جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6129

 کاهو موثر براي خون‌سازي و ضعف اعصاب 

 
مسول آموزش همگاني انستيتو تحقيقات تغذيه وصنايع غذايي کشور با اشاره به فوايد کاهو، گفت: از مهمترين ويتامين‌هاي گروه B موجود در کاهو مي‌توان به اسيد فوليک اشاره کرد که در خون‌سازي و بهبود ضعف اعصاب مفيد است.مينا کاوياني در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينکه کاهو يکي از سبزي‌هاي مفيد و اشتهاآور است که اغلب در تهيه سالاد و همراه غذا ميل مي‌شود، گفت: اين سبزي مفيد مواد مغذي فراواني را در خود جاي داده که از آن جمله مي‌توان به برخي از ويتامين‌ها مانند ويتامين C، پيش ساز ويتامين A (کاروتنوئيدها) ويتامين K، برخي ويتامين‌هاي گروه B، مانند B1، B2، نياسين، بيوتين و اسيد فوليک اشاره کرد. همچنين اين سبزي داراي برخي از مواد معدني مانند پتاسيم و منيزيم است.وي افزود: کاهو به جهت داشتن آب فراوان و فيبر غذايي در پيشگيري و درمان يبوست مفيد بوده و بر اساس تحقيقات فيبر غذايي موجود در کاهو با ايجاد اسيدهاي چرب فرار (کوتاه زنجير) در روده بزرگ مي‌تواند در کاهش خطر ابتلاء به بيماري‌هاي مزمن مثل انواع سرطان و بيماري‌هاي قلب و عروق مؤثر باشد.

از مهمترين ويتامينهاي گروه B موجود در کاهو مي‌توان به اسيد فوليک اشاره کرد که در خونسازي و بهبود ضعف اعصاب مفيد است. همچنين کاهو به جهت داشتن پيش ساز ويتامين A (کاروتنوئيدها) در تأمين نياز بدن به ويتامين A و تقويت بينايي نقش دارد.

کاوياني ضمن اشاره به مواد معدني موجود در کاهو گفت: اين سبزي مفيد با داشتن مقدار قابل توجهي پتاسيم و منيزيم در پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي عروقي مفيد است، همچنين در کاهش فشار خون افراد مبتلا به پرفشاري خون نقش دارد. مقادير مناسب ويتامين C موجود در کاهو نيز نقش مهمي در شادابي پوست، سلامت دندان‌ها و همچنين بهبود زخم ايفا مي‌کند.

از خواص ديگر کاهو مي‌توان به نقش آنتي اکسيداني آن اشاره کرد که مربوط به ويتامين‌هاي E، ويتامين C و همچنين رنگدانه هاي آن است و بنظر مي‌رسد آنتي اکسيدان‌ها در پيشگيري از برخي بيماري‌هاي مزمن نظير بيماري‌هاي قلب و عروق و سرطان نقش دارند. با توجه به خواص بسيار مفيد کاهو گنجاندن اين سبزي در برنامه غذايي روزانه جهت ارتقا سلامت توصيه مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته