جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6133

 كمتر شدن اثرات واكسن سياه سرفه با گذشت زمان  

 نتايج يک مطالعه حاکي از آن است که اثرات واکسن سياه سرفه با گذشت زمان کمتر مي‌شود.به گزارش ايسنا، متخصصان علوم پزشکي در آمريکا در بررسي جديد با بيان اينکه واکسن مدرن سياه سرفه با بالا رفتن سن کودکان اثرگذاري خود را از دست مي‌دهد بر ضرورت ساخت واکسن‌هاي جديدتر براي مصون ساختن کودکان در برابر اين بيماري مسري تاکيد کردند.

نوزادان و کودکان پيش از سن هفت سالگي پنج دوز از واکسن سه گانه را دريافت مي‌کنند. چهار واکسن پيش از 18 ماهگي و آخرين آن در سن چهار تا شش سالگي تزريق مي‌شود. همچنين در سن 11 يا 12 سالگي يک تزريق يادآور انجام مي‌شود.

در اين بررسي مشخص شد که خطر ابتلا به بيماري سياه سرفه با افزايش سن کودک و فاصله گرفتن از زمان آخرين تزريق واکسن بيشتر مي‌شود و مصونيت بدن در برابر اين بيماري در فاصله بين دوزهاي تزريقي واکسن کم مي‌شود.

واکسن سه گانه که بدن را در برابر بيماري‌هاي ديفتري و کزاز مصون مي‌سازد همچنين گزينه اثربخش به حساب مي‌آيد. احتمال ابتلا به سياه سرفه در افرادي که اين واکسن را دريافت نکرده‌اند 13 برابر بيشتر است.

سياه سرفه بيماري تنفسي است که از نوعي باکتري موسوم بهB. pertussis ناشي مي‌شود و مي‌تواند به سرفه شديد و غير قابل کنترل منجر شود که نفس کشيدن را سخت مي‌کند.

به گزارش شبکه خبري سي‌ان‌ان، محققان با بيان اينکه واکسن‌هاي جديد عوارض جانبي از قبيل تشنج همراه با تب را کاهش مي‌دهد، اظهار داشتند: اين واکسن‌ها در پيشگيري از ابتلا به اين بيماري موثرتر هستند اما شواهد متعددي وجود دارد که نشان مي‌دهد اثر حفاظتي آن با گذشت زمان کمتر مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته