جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6117

 سرمقاله 

کاهش نرخ باروري نبايد موجب ترويج کودک همسري شود

آذر فخري 

دربازه خاصي از زمان در طول چند دهه اخير، کشور ما سياست کنترل جمعيت را درپيش گرفت؛ سياستي که اکنون اثرات نه چندان خوشايند خود را نشان مي‌دهد؛ جمعيت کشورنه تنها افزايش چندان قابل توجهي نداشته بلکه در برخي نواحي مثل کلانشهرها، اين نرخ شيب منفي هم داشته است. و همين شيب نزولي کشور ما را رفته رفته به سمت خطر پيري سوق مي‌دهد؛ خطري که مي‌تواند نسل آينده را با چالش‌هاي جدي مواجه کند.

البته نبايد از نظر دور داشت که شايد در آن بازه زماني سياست‌هاي کنترل جمعيت موجب کاهش نرخ باروري شد، اما در دهه اخير آن‌چه مردم را نسبت به فرزندآوري بي‌رغبت کرده، افزايش بحران‌هاي اقتصادي و عدم توانايي آنان در اداره يک خانواده چند نفره است. معضلي که روزبه روز عمق و گستره بيشتري مي‌يابد. و اکنون ما با خيل خانواده‌هاي اغلب تک فرزند و يا بي‌فرزند مواجه هستيم. در واقع مي‌توان چنين نتيجه گرفت که جداي از سياست‌هاي کنترلي، رونق يا افول رشد اقتصادي هم در فرزندآوري موثر است و اگر دولت‌مردان ما اين روزها نگران کم بودن و پيري جمعيت کشور هستند بايد بر رونق و رشد اقتصادي مردم و اشتغال‌زايي تمرکز کنند و نه آن‌چنان که شنيده و ديده مي‌شود مردم را به ازدواج زودهنگام فرزندان‌شان ترغيب کنند.

ازدواج يک مسئله است و فرزندآوري مسئله‌اي ديگر. اين‌که کسي مي‌تواند در سنين پايين و صرفا به دليل بلوغ جسمي ازدواج کند، نمي‌تواند دليل آن باشد که همين فرد توان فرزندآوري و تربيت نسلي سالم و دانا وآگاه را هم دارد.

پر واضح است که تربيت يک انسان در عصر جديد و در هزاره سوم و با وجود ومعضلات و مسائل خاص، الزامات و تدابير خاص خودش را دارد و نمي‌توان از نوجوانان تازه ازدواج کرده انتظار داشت که بلافاصله پس از ازدواج فرزندآوري کنند. اين افراد حداقل بايد براي پذيرش و تربيت نسل آينده، خود نيز تربيت شده و آموزش‌هاي خاصي ببينند، ضمن اين‌که هم از نظر فيزيکي و هم از نظر اقتصادي و اشتغال در وضعيتي باشند که بتوانند از عهده فرزندآوري و اداره آن برآيند.

چنين است که بايد گفت هر چند جمعيت براي هر کشوري رکن اساسي است، اما اهتمام به افزايش جمعيت نمي‌تواند موجب شود که ما فرزندان نوجوان خود را که فعلا زمان تحصيل و مهارت‌اندوزي آنان است، درگير مسائل خاص ازدواج بکنيم آن‌هم در چنين شرايط اقتصادي.

دولت‌مردان اگراز مردم انتظار فرزندآوري بيشتري دارند مي‌توانند وبايد با تامين همين خانواده‌هاي حاضر که هم به رشد و بلوغ رسيده‌اند و هم تجربه فرزندآوري دارند، آنان را تشويق کنند که دوباره به تعداد فرزندان خود بيفزايند بي آن‌که مشکلي بر مشکلات ديگر افزوده شود.

رشد و توسعه يک جامعه و ميزان باروري آن، نيازمند زيرساخت‌هاي قوي و بنيان‌هاي پايدار اقتصادي است . درصورت تامين چنين شرايطي، مردم خودبه‌خود علاقه‌مند خواهند بود که فرزندان بيشتري داشته باشند چرا که تک‌فرزندي، هم والدين و هم فرزند را در آينده با چالش‌هاي جدي مواجه خواهد کرد.

a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته