جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6129

 طرح مقابله با تحريم‌هاي نفتي همچنان معطل اراده مجلس 

 
با توجه به تلاش امريکا براي تحت فشار قرار دادن ايران و تمديد نکردن معافيت کشورهاي اصلي واردکننده نفت ايران، انتظار مي‌رود مجلس هرچه سريع‌تر طرح «افزايش ظرفيت پالايشگاه‌هاي ميعانات گازي و نفت خام با استفاده از سرمايه‌گذاري مردمي» را با هدف مقابله با تحريم‌هاي نفتي به تصويب برساند.

به گزارش فارس، هرچند امريکا از ابتداي انقلاب اسلامي تا کنون بارها از طريق فشار به خريداران نفت خام ايران و تحريم فروش نفت، کشور را با معضلات اقتصادي کوچک و بزرگ دست به گريبان کرده اما متاسفانه طي اين سال‌ها شاهد هيچ گونه راه‌حل اساسي براي از بين بردن اين وابستگي و تقويت بنيان‌هاي اقتصاد مولد نبوده‌ايم. عدم پايبندي امريکا به توافق برجام و خروج يکطرفه از آن، بار ديگر زمينه فشار اقتصادي به ايران را از طريق تحريم فروش نفت خام فراهم کرده است.

در تحريم‌هاي قبلي و در زمان رياست جمهوري باراک اوباما، سياست کاهش 20 درصدي خريد نفت از ايران طي چند مرحله در دستور کار قرار گرفته بود؛ اين بار اما ترامپ پس از اعلام خروج از برجام در سال گذشته و اعمال مجدد تحريم‌ها از 13 آبان اعلام کرد که 8 کشوري که بيشترين سهم واردات نفت از ايران را داشته اند ديگر مشمول تخفيف نخواهند شد و بايد واردات خود از ايران را به صفر برسانند و در صورت تخطي، خود اين کشورها شامل تحريم خواهند شد.

تکيه‌ اقتصاد ايران به درآمد حاصل از فروش نفت نقطه ضعفي است که زمينه را براي تهديد دشمنان ايران فراهم کرده، مساله‌اي که مي‌بايست طي اين سال‌ها حل شود يا رو به کاهش داشته‌باشد. با اين وجود حتي پس از اعلام خروج امريکا از برجام، شاهد بسيج نيروهاي فکري و اجرايي داخلي براي پيدا کردن بهترين راهکار جهت مقابله با تحريم‌ها نبوديم.

البته برخي طرح ها مانند عرضه نفت در بورس به صورت محدود اجرايي شد و طرح «افزايش ظرفيت پالايشگاه‌هاي ميعانات گازي و نفت خام با استفاده از سرمايه‌گذاري مردمي» در تاريخ 4 مهرماه 97 توسط هيئت‌رييسه مجلس‌شوراي‌اسلامي اعلام وصول شد؛ اما همچنان جاي کم‌کاري‌هاي مجلس در سامان بخشيدن به راهکارهاي مقابله با تحريم‌ها به چشم مي‌خورد تا جايي که حتي مقام معظم رهبري نيز در سخنراني در حرم مطهر امام رضا (ع) در تاريخ 1 فروردين ماه امسال از اين مسأله گلايه کردند و با اشاره به اينکه در حالي که امريکا همه‌ توان خود را براي فشار به ايران به‌کار گرفته است و تا کنون بالغ بر 226 طرح و لايحه عليه جمهوري‌اسلامي تصويب يا مطرح کرده‌ است، اين سوال را مطرح کردند که مجلس شوراي اسلامي براي مقابله با اين خباثت‌ها تا کنون چند طرح ارائه داده‌است؟!

تامين مالي پروژه‌هاي پالايشي با استفاده از سرمايه‌هاي مردمي

همان‌طور که گفته شد، يکي از جدي ترين مسائل کشور وابستگي بودجه دولت به درآمدهاي حاصل از خام‌فروشي نفت است. کارشناسان معتقدند پالايش نفت در داخل کشور و فروش محصولات پالايشي و پتروشيميايي راهکار اساسي خنثي‌سازي تحريم‌هاي نفتي بوده که علاوه بر بي‌اثرکردن اين تحريم‌ها نسبت به خام‌فروشي از سودآوري بيشتري برخوردار است.

مشکل عمده‌اي که تاکنون براي احداث پالايشگاه يا پتروشيمي‌ها وجود داشته عدم تأمين مالي توسط دولت و يا سرمايه‌گذاران بخش خصوصي بوده ‌است. طرح «افزايش ظرفيت پالايشگاه‌هاي ميعانات گازي و نفت خام با استفاده از سرمايه‌گذاري مردمي» که اوايل مهرماه 97 در مجلس مطرح شد با توجه به همين مسأله راهکاري را ارائه داده‌است. با توجه به حجم بالاي نقدينگي موجود در کشور به ميزان 1900 هزار ميليارد تومان، مي‌توان از اين ظرفيت و از طريق اختصاص‌دادن سهام به سرمايه‌گذاران مردمي، اعتبار مورد نياز براي احداث پتروپالايشگاه‌ها را تامين کرد.

احداث هر پتروپالايشگاه حدودا 3 الي 5 سال به طول مي‌انجامد و پس از آن سوددهي و برگشت سرمايه نيز طي 8 الي 10 سال ميسر مي‌شود. اين طرح با اعطاي تنفس خوراک بازه بازگشت سود و سرمايه‌ مردمي را کاهش مي‌دهد. به اين شکل که مجلس، دولت را مکلف مي‌کند تا در راستاي حمايت از توليد ملي در سال اول شروع به کار مجموعه، خوراک مورد نياز را به صورت رايگان به آن اختصاص دهد تا واحد مورد نظر طي همان سال نخست اصل سرمايه و سود مردم را به آنها بازگرداند و هزينه خوراک دريافت‌شده را نيز در 10 سال بعدي با دولت تسويه کند.

هرچند که نحوه‌ اجرايي شدن اين طرح، قابل اعتماد بودن ضمانت‌هاي اجرايي و بازگشت سود و سرمايه جاي بررسي و چکش‌کاري بيشتري دارد؛ اما اين امر در مسير بررسي کارشناسي طي مطرح شدن در مجلس صورت خواهد پذيرفت؛ متاسفانه پس از اعلام وصول اين طرح در مهرماه سال گذشته، بررسي اين طرح در صحن علني مجلس به دلايلي مبهم به تعويق افتاده است. با توجه به فشارهاي اقتصادي جدي فعلي بخاطر تلاش امريکا براي تحت فشار قرار دادن ايران و تمديد نکردن معافيت کشورهاي اصلي واردکننده نفت ايران و کم‌کاري‌هاي دولت انتظار مي‌رود مجلس با تصويب اين طرح و ساير قوانين تسهيل‌گر، اهرم تحرک دولت به سمت مقابله با تحريم‌ها و مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته