جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6122

 علايم کم‌کاري و پرکاري تيروئيد 

 
همزمان با روز جهاني تيروئيد، رئيس انجمن غدد درون‌ريز ايران به بررسي عوامل کم‌کاري و پرکاري تيروئيد پرداخت و نسبت به کنترل ميزان يد مصرفي در مادران باردار هشدار جدي داد.دکتر فريدون عزيزي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه نوع کارکرد غده تيروئيد در زمان‌هاي مختلف از زندگي، اثرات متفاوتي بر انسان مي‌گذارد، گفت: يکي از مواقعي که کارکرد اين غده اهميت زيادي دارد، زمان جنيني و کودکي است که عملکرد درست آن تأثير مستقيمي در رشد جسمي و ذهني جنين و کودک دارد.

وي افزود: مادراني که در زمان بارداري دچار کمبود يد بوده‌اند يا نوزاد آنها با کمبود يد مواجه است، ضريب هوشي کمتري دارند و دچار اختلالات ذهني، عصبي و رواني مي‌شوند.وي با بيان اين‌که اگر شدت کمبود يد افزايش يابد مي‌تواند منجر به «کراتنيسم» شود، گفت: بيماري‌هايي نظير عقب‌افتادگي ذهني، کوتاهي شديد قد و… از نتايج کمبود شديد يد است. البته اين نارسايي امروزه با مصرف نمک‌هاي يددار در کشورها کاهش چشم‌گيري داشته و ميزان يد موجود در نمک توسط کارخانجات به نحوي کنترل مي‌شود که نياز بدن تمام افراد برطرف شود. البته خانم‌ها در دوره بارداري نياز بيشتري به مصرف يد دارند و به همين دليل بايد در زمان بارداري از قرص يد استفاده کنند.

عزيزي در ادامه با بيان اين‌که براي توليد هورمون تيروئيد به يد نياز است افزود: البته نمي‌توان از ايفاي نقش صحيح غده تيروئيد براي جلوگيري از ايجاد ساير اختلالات در بدن غافل بود. وجود هورمون تيروئيد براي انفعالات و سوخت‌و ساز درست سلول‌ها ضروري است و کمبود آن در بدن باعث ابتلاء به کم‌کاري تيروئيد و زيادي آن در بدن باعث پرکاري تيروئيد مي‌شود.وي با اشاره به علائم کم‌کاري و پرکاري تيروئيد در بدن گفت: از آنجايي که اين هورمون سوخت‌وساز سلول‌هاي بدن را کنترل مي‌کند، بديهي است که کاهش ميزان آن باعث چاقي، افسردگي، ضعف و بي‌حالي فرد شده و افزايش ميزان آن سبب کاهش وزن، اضطراب و تپش قلب مي‌شود.

اين فوق تخصص غدد درون‌ريز ادامه داد: رشد ناهنجار برخي قسمت‌هاي غده تيروئيد مي‌تواند منجر به ايجاد تومور شده که با توجه به اينکه غده تيروئيد معمولاً در گردن وجود دارد، هرگونه رشد نامتعارف در گردن به راحتي قابل مشاهده است و فرد در صورت مشاهده بايد سريعاً به پزشک متخصص مراجعه کند تا در صورت مشاهده علائم توسط پزشک، معالجه دارويي يا عمل جراحي انجام شود.عزيزي يادآور شد: البته تنها پنج درصد اين تومورها بدخيم است که نياز به جراحي دارد و 95 درصد مابقي با درمان دارويي قابل کنترل است که خوشبختانه در اين زمينه کشور هيچ مشکل و کمبودي ندارد و روند درمان اين بيماران به خوبي طي مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته