جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6133

 اعطاي مجوز محرمانه صادرات نفت ايران در دستور کار سفر آبه به تهران 

 ترامپ مجبور به لغو برخي از آنها به صورت علني و يا محرمانه خواهد شد تا ايران سر ميز مذاکره حاضر شود. در واقع، جدي ترين درخواست ايران در مذاکره ميان روحاني و آبه، توقف تحريم هاي نفتي دولت آمريکا به شمار مي آيد و چنين رويکردي را مي توان «نخستين گام براي گفتگو با آمريکا» تعبير و تفسير کرد.

به گزارش آژانس رويدادهاي مهم نفت و انرژي " نفت ما " ، آمريکا از ماه مه سال جاري فشار عليه ايران از جمله تحريم همه جانبه نفت خام عليه اين کشور را تقويت کرده و تحريم هاي اين بار در واقع بخشي از تحريم هاي حداکثري آمريکا عليه ايران بوده است. در واقع، تصميم اخير امريکا در راستاي عدم تمديد مهلت معافيت برخي از کشورها از تحريم ها، به افزايش تشنجات منجر شده است.

اخيراً وزارت خزانه داري آمريکا در 7 ژوئن اعلام کرد، صنايع پتروشيمي خليج فارس که بزرگترين صنايع پتروشيمي ايران به شمار مي آيد و همچنين 39 شرکت از جمله شرکتهاي تابع و نمايندگي هاي فروش صنايع پتروشيمي خليج فارس ، هدف تحريم هاي آمريکا قرار گرفته است. علت چنين تحريم هايي از آنجا ناشي مي شود که صنايع پتروشيمي خليج فارس از شرکتهاي مرتبط به سپاه پاسدران انقلاب اسلامي که ترامپ آن را «سازمان تروريست خارجي» خوانده، حمايت کرده است.

به همراه بلوکه شدن دارايي هاي صنايع پتروشيمي خليج فارس در آمريکا ، داد و ستد اين صنايع با افراد آمريکايي هم ممنوع شده است. استيون منوچين، وزير خزنه داري آمريکا، در بيانيه اي اعلام کرد:«اين هشداري است داير بر اينکه آمريکا شرکت‌هايي را که به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي حمايت مالي مي‌کنند، هدف تحريم ها قرار مي دهد.» بر اساس گزارش وزارت خزنه داري آمريکا، صنايع پتروشيمي خليج فارس و شرکتهاي تابع، 40درصد از ظرفيت توليد و 50 درصد از ارزش صادرات صنعت پتروشيمي ايران را در اختيار دارند.واشنگتن پيش از سفر وزير امور خارجه آلمان و نخست وزير ژاپن به تهران فشارهاي خود را عليه ايران شدت بخشيد و با تحريم بخش پتروشيمي ايران دومين منبع درآمد ارزي کشور را هدف قرار داد. اين اقدام پيام منفي را به طرف ايراني ارسال کرد با اين مضمون که ميانجيگري ها يا مذاکراتي که آمريکا خواستار آن است در چارچوب سياست "بيشترين فشار " صورت مي گيرد که ايران بارها طي هفته هاي گذشته اعلام کرده است "تسليم اين ترفند آمريکا" نخواهد شد.

در اين ميان، نگاه ها به سفر آبه در 12 ژوئن به ايران براي گشودن روند گفتگو ميان تهران و واشينگتن دوخته شده است،در برابر اين پيچيدگي ها واشنگتن بي ترديد آبه را به نوعي از عقب نشيني ها درباره برخي تصميمات مجهز کرده است. به عنوان مثال مجوز سري به برخي کشورها از جمله ژاپن و کره جنوبي براي خريد نفت ايران و لغو برخي تحريم هاي مربوط به فروش فلزات و دارو و مواد غذايي.

راه آبه طولاني و دشوار است اما مسيري باز است و موضع گيري چين و روسيه حمايت از موضع ايران را شدت مي بخشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته