جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6119

 فلورايد با مغزتان چه مي‌کند 

 بسياري از مراکز تحقيقاتي علمي و بهداشتي دنيا، از افزودن فلورايد به آب با عنوان "يکي از 10 دستاورد بزرگ سلامت عمومي در قرن بيستم" ياد مي‌کنند. با اين وجود، اگرچه فلورايد به طور طبيعي و در مقادير اندک در آب وجود داشته و مي‌تواند در پوسته زمين نيز پيدا شود، اما افزودن آن به آب آشاميدني با تصور تقويت دندان‌ها و جلوگيري از ايجاد حفره‌ها، مي‌تواند يک عمل بسيار جنجالي و خطرناک به شمار آيد.

به گزارش بهداشت نيوز: سازمان بهداشت جهاني، با اشاره به کشورهايي که ميزان فلورايد آب آن‌ها بالاست، هشدار مي‌دهد:

مصرف آب آشاميدني غني از فلورايد موجب اثرات جدي بر سلامت انسان مي‌شود، اثراتي که دامنه‌اي از فلوروزيس دنداني تا فلوروز عيوب اسکلتي را شامل خواهد شد و هر دو اين اثرات غير قابل برگشت و تغييرناپذيرمي‌باشند. کودکاني که دندان‌ها و استخوان‌هايشان هنوز در حال رشد هستند، از حساسيت و استعداد بيشتري نسبت به انباشتگي فلورايد برخوردارند و اين وضعيت با برنامه‌ تغذيه‌اي ضعيف نيز تشديد مي‌گردد. اين علائم از دوران کودکي شروع و پيشگيري، تنها راه اجتناب از بروز اين مشکل به شمار مي‌آيد.

با اين حال و با توجه به اينکه تقريباً شواهدي دال بر اثرات تقويت کننده‌يفلوئور اضافه شده بر دندان وجود ندارد، اما شواهدي وجود دارد که نشان مي‌دهد که اين نوروتوکسين اثرات ويران کننده‌اي بر مغز انسان خواهد داشت.

برخي از مراکز تحقيقاتي اخيراً در مورد 9 روش مختلف که در آن فلورايد موجود در آب مي‌تواند اثرات منفي بر سلامت روان انسان داشته باشد گزارش کرده‌اند. اين موارد عبارتند از:

نوروتوکسين رشدي

مطالعات اخير نشان مي‌دهد که فلورايد به عنوان يک نوروتوکسين توسعه يافته شناخته مي‌شود و به همراه آرسنيک، جيوه، تولوئن و سرب اثرات مخربي را بر مغز، سيستم عصبي و يا نخاع قبل از زايمان و در دوران پس از زايمان خواهد داشت.

کاهش IQ،پيشرفت بيماري آلزايمر

دو برابر شدن خطر ابتلا به کم کاري تيروئيد،انحطاط بخش‌هايي از مغز

هيپوکامپ، به عنوان جايگاه حافظه شناخته مي‌شود و براي يادگيري، تنظيمات عاطفي و تعليق پاسخ استرس بسيار مهم است.

نئوکورتکس ،به عنوان منطقه تکامل يافته مغز (کامل‌ترين منطقه مغز) در نظر گرفته مي‌شود که در آن ادراک حسي، تفکر آگاهانه و مهارت‌هاي زبان به طور عمده ساماندهي مي‌گردد.

مخچه ،مسئول هماهنگي و تعادل است.

تداخل با غدد پينه آل و توليد ملاتونين

ملاتونين هورموني است که کنترل خواب و خنثي‌سازي آسيب‌هاي ناشي از اختلالات مغزي مانند زوال عقل را بر عهده داشته و همچنين به عنوان يک آنتي‌اکسيدان عمل مي‌کند.

ارتباط با بيش فعالي

مطالعات صورت گرفته در مراکز علمي نشان مي‌دهد که قرار گرفتن در معرض سطوح بالاي فلورايد در رحم موجب افزايش علائم بيش فعالي (ADHD) در کودکان دبستاني مي‌شود. عامل افسردگي ... و در داروهاي ضدافسردگي يافت مي‌شود

بسياري از داروهاي ضدافسردگي و ضداضطراب معمولاً حاوي فلورايد بالا هستند.

فلورايد؛ شمشير دو لبه

فلورايد؛ استحکام دهنده دندان

مصرف زياد فلورايد باعث بدرنگي و لکه دندان مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته