؛ چه تدابيري براي کاهش قيمت ارز داريد؟، تصريح کرد:نرخ ارز تابع متغير‌هاي اقتصادي و سياسي است.

وي افزود: از بابت اقتصادي ما مي‌دانيم وضع چگونه است. ذخاير ارزي و اسکناس ما بهتر شده، ولي متغير‌هاي سياسي تاثير مي‌گذارد که مبناي اقتصادي ندارد. روزي شايعه مي‌کنند قرار است جنگ يا مذاکره شود و عده‌اي از اين فرصت‌ها استفاده مي‌کنند تا نرخ را بالا و پايين کنند.رئيس کل بانک مرکزي اظهار کرد: گفته‌ام که مردم نبايد با توجه به اين متغير‌ها به ارز نگاه کنند. عده‌اي خواستند پس از تصميم جمهوري اسلامي ايران در خصوص برجام که هفته پيش اعلام شد، نرخ را بالا ببرند، ولي نتوانستند. مي‌گويم که مردم روي ارز سرمايه‌گذاري نکنند و نرخ موجود نرخ مدنظر ما نيست.

وام نوسازي مسکن روستايي 40 ميليون تومان شد

شوراي پول و اعتبار افزايش «تسهيلات نوسازي و بهسازي مسکن روستايي» و «تسهيلات قرض‌الحسنه اشتغالزايي» را تصويب کرد.به گزارش بانک مرکزي، شوراي پول و اعتبار در يکهزار و دويست و هفتادمين جلسه خود به رياست عبدالناصر همتي، با افزايش سقف فردي «تسهيلات يارانه‌اي قابل اعطا بابت بازسازي و نوسازي اماکن مسکوني روستايي» به مبلغ 400 ميليون ريال موافقت کرد. تسهيلات مورد اشاره با معرفي متقاضيان به بنياد مسکن انقلاب اسلامي به بانک‌هاي عامل قابل پرداخت است.

همچنين اعضاي شوراي پول و اعتبار با افزايش سقف فردي «تسهيلات قرض‌الحسنه اشتغالزايي» به 500 ميليون ريال موافقت کردند. لازم به ذکر است، اين تسهيلات با معرفي نهادهاي حمايتي مندرج در قوانين مرتبط (از جمله کميته امداد امام خميني (ره)، بهزيستي، صندوق اشتغال و کارآفريني امور ايثارگران و وزارت کار و امور اجتماعي) به بانک‌هاي عامل قابل اعطاست.

دستور خودرويي وزير صنعت به دو معاونت

وزير صنعت در ابلاغي به معاون امور صنايع و رييس هيأت عامل ايدرو بر استفاده از ظرفيت حداکثري سرمايه‌هاي انساني کشور براي تعميق ساخت داخل قطعات مصرفي و وارداتي تأکيد کرد.به گزارش ايرنا، رضا رحماني در اين ابلاغ با اشاره به تأکيد مقام معظم رهبري در حمايت از توليد و نامگذاري امسال به عنوان "رونق توليد"، اظهارداشت: ضروري است تا تمام شرکت‌هاي خودروسازي با همکاري قطعه سازان، شرکت‌هاي دانش بنيان، فعالان اقتصادي، ظرفيت‌هاي دانشگاهي، متخصصان داخلي و جوانان خلاق نسبت به تعميق ساخت داخل قطعات مصرفي و وارداتي اقدام کنند.

وي با اشاره به تأکيدات گذشته در اين زمينه، افزود: ضروري است تا با فراخوان عمومي از طريق رسانه‌هاي گروهي نسبت به اطلاع رساني جامع جهت استفاده از ظرفيت حداکثري سرمايه هاي انساني کشور اقدام لازم انجام شود تا ضمن حمايت از صنعتگران و کارگران کشور گام‌هاي عملي نيز در مقابله با جنگ اقتصادي و جلوگيري از خروج ارز برداريم.

وزير صنعت، معدن و تجارت با تأکيد بر ضرورت اولويت قراردادن اين خط مشي خطاب به دو معاون خود، اضافه کرد: برنامه زمان بندي فعاليت‌هاي انجام شده و در دست اقدام حداکثر تا 20 خردادماه و گزارش اقدامات انجام شده به همراه ميزان ارز صرفه جويي شده در بازه هاي زماني 3 ماهه تهيه و گزارش شود.

شيوه‌نامه دريافت ماليات از خريداران ارز ابلاغ شد

سرپرست سازمان امور مالياتي کشور، شيوه‌نامه رسيدگي مالياتي به خريد‌هاي ارزي اشخاص حقيقي و حقوقي از بانک مرکزي را به ادارات کل امور مالياتي سراسر کشور ابلاغ کرد.به گزارش رسانه مالياتي ايران، اين شيوه نامه به منظور رسيدگي مالياتي به خريدهاي ارزي با توجه به تحولات ارزي سال هاي 1395 تا 1397 و فعاليت سوداگرانه برخي اشخاص که مبادرت به خريد ارز به هر طريق از بانک مرکزي کرده اند صادر شده است.

محمد قاسم پناهي در اين خصوص گفت: کليه اطلاعات مربوط به خريد ارز اشخاص حقوقي در پايگاه اطلاعاتي مالياتي بارگذاري شده است و ادارات امور مالياتي مربوطه مطابق مقررات اقدام مي نمايند.وي در خصوص نحوه رسيدگي مالياتي به خريد ارز اشخاص حقيقي نيز گفت: کليه اطلاعات مربوط به خريد ارز اشخاص حقيقي نيز براساس حجم خريد ارز جهت رسيدگي در کارگروه منتخب امور مالياتي شهر و استان تهران و نيز ادارات کل امور مالياتي مربوط در استان ها ارسال شده و اطلاعات جديد به دست آمده نيز ارسال خواهد شد.سرپرست سازمان امور مالياتي کشور افزود: اطلاعات مربوط به تراکنش هاي بانکي اشخاص حقيقي نيز از طريق دفتر بازرسي ويژه، مبارزه با پولشويي و فرار مالياتي به امور مالياتي شهر و استان تهران و ادارات کل امور مالياتي استان ها ارسال مي گردد.

پناهي تاکيد کرد: در خصوص آن دسته از مودياني که مبادرت به خريد ارز نموده و فاقد پرونده مالياتي مشاغل هستند، ابتدا تشکيل پرونده مالياتي صورت گرفته و نسبت به صدور احکام جهت رسيدگي به کليه منابع مالياتي موديان مزبور اعم از ماليات هاي مستقيم و ارزش افزوده اقدام خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته