جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6133

 سرمقاله 

واليبال؛ الگويي مناسب براي رشد و توسعه رشته هاي ورزشي

سعيد ونکي

اين روزها درخشش تيم ملي واليبال ايران در رقابت هاي ليگ ملت ها چشم جهانيان را به خود خيره کرده است. ايران که کم هزينه ترين تيم بين قدرت هاي برتر جهان محسوب مي شود، توانسته با عملکردي فوق العاده، بالاتر از قدرت هايي چون روسيه، آمريکا، فرانسه، ايتاليا و .. بايستد و قدرت نمايي کند.

اگر چه اين درخشش رشته واليبال براي بسياري از دوست داران ورزش کشور تازگي ندارد و سال هاست که مردم ايران به يکه تازي واليبال در بين رشته هاي ورزشي ما عادت
کرده اند.

اما سوال مهمي که در اين بين مطرح مي شود، اين است که واليبال چگونه به اين جايگاه رسيده است؟ اين رشته ورزشي چه مسيري را طي کرده که امروزه مدعيان قدرتمند دنيا از صف آرايي مقابل تيم ملي ايران هراس دارند؟ براي پاسخ به اين سوال بايد به برنامه ريزي مسئولان وقت در اواخر دهه 60 و اوايل دهه 70 اشاره کنيم. پس از در جا زدن واليبال در سال هاي قبل از انقلاب و همچنين دهه 60، رئيس وقت فدراسيون واليبال طي يک برنامه درازمدت تصميم گرفت تا شرايط مناسبي براي رشد و توسعه اين رشته ورزشي فراهم شود.

بدين ترتيب و پس از فراهم کردن حداقل امکانات لازم، تيم هاي ملي رده هاي سني مختلف به صورت جدي تري فعاليت خود را آغاز کردند و اين سنگ بنايي شد براي شناسايي و پرورش استعدادها. در واقع برنامه اصلي واليبال در آن مقطع زماني، توجه به رده هاي پايه و کشف بازيکنان رده نوجوانان و هدايت آنها به مسير صحيح بود. البته اين مسير به همان مقطع کنوني ختم نشد و تمامي متوليان رشته واليبال، اين راه را ادامه دادند.

در حقيقت براي واليبال مسير مشخص و درستي تعيين شد و همه افراد در اين راه گام برداشتند؛ اگر چه برخي ها اين مسير را سريع تر پيمودند و برخي از مسئولان، کندتر. اما به هر حال اين راه دنبال شد و امروزه مي بينيم که تيم ملي واليبال ايران با توجه به آموزش درست استعدادهاي جوان، هميشه در عرصه هاي بين المللي حرف هاي زيادي براي گفتن دارد و هيچ گاه در عرصه پشتوانه سازي با مشکل مواجه نشده است.

اين مسئله، مشخص مي کند که براي رسيدن به موفقيت راه ميانبري وجود ندارد و بايد به شکل اصولي و صحيح، در رده هاي پايه فعاليت هاي جدي تري کرد. در رشته هايي مثل فوتبال و بسکتبال که همواره موفقيت هاي ما مقطعي بوده است، مي توان از اين الگوي صحيح استفاده کرد و به اهداف مد نظر رسيد.

اگر چه اين راه بسيار طولاني و طاقت فرسا است اما روشي است که با توجه به استعدادهاي موجود در کشور، موفقيت ورزش هاي گروهي در آينده را تضمين مي کند. اميدواريم با حاکم شدن اين استراتژي درست در ديگر رشته ها، شاهد درخشش تيم هاي ملي کشور در آوردگاه هاي بين المللي در ساليان آتي باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته