جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6133

 به کجا چنين شتابان؟ 

 
«هيچ کجا خانه خود آدم نمي‌شود» اين يکي از زيباترين ضرب‌المثل‌هاي ما ايراني‌هاست. ضرب‌المثلي که با تعميم آن به تمام سرزمين ايران با سابقه تاريخي و فرهنگي کهن و اصيلش، اين مفهوم را مي‌رساند که ايراني به هرجا و هرکشور ديگري که برود، در نهايت دلش براي وطنش پرمي‌کشد و هواي بازگشت آسوده‌اش نمي‌گذارد. شايد!

شايد تا مدت‌ها چنين بود، اما افزايش ايرانيان دوتابعيتي، افزايش تمايل قشري از جامعه که يا مرفه است يا به هرحال دستش به دهانش مي‌رسد براي تولد فرزند خود در خارج از ايران، و مهم‌تر از همه گزارش تازه معاونت فرهنگي شهرداري که خود استاد جامعه‌شناسي دانشگاه تهران نيز هست حاکي از آن است که حدود يک‌سوم از ايرانيان ديگر دوست ندارند در کشورشان-خانه‌شان زندگي کنند.

اين معاونت بر اساس پيمايش وضعيت اجتماعي، فرهنگي و اخلاقي جامعه ايران اعلام کرده است 29.8 درصد از مردم ايران تمايل دارند در کشوري به‌جز ايران زندگي کنند. خبري که که نشان از اتفاقات ناگواري نه فقط در جامعه ايراني و در رابطه با هبستگي اجتماعي و عِرق ملي ما اتفاق افتاده، دارد؛ بلکه نشان مي‌دهد ذهن و انديشه ايراني تغييرات زيادي کرده است.

اکنون معضل جامعه ما فقط مهاجرت نخبگان نيست که آن‌هم نگراني‌هاي خاصي در مورد کاهش ضريب هوش ايرانيان را در پي دارد. مشکل اساسي جامعه ايراني اين است که 29 درصد يا از هر سه نفر، يک نفر کشور خود را جاي مناسبي براي زندگي نمي‌داند. واين خبر با تمام زواياي پيدا و پنهانش براي آنان‌که دستي بر آتش مسئوليت و اداره اين کشور دارند هشدار بزرگي است که نبايد ناديده‌اش بگيرند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته