جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6133

 به مناسبت روز جهاني صنايع دستي
 صنايع دستي به عنوان پشتوانه فرهنگي کشور مي تواند مورد توجه قرار گيرد 

گزارش از صديقه محرابي

امروزه به علت روزمرگي ها و ترويج خشونت در دنيا، تزريق رنگ، لطافت و دميدن آن در روح آدمي بيش از پيش احساس مي شود .وجود صنايع دستي و آثار هنري متنوع و رنگارنگ هر کشور به عنوان بخشي از حيات فرهنگي و اقتصادي ملت ها مي تواند جلوه گر زيبايي هاي دنياي امروز باشد . شوراي جهاني صنايع دستي روز 10 ژوئن (20 خرداد) را به عنوان روز جهاني و هفته صنايع دستي نامگذاري کرده است و لذا اين روز در سراسر دنيا و همچنين در کشور ما گرامي داشته مي شود.

لذا به مناسبت بزرگداشت روز جهاني صنايع دستي، مراسمي با حضور غدا هيجاوي رئيس منطقه آسيا و اقيانوسيه شوراي جهاني صنايع دستي، آقاي دکتر علي اصغر مونسان معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، آقاي پيروز حناچي شهردار تهران، آقاي محمدرضا دهداري پور شهردار منطق شش تهران، تعدادي از معاونان و مديران سازمان ميراث فرهنگي، مديران شهرداري، نمايندگان مجلس و شوراي اسلامي شهر تهران و جمع کثيري از هنرمندان صنايع دستي و عموم مردم در خيابان استاد نجات الهي(گذر صنايع دستي) برگزار شد . در اين مراسم هر يک از مسئولين به بيان سخناني پرداختند.

دکتر علي اصغر مونسان رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در اين مراسم با بيان اينکه صنايع دستي ايراني شامل دانش صنعتي و نيز دانش هنري است و تلفيق اين دو دانش با سنت هاي اصيل ايراني باعث خلق آثار بسيار زيبا شده است.

هر شهر ايران حداقل يک بازارچه صنايع دستي خواهد داشت

وي در ادامه افزود: صنايع دستي پيش تربه عنوان آثار فاخري شناخته مي شد که براي دکوراسيون از آنها بهره مي برديم اما اکنون شاهد ورود صنايع دستي به زندگي روزمره مردم هستيم.

مونسان گفت: صنايع دستي به يکي از بخش هاي اقتصادي کشور تبديل شده و به توليد اشتغال و رونق اقتصادي و درآمدزايي در کشور کمک مي کند و هر شهر ايران حداقل يک بازارچه صنايع دستي خواهد داشت.

آقاي حناچي شهردار تهران در ادامه اين مراسم ضمن تبريک روز جهاني صنايع دستي بيان کرد : ما آنگونه که شايسته است در اين حوزه سرمايه گذاري لازم را نکرده ايم ولي پتانسيل کافي در حوزه ميراث فرهنگي کشورمان وجود دارد که به عنوان پشتوانه فرهنگي کشور مي تواند مورد توجه قرار گيرد.

وي عنوان کرد: ثروت يک شهر مجموعه اي از مؤلفه هايي است که مي تواند چرخ هاي قتصادي کشور را به گردش در آورده و ايجاد جاذبه و توليد مقصد سفر کند. شهر اصفهان را در همه جاي دنيا مي شناسند چرا که اين شهر به واسطه جاذبه هاي تاريخي خود شناخته شده است نه ساخت و سازهاي جديد . شهر تهران نيز روزگاري مانند اصفهان بود و ارزشهاي فرهنگي و تاريخي آن در همين حد اندازه گيري مي شد .

گردشگري به واسطه جاذبه هاي ميراث فرهنگي، امکان توسعه را در شهرها فراهم مي کند

ثروت در شهر مبتني است بر ارزش هاي پيدا و پنهان آن شهر وجاذبه هايي که اين ارزش ها مي توانند به شهر به عنوان يک مقصد بدهند. گردشگري به واسطه جاذبه هاي ميراث فرهنگي به مانند دو بالي هستند که امکان توسعه را در شهرها فراهم مي کن ن د و چنين فضاهاي ي مي تواندروح خشن شهر را لطيف تر کند و همچنينسازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تلاش خواهد کرد تا به سرمايه گذاري ارزش هاي فرهنگي و تاريخي شهر تهران بيش از پيش بپرداز د و ارزش هاي پيدا و پنهان اين شهر را به ايران و به دنيا بشناسان د.

منطقه شش تهران به لحاظ موقعيت جغرافيايي در مرکزيت شهر تهران قرار گرفته است و به لحاظ موقعيتي با مرکز ثقل قديمي يعني ناحيه بازار، ميدان ارگ و توپخانه همجوار است و بيش از 30 درصد ساختمان هاي حکومتي- دولتي، نهادها و بانک هاي دولتي ، خصوصي و ارگان هاي اصلي کشوري را در خود جاي داده است و به عبارتي مغز متفکر حکومتي، سيستم تصميم سازي، مديريت دولتي و همچنين موتور نظام بازرگاني، اقتصادي نوين تهران به شمار مي رود و به لحاظ وجود پهنه اي مشخص از نظر فعاليت ها و عملکردها نظير پهنه اداري، حکومتي، فرهنگي، آموزشي و ورزشي در سطح منطقه و همچنين کاربري هاي پرتعامل در محورهاي شهري، شرايط لازم و مناسبي براي برنامه ريزي و سي است گذاري منسجم فراهم آورده است. وجود پتانسيل هاي بالقوه و بالفعل در منطقه شش، آن را مستعد کسب رتبه نخست در تمامي عرصه هاي مديريت شهري ساخته است و شهرداري منطقه شش تهران همواره به دنبال تسري روحيه نشاط و شادابي ميان شهروندان، تبديل شد ن به منطقه جشنواره ها از طريق تدوين روزشمار دقيق و مدون مبني بر مناسبت هاي موجود در تقويم سالانه است و اميد است تا با تلاش ها و تعامل ات بيش از پيش شهرداري با سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، اقدامات سازنده و گام هايي مثبت در جهت توسعه شهر صورت گيرد.

شهردار منطقه شش:

رويکرد کلي مديريت ارشد شهرداري تهران بحث حوزه فرهنگي و هنري است

رضا دهداري پور شهردار منطقه شش تهران در گفتگو با آفرينش در خصوص همکاري شهرداري تهران با سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اظهار داشت که رويکرد کلي شوراي شهر فعلي و همچنين مديريت ارشد شهرداري تهران آقاي دکتر حناچي بحث حوزه فرهنگي و هنري است و منطقه شش تهران نيز يکي از مناطق ويژه در حوزه فرهنگي، گردشگري ، هنري و صنايع دستي به شمار مي رود و به لحاظ عرفي ، منطقه شش منطقه اي بوده که صنايع دستي بسياري را در خود جاي داده است اما تا به امروز اتفاق ويژه اي در حوزه گردشگري و صنايع دستي نيفتاده بود ولي با انجام کارهاي مطالعاتي در شهرداري منطقه شش ، هم اکنون وارد فاز اجرا شده ايم و از هفته آينده نيز پروژه پياده راه فرهنگي براي عابرين پياده اجرا و به عنوان برند اصلي صنايع دستي شناخته خواهد شد.وي همچنين در خصوص تغيير نام خيابان استاد نجات الهي به گذر صنايع دستي خاطرنشان کرد: هيچ گونه تغيير نامي صورت نگرفته است و اين خيابان فقط به عنوان گذر صنايع دستي معرفي شده است.

در حاشيه اين مراسم هنرمندان آثار هنري خود را به نمايش گذاشته و عموم مردم نيز به بازديد از اين آثار هنري پرداختند.گفتني است در پايان اين مراسم از تابلو ي گذر صنايع دستي تهران در خيابان استاد نجات الهي با حضور مسئولين حاضر در مراسم پرده برداري شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته