جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6129

 يادداشت 

 مهرباني و عقلانيت و آگاهي؛ دو نحوه برخورد با بيماران

آسيه ويسي

گفتن ندارد که هر بيماري با توجه به بيماري‌اش به مراقبت‌ها، داروهاي خاص و نيز پرهيزهاي غذايي ويژه‌اي نياز دارد. و البته اغلب اين بيماران و نيز نزديکان و خانواده‌هاي‌شان، از اين مسئله مهم آگاه هستند و تا حد امکان اين موارد را رعايت مي‌کنند.

اما متاسفانه گاهي بنا به دلايل خاصي مثل مهرباني و دلسوزي و لطف،برخي نزديکان و آشنايان اين موارد خاص را نايده مي‌گيرند و خواسته و ناخواسته با عدم رعايت پرهيزهاي غذايي، بيمار و در نتيجه خانوده‌اش را دچار مشکلات خاصي مي‌کنند و حتي گاهي موجب از دست رفتن فرد بيمار و مرگ او مي‌شوند.

چندي پيش خبري در مورد يک فرد مبتلا به سندرم داون خوانديم که به ديابت مبتلا بود، اما اطرافيان و دوستان او، بدون آگاهي لازم نسبت به اين بيماري او را ميهمان شيريني و بستني و ... مي‌کردند، در حالي‌که اين فرد خود نيز به دليل وضعيت خاصش از بيماري‌اش و پرهيزهاي غذايي خاصش خبر نداشت و در نهايت استفاده بيش از اندازه اين مواد، تمام روش‌هاي درماني خانواده را بي‌اثر کرده و موجب مرگ اين فرد شد.

اين حادثه دردناک، دقيقا به دليل اول مهرباني و لطف و دوم ناآگاهي اتفاق افتاده است. لطفي که دوستان و نزديکان به اين فرد کرده‌اند تا به او را در لذت خوردن شيريني که طبعا در خانواده از آن منع مي‌شده، سهيم کنند و ناآگاهي از اين جهت که مي‌شد که هم خود فرد مبتلا به سندرم داون را با زباني ساده نسبت به بيماري‌اش آگاه کرد و هم به دوستان و نزديکان در اين مورد هشدار داد.

حالا همين مورد را تعميم بدهيد به بسياري ديگر از همين دست؛ آن‌هايي که بيماري خاص و طبعا پرهيزهاي غذايي خاص دارند نبايد به اين آساني به حال خود رها شوند. بايد به خودشان، به دوستان و نزديکان و آشنايان شان اطلاعات لازم و کافي داده شود تا به اين راحتي در معرض خطر قرارنگيرند.

لطف و مهرباني به بيمار طبعا تعريفي بسيار متفاوت‌تر از لطف و مهرباني به افراد عادي دارد؛ گاهي يک لطف و مهرباني و دل سوزي ناآگاهانه مي‌تواند مرگ‌بار باشد و مصيبتي جگرسوز را رقم بزند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته