جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6129

 يك نكته از هزاران 

 احساس سوختن به تماشا نمي‌شود!

تمدن پديده‌اي است که ما را از ديگر موجودات جهان هستي، متمايز مي‌کند؛ اين‌که مي‌توانيم شهرهايي بسازيم، صنعتگري کنيم، کسب‌وکار راه بيندازيم و جور ديگري زندگي‌مان را بگذرانيم؛ شهرو تمدن با همه الزاماتش است که ما را انسان و لاجرم متمايز مي‌کند. اما با سرعت‌گرفتن رشد جمعيت و درپي آن بزرگ‌تر شدن شهرها و افزوده شدن نيازهاي انساني، دست‌درازي آدمي به طبيعت و استفاده از منابع طبيعي امري گريز‌ناپذيربود. اما همين امر گريزناپذير از جايي به بعد تبديل شده به مصيبتي که دامن و گريبان همه ما را گرفته است و ما را به‌عنوان انسان متمدن با چالش‌هاي اقليمي و زيست‌محيطي مواجه کرده است.در کنار تمام مشکلات زيست محيطي که وجود دارد و تلاش‌هايي که دولت‌ها و ملت‌ها براي حفظ و نجات محيط زيست‌شان انجام مي‌دهند؛ ناگهان خبري مي‌خوانيم که هوش از سرمان مي‌پراند: چند نفر تصميم مي‌گيرند جنگل چيتگر در منطقه 22 تهران را آتش بزنند تا ببينند اين آتش تا کجا گسترده مي‌شود و بر سر ميزان گستردگي آتش، شرط‌بندي مي‌کنند! حتي تصور اين‌که آدم‌هايي باشند با چنين تفکراتي، بسيار مشکل است.

بسيار سخت است بتوانيم باورکنيم افرادي باشند که با نام انسان در فکر و خيال‌شان نقشه‌هايي چنين عجيب و غيراخلاقي براي فقط دمي خوش‌باشي مي کشند و به سراغ ريه‌هاي سبز شهري مي‌روند که به‌زور نفس مي‌کشد و آن‌را آتش مي‌زنند. با اين چنين افرادي چگونه بايد برخورد کرد؟ يا در اصل پرسش اساسي اين است که چرا جامعه ما به اين‌جا رسيده است که از بستر آن چنين افرادي با اين تفکرات سخيف بيرون مي‌آيند؛ آدم‌هايي که کمترين سواد و آموزشي در مورد مسائل زيست‌محيطي ندارند و از ارزش درخت و جنگل چيزي نمي‌دانند. آدم‌هايي که به گفته معاون خدمات شهري منطقه 22 تهران اگر به‌موقع از اين عمل غيرمتمدنانه‌شان با خبر نمي‌شدند معلوم نبود حالا آتش با توجه به گستردگي چيتگر و وزش باد، تا کجا دامن گسترده بود.

خوشبختانه اين افراد دستگير شده‌اند و اميدواريم با روش‌هاي متمدنانه! به آن‌ها در مورد آتش و سوزانندگي‌اش اطلاعات مفيدي داده شود تا ديگر چنين شرط‌بندي‌هايي بر سر محيط زيست اتفاق نيفتد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته