جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6114

 يادداشت 

 فقرو محروميت روزافزون وضرورت حفظ حرمت کرامت انساني

آذر فخري

بحران‌هاي اقتصادي حاصل از تحريم و سودجويي عده‌اي که مترصد گرفتن ماهي از اين آب گل‌آلود بوده و هستند، موجب شده است بنا بر آماراعلام شده، 40 درصد از مردم به زير خط فقر سقوط کنند. و اين يعني 40 درصد از افراد جامعه ما در تامين معاش روزمره خود دچار مشکلات عديده‌اي شده‌اند و توان اداره خانواده خود را در حد بخورونمير هم ندارند.

يکي از عوارض بسيار ناخوشايند فقر و تهي‌دستي، نيازمند شدن به ديگران است؛ حال چه به صورت وام وقرض و چه به‌صورت صدقه در لباس اکرام. هر چند که دولت در تلاش است نياز اين خانواده‌ها را به هر روش ممکني حل کند و براي آنان تدابيري چون سبد کالا و در سطح کلان کالابرگ را انديشيده است، اما سخنان اخير يکي از نمايندگان به تلخي اين ماجراي في‌نفسه دردناک، دامن زده است.

اين نماينده از ثروتمندان خواسته است هر کدام تامين معاش دو خانواده درگير بحران اقتصادي و سقوط کرده به زير خط فقر را به عهده بگيرند و مثلا ماهانه يک ميليون تومان به آنان کمک کنند.

بديهي است که يکي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي انساني فرهنگ ما، انفاق و دهش است، که البته بسيار توصيه شده است به‌صورت پنهاني و مخفيانه انجام بگيرد به گونه‌اي که دست چپ از دهش و بخشش دست راست خبردار نشود. اما متاسفانه بخشش و دهش‌هاي اين روزهاي دولت در قالب سبد کالا و يا ارائه کالاهاي تنظيم بازاري به گونه‌اي است که کرامت و حرمت اين مردم را زير سوال برده است؛ مردمي که در صف‌هاي طويل و طولاني‌مدت مي‌ايستند و در نهايت خسته و مانده، کالايي نه چندان با کيفيت دريافت مي‌کنند و طبيعي است که اين ايستادن در صف و زمان هدر دادن، توان عصبي و آستانه تحمل افراد را پايين آورده و موجب برخوردهاي کلامي و حتي فيزيکي نامناسب مي‌شود.

اين‌جاست که کرامت انساني افراد فرودست بازيچه قرار مي‌گيرد. اي‌کاش به‌جاي چنين تدابيرو توصيه هايي که نتيجه‌اي جز گداپروري ندارد، فکري براي اشتغال و خوداتکايي افراد شود و همان پولي که قرار است ماهانه به‌صورت صدقه به خانواده‌ها پرداخت شود در زمينه توليد و اشتغال به کار گرفته شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته