جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6124

 سال جاري ، پر از رويدادهاي جديد براي صنعت پتروشيمي  

 سال جديد مي‌تواند به سالي پر از رويدادهاي جديد و خبرهاي خوش براي صنعت پتروشيمي تبديل شود و حال صنعت نفت و کشور را خوب‌تر کند. افتتاح‌هايي در پيش است و خيلي زود نوبت به پروژه‌هاي در نوبت افتتاح در سال 98 مي‌رسد که تک تک با حضور رئيس‌جمهوري يا مقام‌هاي ديگر به بهره‌برداري مي‌رسند. وزير نفت از پارسال وعده آماده بهره‌برداري شدن اين پتروشيمي‌ها را داده و بايد منتظر باشيم و ببينيم طبق برنامه، الفين پتروشيمي بوشهر، الفين ايلام، متانول سبلان، اوره و آمونياک لردگان، پتروشيمي مياندوآب و پالايشگاه گاز بيدبلند چه زماني رسانه‌ها را براي آيين گشايش رسمي دعوت مي‌کنند.

متانول کاوه؛ بزرگ‌ترين متانول جهان

قول گشايش رسمي طرح متانول کاوه را که هم‌اکنون با 99 درصد پيشرفت در پله‌هاي آخر افتتاح است، براي امسال داده‌اند. در واقع طرح متانول کاوه اواخر سال 97 توليد آزمايشي خود را آغاز کرده است و به‌تدريج امسال با افزايش توليد و عادي شدن واحد، شاهد توليد هر چه بيشتر اين طرح خواهيم بود. طرح متانول کاوه، يکي از پروژه‌هاي پيش‌راه‌اندازي‌شده پتروشيمي است که سهمي قابل توجه در افزايش توليدات سال آينده دارد. اين پروژه با توليد روزانه هفت هزار تن، يکي از بزرگ‌ترين واحدهاي متانول جهان است که به دليل نزديکي به دريا و داشتن اسکله اختصاصي، امتياز خوبي براي صادرات دارد.

پتروشيمي بوشهر به سمت پايان کار

فاز نخست پتروشيمي بوشهر نيز که اين روزها به پيشرفت 96 درصدي رسيده است، در نوبت افتتاح قرار دارد. طبق اعلام شرکت ملي صنايع پتروشيمي، سه واحد از فاز نخست پتروشيمي بوشهر امسال به بهره‌برداري خواهد رسيد. واحد شيرين‌سازي و اتان ريکاوري توليد اين مجموعه نيز چندي پيش به‌طور آزمايشي آغاز به کار کرده‌اند و واحد متانول نيز در مرحله پيش‌راه‌اندازي است. گازهاي دريافتي از فازهاي 6 و 7 و 8 پارس جنوبي در اين فاز شيرين‌سازي و گاز غني به واحد بازيافت اتان ارسال مي‌شود. متان هم براي سوخت و هم براي خوراک واحد متانول است و سال 98 شاهد راه‌اندازي واحد متانول پتروشيمي بوشهر خواهيم بود. فاز نخست مجتمع متانول بوشهر شامل واحدهاي متانول، استحصال اتان و شيرين‌سازي گاز به مرحله پيش راه‌اندازي رسيده است. اين مجتمع با ظرفيت توليد سالانه يک ميليون و 650 هزار تن متانول، يک ميليون تن الفين، 550 هزار تن اتيلن گلايکول، 300 هزار تن پليمر سنگين و سبک و 300 هزار تن اسيد استيک اجرا مي‌شود. پتروشيمي بوشهر در فاز 2 عسلويه در زميني به مساحت 62 هکتار اجرا مي‌شود.

لردگان در دل دنا جان گرفت

طرح پتروشيمي لردگان نيز يکي ديگر از برنامه‌هاي افتتاح در سال 98 است که پيشرفت فيزيکي آن به بيش از 96 درصد رسيده است و پيش‌تر از آماده بودن اين مجموعه براي افتتاح خبر داده‌اند. مجتمع پتروشيمي لردگان با ظرفيت توليد سالانه يک ميليون و 755 هزار تن محصول در استان چهارمحال و بختياري، منطقه فلارد در 55 کيلومتري شهرستان لردگان در حال ساخت است. محصولات توليدي مجتمع پتروشيمي لردگان، اوره و آمونياک است که بخش عمده‌اي از آمونياک براي توليد اوره در داخل مجتمع مصرف مي‌شود و بقيه براي عرضه مستقيم به بازار در نظر گرفته شده است. عمده‌ترين کاربرد آمونياک در توليد انواع کودهاي شيميايي است.

برکت بيدبلند براي استان‌هاي جنوبي

طرح پالايش گاز بيدبلند خليج فارس با تدبير وزير نفت و تغيير مالکيت به شرکت صنايع پتروشيمي خليج‌فارس به بيش از 92 درصد پيشرفت رسيده است. براي اين پروژه 3.2 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري شده و پيش‌بيني مي‌شود درآمد سالانه آن 700 ميليون دلار باشد. 1.5 تن محصول اتان اين پروژه به وسيله خط لوله 95 کيلومتري به پتروشيمي گچساران ارسال و با توليد اتيلن در اين مجتمع، خوراک طرح‌هاي خط لوله اتيلن غرب شاخه دنا تامين مي‌شود. بيد بلند، يکي از پروژه‌هاي مهم صنعت نفت و گاز کشور به شمار مي‌رود که در حوزه بالادست از چهار NGL خوراک دريافت خواهد کرد و اين وجه تمايز با پالايشگاه‌هاي پارس‌جنوبي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته