جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6133

 يك نكته از هزاران 

 از بيمارستان تا گورستان؛ نمايش لاکچريسم يا لمپنيسم!

مدتي است اشرافي‌گري و تجمل‌گرايي البته بدون عقلانيت، همچون آفتي به جان جامعه ما افتاده است. اشرافي‎گري در اين معنايي که از آن سخن خواهيم گفت تنها منحصر به قشر مرفه و پولدار و صاحب سرمايه کشور نمي‎شود که پديده تاريخي چشم‎و هم‎چشمي و عقده کم نياوردن پيش سروهمسر، موجب شده افرادي هم که وسع مالي مناسبي ندارند، براي به قول خودشان «آبروداري» و در اصل نمايش ثروتي که اساسا ندارند، در تله چنين رفتارهاي ناهنجاري بيفتند. مردم ما از جايي به بعد، زندگي به سبک عادي و در حد توان را کنار گذاشته‌اند و با تاسي از برخي مسئولان و متوليان امر که رفته‌رفته زندگي‌هاي لاکچري‌شان رو شد، روي به سبکي از زندگي بسيار پرهزينه آورده‌اند.

اگر در اين ميان پاي برخي از چنان و چنين مسئولاني را پيش مي‌کشيم، به اين دليل مهم است که مردم هميشه نگاه به مسئولان و رفتارها و سبک زندگي‌شان دارند و روش آنان را الگويي براي زيست فردي و اجتماعي و حتي انديشايي خود انتخاب مي‌کنند و اين البته امري بسيار طبيعي است.

در نتيجه نوع و سبک زندگي برخي از افراد بالادست و صاحب اختيار موجب شده که مردم نيز به چنان روش‌هايي روي بياورند. يکي از جديدترين رفتارهاي نمايش ثروت را مي‌توان در بيمارستان و گورستان مشاهده کرد؛ يعني در دو نقطه مهم از اجتماع که مستقيما با تولد و زندگي و مرگ شهروندان ارتباط دارد.

شدت تجمل‌گرايي در اين دونقطه خاص به‌حدي است که حتي اين روزها صداي برخي مسئولان را هم درآورده است و براي مثال نماينده اصفهان در مجلس گفته است که از سرايت اشرافي‌گري به اين دو مکان جلوگيري مي‌کنيم. اما اين سرايت اتفاق افتاده است. فقط خبرش تازه به گوش ما مي‌رسد.

در پديده اشرافي‌گري بيمارستاني، بيماراني که پول بيشتري مي‌پردازند، نه تنها از بهترين تيم پزشکي و تجهيرات برخوردار مي‌شوند بلکه مي‌توانند خود و همراه يا همراهان‌شان پاويون اختصاصي داشته باشند. و در کنار آن اگر فردي معمولي به بيمارستان مراجعه کند، تقريبا ناديده گرفته شده و يا به کارش دير رسيدگي مي‌شود در حالي‌که بيمارستان وهر مرکز پزشکي ديگري در برابر همه بيماران و سلامت و زندگي‌شان به يک ميزان مسئول‌اند. گيريم که به مراجع معمولي اتاق خاص با پذيرايي‌هاي لاکچري ندهند، اما همين بيمار معمولي حق دارد از امکانات پزشکي و درماني بيمارستان به‌طور مساوي و در حد نيازش برخوردار شود.

اين‌که بخش خدمات درماني و پزشکي به‌خاطر پول و ثروت از وظايف انساني خود عدول مي‌کند، از هيچ منظر ديني و انساني قابل تاييد و پذيرش نيست.

مکان ديگر براي خودنمايي ثروت و سرمايه گورستان است که البته در اين باره سخن فراوان گفته‌ايم و گفته‌اند؛ از محل دفن گرفته تا جنس سنگ قبر و نوع حکاکي مشخصات متوفي گرفته تا استفاده از نقره و طلا براي تزئينات روي سنگ قبر و ديگر اکسسواري که پرداختن به آن مجال و مقال ديگري مي‌طلبد.

قبرهايي که هرينه تامين و تجهيز! آن‌ها تا صدها ميليون تومان هزينه مي‌برد، نشان مي‌دهد که مردم ما بُعدي از ابعاد انساني خود را در جايي يا جا گذاشته و پنهان کرده‌اند يا اساسا از خيرش گذشته و گمش کرده‌اند. اين گم‌شدگي و کم‌کردگي است که نيازمند بررسي و پي‌گيري مسئولان در کنار جامعه‌شناسان و کارشناسان امر آسيب‌شناسي اجتماعي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته