جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6124

 آگاهي؛ نخستين گام براي مبارزه با «ام‌اس» 

 
از سال 2009 تاکنون، سي‌ام ماه مه هرسال با نام روز جهاني «ام‌اس» فرصتي براي افزايش آگاهي در مورد اين بيماري عصبي است. بيماري که اين روزها يکي از شايع‌ترين اختلال‌هاي عصب شناختي در ميان بزرگسال سراسر جهان است.

به گزارش ايسنا، مولتيپل اسکلروزيس که به اختصار «ام‌اس» خوانده مي‌شود، يک بيماري التهابي است که در آن غلاف‌هاي ميلين سلول‌هاي عصبي در مغز و نخاع آسيب مي‌بينند. اين آسيب‌ديدگي مي‌تواند در توانايي بخش‌هايي از سيستم عصبي که مسئول ارتباط هستند، اختلال ايجاد کند و باعث به وجود آمدن علائم و نشانه‌هاي جسمي شود.

ام‌اس بر مغز، اعصاب چشم و نخاع تأثير مي‌گذارد و باعث ايجاد علائمي نظير مشکل در تعادل، بينايي و کنترل عضلاني مي‌شود. علائم ام‌اس از شخصي به فرد ديگر متفاوت است. در حال حاضر علت ابتلا به اين بيماري ناشناخته است و هيچ درمان قطعي براي آن وجود ندارد.

دانشمندان هنوز به قطعيت نمي‌توانند بگويند که چرا ميزان پيشرفت اين بيماري شديد است. با اين حال، رابطه سيستم ايمني و مغز را مي‌توان يک مقصر اصلي در ابتلا به اين بيماري دانست. محققان مي‌گويند در بيماري ام‌اس، سيستم ايمني سلول‌هاي طبيعي مغزي طبيعي را به جاي موارد خارجي اشتباه مي گيرد. آنها بر اين باورند که ترکيبي از عوامل ژنتيکي و محيطي در اين ميان نقش بازي مي کند، اما به طور کامل دليل اصلي مشخص نشده است.

زنان دو برابر بيشتر در معرض ابتلا به ام‌اس هستند

احتمال ابتلا به ام‌اس در هر سني وجود دارد، اما اکثر افراد در سنين 20 تا 50 سالگي مبتلا به اين بيماري تشخيص داده مي شوند. بروز ام‌اس در کودکان بسيار نادر است و بر اساس برآوردي که در سال 2013 انجام گرفت، تنها 4 تا 5 درصد، ام‌اس در کودکان تشخيص داده شده است.

احتمال ابتلا به ام‌اس در زنان بيشتر از مردان است دارند. در واقع، زنان دوتا سه برابر بيشتر از مردان در معرض خطر هستند.

ام‌اس اختلال ارثي شناخته نشده است، اما محققان معتقدند ممکن است زمينه ژنتيکي براي ابتلا به اين بيماري وجود داشته باشد. حدود 15 درصد از افراد مبتلا به ام‌اس از زمينه ژنتيکي اين بيماري رنج مي‌برند و بر اساس تحقيقات، شانس ابتلا به ام‌اس در دوقلوهاي همسان يک تا سه برابر است.

محققان با قطعيت مي‌گويند که ام‌اس مسري نيست و خبر خوب اين که تمام افراد مبتلا به ام‌اس معلوليت شديد را تجربه نمي‌کنند، بلکه اکثر آنها با تشخيص به موقع بيماري و استفاده از داروي مناسب عمر طبيعي خواهند داشت.

يافته‌هاي اخير انجمن تحقيقات ملي ام‌اس حاکي از اين است که حدود يک ميليون نفر در ايالات متحده با ام‌اس زندگي مي‌کنند. اين رقم از سال 1975 تاکنون دوبرابر گزارش شده است. همچنين برآورد مي شود که 2.3 ميليون نفر مبتلا به ام‌اس در سطح جهان زندگي کنند.

پراکندگي جغرافيايي ام‌اس در دنيا

ام‌اس در افرادي که در مناطق دور از استوا زندگي مي‌کنند شايع‌تر است، اگرچه موارد استثنا نيز وجود دارد. علت اين الگوي شيوع جغرافيايي مشخص نيست. بروز ام‌اس در هواي سردتر شايع‌تر است. افرادي از تبار اروپاي شمالي بيشترين خطر ابتلا به ام‌اس را دارند. در همين حال، کمترين خطر در ميان بوميان آمريکايي، آفريقايي و آسيايي ظاهر مي شود.بيماري ام‌اس در ميان مردم اروپا، ايالات متحده، کانادا، نيوزيلند و بخش‌هايي از استراليا شايع است و در ميان مردم آسيا و مناطق گرمسيري کمتر رواج دارد.افراد مبتلا به ام‌اس مي توانند باردار شوند، هرچند که ام‌اس بر تصميمات مربوط به دوران بارداري تأثير مي گذارد.

عوامل خطر ثابت شده براي بيماري ام‌اس شامل کمبود ويتامين D، مواجهه با EBV پس از سال‌هاي اوليه دوران کودکي و مصرف سيگار است. يافته‌هاي اخير نشان مي‌دهد که سطوح بالاي سديم در رژيم غذايي، لنفوسيت T پاتوژن خودواکنش‌گر را فعال مي‌کند و اين امر بيان‌گر آن است که مصرف رژيم غذايي پرنمک که در سال‌هاي اخير در کشورهاي غربي شايع شده است، ممکن است بخشي از دليل توضيحي افزايش شيوع بيماري ام‌اس در سال‌هاي اخير باشد.

درمان ام‌اس هزينه بر است. در گزارشي که در سال 2016 درخصوص برآورد هزينه بيماري ام‌اس انجام گرفت، کل هزينه عمر يک فرد مبتلا به ام‌اس حدود 4.1 ميليون دلار براورد شده است. ميانگين هزينه سالانه مراقبت‌هاي بهداشتي از 30هزار تا 100 هزار دلار محاسبه مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته