جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6117

 سريال بي‌پولي استقلال
 پُز دادن با جيب خالي! 

 
استقلال در ليگ هجدهم و به خصوص در يک ماه گذشته، يکي از پر فراز و نشيب‌ترين و پر حاشيه‌ترين روزهاي خودش را تجربه کرد. آبي‌هاي پايتخت در اين مدت درگير حواشي مختلفي مانند برکناري وينفرد شفر، ابهام در انتخاب سرمربي آينده، کنار گذاشته شدن فرشيد باقري، منشا و طارق همام، نامشخص بودن زمين تمرين، پرداخت نشدن مطالبات مالي و در نهايت اعتصاب بازيکنان بودند. اين حواشي تنها بخشي از مشکلات استقلال در فصلي که گذشت بود؛ مشکلاتي که در نهايت باعث شد استقلال با وجود کسب فرصت‌هاي خوب رسيدن به صدر جدول و کسب قهرماني، در نهايت به رتبه سوم ليگ برتر بسنده کند.

در حال حاضر و با پايان ليگ برتر، مهم‌ترين دغدغه هواداران استقلال، انتخاب سرمربي آينده آبي‌پوشان و تمديد قرارداد بازيکنان تأثيرگذار اين تيم است. با اين حال آيا مديران استقلال کار آساني در تأمين خواسته‌هاي هواداران دارند؟ قطعاً جواب اين سوال منفي است. مديران استقلال در طول فصل از درآمد يک ميليون دلاري حاصل از انتقال تيام و سيد مجيد حسيني و در ادامه 850 هزار دلاري که از انتقال اللهيار صيادمنش به باشگاه رسيد، صحبت کردند اما با توجه به مشکلات مالي که استقلال در طول فصل داشت، به نظر اين درآمدها هيچ کمکي به اين باشگاه نکرد.

باشگاه استقلال تا قبل از بازي با سپيدرود حدود 45 درصد از مبلغ قرارداد بازيکنانش را پرداخت کرده بود که همين مساله منجر به اعتراض و اعتصاب آن‌ها پيش از اين ديدار شد. البته دليل اصلي اعتصاب بازيکنان استقلال، بدقولي و حرف‌هاي ضد و نقيض مديران اين باشگاه درباره پرداختي‌ها بود که موجب سرريز شدن کاسه صبر آن‌ها شد. حتي در ماجراي اعتصاب بازيکنان، دادن اولتيماتوم از سوي علي خطير، معاون ورزشي باشگاه استقلال هم کارساز نشد و در نهايت با درخواست کادر فني اين ماجرا به پايان رسيد.

اين مورد نشان مي‌دهد که در حال حاضر آبي‌هاي پايتخت پول پرداخت بازيکنان اين فصل‌شان را هم ندارند که البته يکي از دلايل آن بدقولي اسپانسر باشگاه هم بوده است.

از سوي ديگر آن‌ها بايد پول فسخ قرارداد وينفرد شفر، سرمربي پيشين استقلال که در صورت تخفيف ندادن اين مربي آلماني نزديک به 5/1 ميليون دلار است را پرداخت کنند. نکته عجيب در مورد روند فسخ قرارداد شفر، انفعال مديران استقلال در حل اين مشکل است.

آن‌ها تاکنون هيچ صحبتي با شفر نداشتند و حتي تاريخي هم براي مذاکره با او مشخص نکردند، در نتيجه روند مذاکره با او در مبهم‌ترين حالت ممکن قرار دارد و احتمالاً نتوانند تخفيف زيادي از اين مربي آلماني بابت فسخ قراردادش بگيرند. اين در حالي است که مديران استقلال بدون روشن کردن وضعيت شفر، در حال مذاکره براي انتخاب سرمربي جديد اين تيم هستند.

با اين اوصاف نکته واضح در مورد باشگاه استقلال، افزايش مشکلات مالي اين باشگاه در ادامه راه است. با اين وجود علي خطير هم‌چنان عنوان مي‌کند که بودجه 5/1 ميليون دلاري قرارداد وينفرد شفر از پيش تأمين شده و آن‌ها مشکلي براي فسخ قرارداد با او ندارند اما آيا بودجه‌اي هم براي آوردن سرمربي خارجي جديد استقلال وجود دارد؟ در اين بخش سوال ديگري که پيش مي‌آيد اين است که اگر باشگاه استقلال چنين بودجه‌اي براي فسخ قرارداد شفر دارد، پس چرا اين فصل با چنين مشکلات مالي‌اي دست و پنجه نرم کرد؟

همه مسائل نيمکت استقلال را در کنار صحبت‌هاي فرهاد مجيدي و علي خطير پس از بازي با سپيدرود قرار دهيد تا متوجه شويد، وضعيت آينده نيمکت آبي‌ها از آنچه که فکرش را مي‌کنيد مبهم‌تر است. فرهاد مجيدي، سرمربي موقت استقلال پس از بازي با سپيدرود به شکلي صحبت کرد که ذهن را به ادامه دوران سرمربي‌گري او در استقلال براي فصل آينده مي‌برد اما يک روز بعد علي خطير دوباره تاکيد کرد که سرمربي آينده آبي‌هاي پايتخت قطعاً خارجي است تا هواداران استقلال سردرگم‌تر شوند.

در کنار پرداخت مبلغ فسخ قرارداد شفر، حقوق سرمربي خارجي استقلال – همان طور که مديران اين باشگاه روي آن تاکيد دارند – و ابهاماتي که وجود دارد، بايد به پروسه تمديد قراردادها (رحمتي، وريا غفوري، علي کريمي، سيد حسين حسيني و احتمالاً پاتوسي و…) و جذب بازيکنان جديد هم توجه کرد. اين پروسه به خودي خود مستلزم منابع مالي قوي‌اي است که به نظر نمي‌رسد استقلال با مشکلاتي که دارد، در اختيار داشته باشد.

در نتيجه احتمالاً مديران استقلال در ادامه راه مجبور به تغيير موضع 180 درجه‌اي و انتخاب سرمربي داخلي شوند؛ اتفاقي که با توجه به مواردي که در بالا آورده شد و اشاره اسماعيل خليل‌زاده، عضو هيأت مديره باشگاه به آن در يک مصاحبه راديويي، اصلاً دور از ذهن نيست.

در پايان بايد گفت که استقلال روزهاي سختي را به خاطر مشکلات مالي پيش‌رو خواهد داشت؛ مشکلاتي که در روزهاي اخير به وضوح مشخص شده، با اين حال مديران استقلال هم‌چنان به وعده دادن ادامه مي‌دهند.

در حال حاضر بايد اميدوار بود که آن‌ها بتوانند راهي براي برون رفت استقلال از اين شرايط پيدا کنند در غير اين صورت احتمالاً فتحي، خطير و ديگر اعضاي مديريتي باشگاه در سال‌هاي آينده با تغيير تيم مديريتي استقلال، مورد هجوم انتقادات مديران جديد باشگاه قرار گيرند؛ درست همان اتفاقي که اکنون براي افتخاري، توفيقي و باقي اعضاي مديريتي قبلي باشگاه توسط مديران فعلي رخ داده است. در اين بين، تنها هواداران استقلال از وقوع چنين چرخه‌اي در باشگاه مورد علاقه‌شان رنج مي‌برند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته