جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6122

 يادداشت 

 ازمردم تقاضا کنيد کالاي تقلبي را برگردانند!

آذر فخري

جامعه بحران‌زده‌اي که ريشه اغلب بحران‌هايش اقتصادي است، جامعه‌اي است که خواه‌ناخواه دست‌خوش بحران‌هايي از نوع اخلاقي و فرهنگي هم مي‌شود و تزلزل در ساختارهاي اقتصادي معمولا تزلزل در ساختارهاي فرهنگي و اخلاقي نيز در پي دارد و اين مسئله در تاريخ همه ملت‌ها مسبوق به سابقه است و مختص ملت ما نيست و معمولا در چنين جوامعي چنين بحران‌هايي اتفاق مي‌افتد مگر آن‌که دولت‌ها با ايجاد جو اعتماد و کنترل درست و به‌موقع و مجازات به‌جاي مجرمين اقتصادي، جلوي فروپاشي و اضمحلال اخلاقي جامعه بايستند.

شايد در همين راستاست که مديرعامل شرکت شهروند پس از مدت‌ها که از فروش برنج تقلبي در فروشگاه‌هاي مطبوعش مي‌گذرد ادعا مي‌کند نشستي جهت تنوير افکار عمومي ترتيب داده، اما همه نيک مي‌دانيم که اين نشست نمي‌تواند چندان که بايدوشايد مفيد فايده باشد، آن‌هم در حالي‌که مدت‌هاست اين نوع تقلب در کميت و کيفيت نه فقط در مورد برنج که در ساير اقلام نيازمندي‌هاي اساسي خانوار و نه فقط در اين فروشگاه که در هر فروشگاه ديگري اتفاق افتاده‌است و مي‌افتد و کسي هم نگران يا جلودار مسئله نيست مگر زماني که پاي افشا و شکايت به ميان بيايد.

حال پرسش اساسي از مديرعامل شرکت شهروند اين است که اگر پس از تمام تلاش‌هاي ادعايي‌، اين نوع برنج را خيلي دير و وقتي‌که مردم آن‌را خريده‌اند، از چرخه ارائه و فروش خارج کرديد؛ منظورتان از تنوير افکار عمومي چيست؟ آن‌هم در حالي‌که مدعي برند اين فروشگاه هستيد که با توجه به سابقه و شهرتش نيازي به دفاع ندارد! اگر چنين است و برند فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي اين شرکت، معرف و مدافع خود است، آيا اين شرکت مثل هر شرکت معروف و باسابقه ديگري در دنيا، اعلام عمومي براي بازپس‌گيري کالاي تقلبي و استرداد وجه گرفته شده به مردم کرده است تا هم‌چنان اعتماد عمومي مردم را نسبت به خود حفظ کند؟

بگذاريد به قول شاعر بي‌پرده و کنايه سخن بگوييم؛ جو بحراني حاکم بر جامعه، موجب هيجانات خاصي هم در خريداران و هم در فروشندگان شده است؛ اما آنان که خود را متولي رساندن ارزاق عمومي به‌صورت منصفانه به دست مردم مي‌دانند و در اين مورد مدعي هم هستند، چه‌طور؟ آن‌ها دچار چه نوع هيجاناتي هستند که در جمع آوري به‌موقع محصول تقلبي، تقاضاي برگشت جنس تقلبي از مردم و عذرخواهي اهمال مي‌کنند؟!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته