جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6128

 روزجهاني نه به دخانيات و افزايش توليد داخلي!  

 
اين روزها تا 31 خردادماه در هفته جهاني بدون دخانيات قرارداريم. هفته‌اي با شعار و رويکرد مهمِ «نگذاريد دخانيات نفس شما را بگيرد». مسلما براي اين روز از سوي نهادها، مراکز بهداشت و حتي دانشگاه‌ها مراسم خاصي تدارک ديده شده و نشست‌ها و جلسه‌هاي مختلفي براي بازآموزي و بازنگري در مصرف اين ماده بسيار مضر که متاسفانه سن مصرف آن‌هم پايين آمده، برگزار مي‌شود وخواهد شد. اما بخش عجيب ماجرا اين است که هيچ حرکتي در مورد کاهش توليد سيگار از سوي برخي مسئولان ديده نمي‌شود و براي مثال دربازه زماني کوتاه چندسال اخير، تعداد 4 کارخانه توليد سيگار داخلي به مجموعه شرکت دخانيات ايران افزوده شده است. دليل آن‌هم کاملا مشخص است؛ هم سن مصرف سيگار کاهش يافته و هم زنان و دختران به مصرف‌کنندگان اين محصول مضر اضافه شده است و چه کسي است که بتواند يا بخواهد از چنين بازار پرسودي بگذرد.

بنابريان علي‌رغم تمام توصيه‌ها و تاکيدهاي نهادهاي بهداشت و سلامت مبني بر مضر و بيماري‌زا بودن سيگار، توليد سيگار در داخل، درکنار قاچاق آن از خارج کشور ادامه دارد.

بله روي پاکت‌هاي سيگار توصيه شده از مصرف اين ماده به دليل امکان ابتلا به مثلا سرطان ريه خودداري شود؛ اما درج اين توصيه روي پاکت سيگار و فروش آزاد آن، حکم نارنجکي را دارد که با ضامن کشيده شده به دست مردم داده مي‌شود!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته