جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6116

 هشدار درباره مصرف «قرص شب‌امتحاني» 

 هر سال با آغاز فصل امتحانات و کنکور، مصرف قرص «ريتالين» هم در بين دانش‌آموزان و دانشجويان افزايش يافته و برخي براي شب‌ بيداري و درس خواندن و افزايش تمرکزشان، ‌ از اين قرص استفاده مي‌کنند، اما شايد هيچ‌وقت به عوارض خطرناک ريتالين فکر هم نکنند.به گزارش ايسنا، پيش از اين دکتر ايرج حريرچي-معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرده بود که گزارشاتي وجود دارد که نشان مي‌دهد، فروش اين دارو در زمان برگزاري امتحانات تا 50 درصد افزايش مي‌يابد. همچنين مطالعات در داخل کشور نشان مي ‌دهند مصرف ريتالين در برخي دانشجويان بعد از الکل، مواد خانواده حشيش، ترياک و ترامادول رتبه پنجم را به خود اختصاص مي‌دهد.

عوارضي چون تهوع و استفراغ، بي‌اشتهايي، بي‌خوابي، افزايش اضطراب، احساس سرگيجه و سردرد، خارش و ايجاد جوش‌هاي پوستي و در مواردي بروز حالت‌هاي روان‌پريشي از جمله تبعاتي است که مي‌توان براي سوءمصرف اين قرص شب‌امتحاني برشمرد. در عين حال طبق گفته کارشناسان، عوارض مصرف طولاني مدت ريتالين يا مقدار زياد و خودسرانه آن مي‌تواند از اين هم خطرناک‌تر باشد و حتي موجب مرگ در نوجوانان و جوانان شود. از طرفي ريتالين در موارد مصرف خودسرانه، پتانسيل بالاي اعتيادآوري نيزدارد.

در اين زمينه دکتر يسنا به‌منش در گفت‌وگو با ايسنا، درباره مخاطرات ناشي از سوء‌مصرف داروي ريتالين با توجه به شروع فصل امتحانات که برخي دانشجويان و دانش‌آموزان با انگيزه افزايش تمرکز و رفع خواب آلودگي، تمايل به مصرف آن دارند، گفت: ريتالين و يا به عبارتي متيل‌فني‌ديت، از دسته داروهاي محرک سيستم مغز و اعصاب بوده که به عنوان داروي خط اول در درمان بيش فعالي کودکان مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

وي با بيان اينکه اين دارو با تحريک مغزي باعث افزايش تمرکز در کودکان بيش‌فعال و افزايش هوشياري و مدت زمان بيداري در بزرگسالان مبتلا به خواب مفرط مي‌شود، افزود: هر نوع استفاده از اين دارو در صورتيکه با تجويز پزشک معالج نباشد و بدون نسخه مصرف شود، سوء‌مصرف گفته مي‌شود.

به‌منش با اشاره به برخي از مهم‌ترين عوارض سوء‌مصرف اين دارو، ادامه داد: وابستگي مصرف، تحريک‌پذيري عصبي، سردرد، گيجي، دردهاي شکمي، تاري ديد، ‌تپش قلب، کاهش اشتها و از دست دادن وزن، توهم بويايي و... از جمله مهم‌ترين عوارضي هستند که افراد با مصرف ريتالين به آن دچارمي‌شوند.با تاکيد بر لزوم هوشياري خانواده‌ها درباره عدم مصرف ريتالين از سوي فرزندان‌شان، گفت: اميدواريم دانش‌آموزان، ‌دانشجويان و خانواده‌هايشان توجه کنند که براي رسيدن به اهداف مقطعي، سلامت خود را به خطر نيندازند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته