جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6129

 سرمقاله 

ايران و پتانسيل کشورهاي اسلامي

حميدرضا عسگري

در عرصه ديپلماسي جايي براي نا اميدي نيست و به هربهانه اي مي توان دستاويزي براي گسترش روابط و تعاملات مختلف سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي ايجاد کرد. اين خصوصيت ويژه در عرصه ديپلماسي، فرصتي است تا با بهره گيري از توان مذاکرات، اشتراکات، منافع طرفين و ديگر عوامل جذاب، تعاملات تقويت و خصومت ها خنثي گردد.

درحال حاضر به سبب پيشينه اي از تحولات مختلف، روابط ايران با همسايگان خليج فارسيش براساس مناسبات حسن همجواري نيست. البته ايران بارها تمايل خود براي حل و فصل اختلافات را اعلام کرده است، اما عوامل مختلفي از داخل وخارج از منطقه مانع رفع اين کدورت ها مي شود.

در جريان نشست اخير مکه نيزمشاهده کرديم که عربستان سعي داشت با بهره گيري از جايگاه کشورهاي اسلامي، بار ديگر ايران را در انزواي جهان اسلام در آورد و با همراهي ديگر کشورهاي اسلامي، ايران را عامل نا امني در منطقه و کشورهاي اسلامي معرفي کند. اما اين مسئله تا حد قابل توجهي با اعلام پيشنهاد "معاهده عدم تعارض" از سوي ايران و موضع گيري هاي اخير آمريکا درمورد عدم تمايل به رويارويي با ايران و آمادگي براي مذاکرات بدون پيش شرط ، خنثي شد و کشورهاي اسلامي به صورت چراغ خاموش از اعلام نظر جدي عليه ايران خودداري کردند.

کشورهايي همچون مصر، عمان، مغرب، عراق و لبنان از تخريب مواضع کشورمان خودداري کردند و به صورت کلي مخالفت خود با نا امني هاي منطقه را ابراز داشتند وخواستار توجه جامعه جهاني براي ايجاد امنيت و آرامش در منطقه شدند. اين مسئله يعني يک پتانسيل بالقوه در عرصه ديپلماسي جهان اسلام وجود دارد که ما بايد سريع تر آن را بالفعل کنيم و روابط با کشورهاي اسلامي را ارتقا بخشيم.

ما مي توانيم سطح روابط خود با کشورهاي اسلامي معتدل تر همچون مالزي، اندونزي، ترکيه، پاکستان، و حتي برخي شيوخ خليج فارس را ارتقا بخشيم و از اين بابت زمينه براي ايران هراسي را از بين ببريم. لذا مي بينيم که قدرت ديپلماسي ايران در عراق، لبنان، ترکيه، سوريه و حتي پاکستان سبب شده است تا مقامات اين کشورها در شرايط کنوني مواضع دوستانه اي در قبال کشورمان در پيش بگيرند.

بنابراين تقويت مناسبات و چانه زني هاي ديپلماتيک، افزايش مناسبات و وابستگي هاي تجاري و بازرگاني و گسترش مناسبات سياسي و مذهبي مي تواند به تدريج کشورهاي همسايه را از موضع دشمني و ايران هراسي به سمت همکاري و دوستي سوق دهد.

با حرکت در مسير ائتلاف سازي هاي جديد و بهره گيري از توان کشورهاي اسلامي، مي توانيم در مقابل زياده خواهي ها و يا خصومت هاي برخي همسايگان و حتي قدرت هاي غربي خود را واکسينه کنيم و موجبات تعديل اين سياست ها را فراهم سازيم.

hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته