جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6133

 يادداشت 

 تحصيلات تکميلي؛ زمان گرفتن به اميد آينده!

آذر فخري

با اين‌که از درصد شرکت‌کنندگان کنکور تا حدودي کم شده و برخي از دانش‌آموزان، پس از پايان دوران دبيرستان، ترجيح مي‌دهند به سراغ آموختن حرفه‌اي بروند و هرچه زودتر وارد بازارکار شوند، اما ادامه تحصيل براي عده‌اي هنوز يک دغدغه اساسي است؛ به چند دليل.

دليل نخست و شايد مهم‌ترين دليل اين باشد که تا فرد نام دانشجو را يدک مي‌کشد، مي‌تواند بيکاري و ماندن در خانه والدين و استفاده از پول و امکانات آنان را توجيه کند. به هرحال او هنوز مشغول تحصيل است و ترجيح بر اين است که تمام هم‌وغم خود را صرف آموختن کند. در واقع عده‌اي تنها به اين دليل عمده تحصيلات دانشگاهي را ادامه مي‌دهند که مي‌دانند آن بيرون احتمال پيدا کردن کار و امرار معاش مستقل براي‌شان وجود ندارد.

دليل ديگر شايد اين باشد که ادامه تحصيلات دانشگاهي تا آخرين حد ممکن، باعث مي‌شود برخي از مسئوليت‌هاي زندگي، دامنگير دانشجو نشود؛ دانشجو تا زماني‌که در حال تحصيل است مسئله سربازي به تاخير مي‌افتد، نکته ديگراين‌که تا دانشجوست مي‌تواند براي ازدواج نکردن بهانه بياورد.

به هرحال ادامه تحصيل دانشگاهي در ايران، در برخي موارد معنا و هدفي در درون خودش و متعلق به ذات دانش آموختن ندارد؛ بسياري تنها به اين علت دانشگاه را رها نمي‌کنند چون تحصيل موجب مي شود آن‌ها از پذيرفتن مسئوليت‌هاي اجتماعي سرباز بزنند. و يا براي ورود به جامعه، پيدا کردن کاري مناسب و در نهايت تشکيل خانواده، زمان بخرند. اما در واقع چنين راهکاري نوعي فرصت‌سوزي است؛ آن‌هم در جايي که انباشتن مدرک روي مدرک معمولا متضمن هيچ مهارت يا تخصص خاصي نيست مگر اين‌که فرد دانسته‌هاي خود را در جايي به محک بگذارد. و البته با توجه به شرايط شغلي امکان چنين به محک گذاشتن‌هايي هر روز کم و کمتر مي‌شود . براي همين است که جامعه ما با افراد بسيار مدرک به دستي مواجه است که يا هنوز بيکارند و يا شغلي در شان مدرکي که سال‌هاي طولاني از زندگي خود را به پايش گذاشته‌اند، نيافته‌اند و اکنون مجبورند وارد مشاغلي بشوند که هدف از آن تنها گذران زندگي است.

شايد آن‌هايي که از ابتداي خروج از دبيرستان، قيد تحصيلات دانشگاهي را مي‌زنند، يا آن‌هايي که در نيمه راه تحصيلات دانشگاهي، آن‌را رها مي‌کنند و به سراغ کسب و کار مي‌روند، از کارشناسان و کارشناسان ارشد و دکترها، وضعيت بهتري دارند. مسئله‌اي که نياز به جامعه‌شناسي و آسيب‌شناسي‌هاي عميق دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته