جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6133

 روزنامه آفرينش بررسي کرد :
 ديدگاه هاي کسبه صنايع دستي از تغيير کاربري خيابان استاد نجات الهي 

تهيه و تنظيم : محمد جعفري

روز 10 ژوئن مصادف با 20 خرداد ماه، روز جهاني صنايع دستي است. روزي که آثار فعالين اين حوزه، گرامي داشته مي‌‌شود.

تاريخچه روز جهاني صنايع دستي

امروزه در بسياري از کشورهاي جهان صنايع دستي را ارج مي‌نهند. پس از پايان جنگ جهاني دوم، توليدات و هنرهاي صنايع دستي کشورهاي با قدمت ديرينه، از سوي کشورهاي پيشرفته و صنعتي مورد توجه قرار گرفت.

نخستين همايش جهاني مربوط به صنايع دستي، در تاريخ 10 ژوئن (20 خرداد ماه) سال 1964 ميلادي و با شرکت مسئولان دولت‌ها، اساتيد دانشگاه‌ها، هنرمندان و صنعت‌گراني از سراسر دنيا (بيش از 40 کشور جهان) در شهر نيويورک برگزار شد.

در بيانيه‌اي که در پايان اين همايش نگاشته شد، تاسيس شورايي به نام “شوراي جهاني صنايع دستي” به عنوان يکي از نهاد‌هاي فعال وابسته به يونسکو به تصويب رسيد. از آن زمان تا کنون، سالروز برگزاري اين همايش را “روز جهاني صنايع دستي” مي‌نامند.

نام گذاري 20 خرداد ماه به روز جهاني صنايع دستي، با هدف ارج نهادن و گرامي‌داشت صنايع دستي و هنرمنداني است که خالصانه براي خلق اين آثار ارزشمند تلاش مي‌کنند.

پس از تاسيس شوراي جهاني صنايع دستي، اين صنعت به بخشي از حيات اقتصادي و فرهنگي کشور‌ها تبديل شد.

ايران نيز به عنوان کشوري با قدمتي ديرينه در اين زمينه در دنيا شناخته شد که از سال 1347 به عضويت اين شورا درآمد و در مجمع آسيا و اقيانوسيه اين شورا، فعاليت خود را آغاز نمود.

امروزه، بيش از 90 کشور دنيا عضو اين شورا هستند و در راستاي ترويج و تشويق هنرمندان، محافظت از صنايع دستي ملت‌ها و ايجاد همبستگي ميان هنرمندان اين حوزه فعاليت مي‌کنند. دبيرخانه مرکزي اين شورا، در شهر آمستردام هلند قرار دارد.

برنامه هاي روز صنايع دستي در ايران

در ايران از روز صنايع دستي به مدت يک هفته هفته صنايع دستي نامگذاري شده است و در اين يک هفته در برخي شهر‌هاي کشور، بازارچه‌ صنايع دستي داير مي شود.

در برخي شهر‌ها سمينار‌ها و کنفرانس‌هايي نيز در اين زمينه برگزار مي‌شود که هريک هدفي را دنبال مي‌کنند و در پي بهبود شرايط هنرمندان اين صنايع و گسترش بازار محصولات آن‌ها هستند.

تغيير نام خيابان نجات‌الهي به گذر صنايع دستي

همزمان با روز جهاني صنايع دستي خيابان استاد نجات‌الهي که به واسطه فروشگاه‌هاي صنايع دستي شهرت دارد، به گذر صنايع دستي تغيير نام مي‌دهد. قرار است نام اين خيابان با کاشي هفت رنگ بر سردر آن نصب شود.در تهران شاهد مراسم تغيير کاربري خيابان استاد نجات الهي (ويلا)با حضور جمعي از مسئولين از جمله آقاي جناچي شهردار تهران و آقاي علي اصغر مونسان معاون رييس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري بوديم .

اين مراسم در حالي برگزار شد که ،نزديک به پنج سال از زماني که طرح تبديل خيابان ويلا به پياده راه مطرح شده گذشته است.

خيابان ويلا به پياده راه تبديل مي شود

در سال 1391 و همزمان با دولت نهم خبري منتشر شد که از تبديل خيابان ويلاي تهران ( استاد نجات الهي) به پياده‌راه صنايع دستي خبر مي‌داد.

محمدحسن صالحي، معاون صنايع دستي وقت در نشست مسئولان بانک‌هاي عامل اجراي طرح اعلام کرده بود: رييس شوراي شهر با وجود آنکه نظر مساعدي درباره پياده‌راه کردن برخي خيابان‌ها در تهران ندارد اما با پياده کردن اين طرح در خيابان ويلا موافقت کرده است.

صالحي در آن زمان تأکيد کرد: بهترين محل براي تبديل به بازارچه صنايع‌دستي در تهران، خيابان ويلا است و ما نبايد دنبال احداث فضاهاي غيرواقعي باشيم يا بخواهيم فضايي تازه به بازارچه ‌ها اختصاص دهيم آن هم در شرايطي که خيابان‌هايي مانند خيابان ويلا آماده تبديل شدن به بازارچه صنايع دستي هستند. بنابراين اگر شهرداري اين خيابان را پياده‌راه کند با تاييدي که از سوي رييس شوراي شهر تهران گرفته‌ايم اين خيابان تبديل به يک بازارچه دائمي صنايع‌دستي مي‌شود.

وي در تشريح امتيازات و ويژگي‌هاي اين خيابان براي اجراي اين طرح هم گفته بود: اکثر صرافي‌ها، هتل‌ها و آژانس‌هاي قديمي در اين منطقه است؛ مي‌توان رستوران‌هاي سنتي، داروخانه‌هاي سنتي و مراکز فروش لباس‌هاي سنتي را در اين خيابان متمرکز کرد تا تبديل به يک مجموعه کامل گردشگري شود. اگر اين خيابان از ابتداي کريمخان تا طالقاني، حالت پياده راه به خود بگيرد و ساختمان‌هاي دولتي واقع در اين محدوده به اين امر واگذار شوند شاهد رونق فراوان بازار صنايع‌دستي در تهران و ايجاد محلي زيبا براي شهروندان و توريست‌هاي خارجي خواهيم بود.

همچنين ،رجبعلي خسروآبادي، مدير کل وقت ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران از نامه‌نگاري و تشکيل جلسه با شوراي شهر و معاونت ترافيک خبر داد و گفت: ما با معاونت ترافيک تهران صحبت کرده‌ايم تا خيابان و مسير جايگزيني را تعريف کنند. چراکه در تهران بهترين محل براي تبديل به بازارچه صنايع‌دستي، خيابان ويلاست و ما نبايد دنبال احداث فضاهاي تازه و غيرواقعي باشيم، در حالي‌که خيابان‌هايي مثل خيابان ويلا آماده تبديل شدن به بازارچه است.

در همين رابطه ،رجبعلي خسروآبادي مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران ابراز اميدواري کرد که شوراي شهر ،توجه ويژه اي به اين مساله داشته باشد و گفت: تجربه ما در سي تير، تجربه موفقي بود و به ما نشان داد که مي توان مردم را در حوزه گردشگري سامان داد.

مديرکل ميراث فرهنگي و صنايع دستي استان تهران به ضرورت وجود گردشگري کند اشاره و بيان کرد: ما زماني که خيابان سي تير را از آسفالت به پياده راه تبديل کرديم، حرکت و رفت و آمد ماشين ها در اين خيابان را متوقف نکرديم فقط کند شدن حرکت باعث شد تا موزه ملي و آبگينه و زيبايي هاي اين خيابان ديده شود حالا شب ها، در سي تير، جا براي سوزن انداختن باقي نمانده است.

خسروآبادي با اشاره به ويژگي هاي مثبت پياده راه شدن خيابان استاد نجات الهي گفت: اگر خيابان ويلا به پياده راه تبديل شود، اين سنگفرش روي بازار مردم حرکت مي کند. به عبارتي اگر ما از سرعت کم کنيم موجب مي شود تا فروشگاه هاي صنايع دستي ديده شوند. چرا که ما وقتي در يک شهر پياده روي مي کنيم متوجه ويژگي هاي مثبت و منفي آن خيابان مي شويم در صورتي که با رانندگي در اتوبان نمي توانيم حس و حال آن خيابان را درک کنيم. از اين رو با اعضاي جديد شوراي شهر جلسه گذاشته ايم تا خيابان استاد نجات الهي به پياده راه تبديل شود.

پيشنهاد تغيير نام خيابان شهيد نجات‌الهي

همچنين ،پويا محموديان معاون صنايع دستي وهنرهاي سنتي سازمان ميراث فرهنگي و محمد رضا دهداري پور شهردار منطقه 6 تهران طي جلسه اي درباره موضوعات مرتبط با صنايع دستي و حمايت هاي هرچه بيشتر از هنرمندان استان تهران با يکديگر گفت و گو کردند.

در اين جلسه در باره موضوعات مختلفي صحبت شد که از آن جمله مي توان به گفت و گو درباره نامگذاري خيابان استاد نجات الهي به عنوان گذر صنايع دستي، کمک به خريد و تملک خانه هايي متعلق به پهلوي اول و دوم در محدوده خيابان استاد نجات الهي توسط شهردار و در اختيار گذاشتن آنها به هنرمندان صنايع دستي استانها، طرح سنگفرش خيابان استاد نجات الهي، برگزاري رويدادهاي ويژه صنايع دستي در آن خيابان و ... اشاره کرد.

در ماه هاي گذشته نيز مذاکراتي در همين ارتباط از سوي معاون صنايع دستي کشور با رياست شوراي شهر تهران صورت گرفته بود که خوشبختانه موافقت خود را اعلام کردند.

درباره خيابان ويلا (نجات‌الهي)

خيابان ويلا يکي از خيابان‌هاي مرکز شهر تهران است که پيشينه‌ زيادي دارد که در گذشته جزو محدوده‌هاي اعيان‌نشين تهران محسوب مي‌شد.

اغلب ساکنان خانه‌هاي اطراف اين خيابان جزو ارامنه هستند و يکي از بارزترين نشانه‌هاي اين حضور پررنگ، وجود کليساي "سرکيس مقدس" در قسمت شمالي خيابان است .

موقعيت جغرافيايي

اين خيابان از خيابان انقلاب در سمت جنوب شروع مي شود و پس از عبور از خيابان کريمخان به خيابان سرو در سمت شمال منتهي مي شود و به موازات خيابان‌هاي قرني و حافظ واقع شده است‌.اين خيابان در دهه‌ 40 ساخته شده است.

نظر کسبه صنايع دستي در مورد تغيير کاربري خيابان استادنجات الهي

يکي از کسبه صنايع دستي خيابان استاد نجات الهي (ويلا) در رابطه با تغيير کاربري اين خيابان به خبرنگار ما گفت :در صورتي مي توان از طرح تغيير کاربري اين خيابان که همان سنگ فرش است استقبال کرد که به موازات اين طرح امکانات ديگري از جمله فضاهايي براي پارک خودروي گردشگران هم برنامه ريزي کرد .

اين فروشنده با اشاره به اين نکته که در حال حاضر خيابان استاد نجات الهي با کمبود فضا جهت پارک خودروها مواجه است ،خاطر نشان کرد :با بن بست شدن خيابان نجات الهي مخالف هستيم و از راهنمايي ورانندگي تقاضا داريم براين موضوع کار کارشناسي بيشتري انجام دهد .

وي با اشاره به اين نکته که حدود 50 مغازه فعال صنايع دستي در خيابان استاد نجات الهي مستقر هستند ،خاطر نشان کرد : مسئولين نبايد براي جذب گردشگر تنها به سنگ فرش شدن اين خيابان اکتفا کنند، در کنار آن بايد موزه وساير امکاناتي که مي تواند در جذب گردشگر موثر باشد را راه اندازي و يا تاسيس کنند .

يکي ديگر از کسبه صنايع دستي خيابان استاد نجات الهي در رابطه با تغيير کاربري اين خيابان به خبرنگار ما گفت :طرح تغيير کاربري و يا همان سنگ فرش نمودن اين خيابان نمي تواند در جذب گردشگر موثر باشد .

وي که مخالفت خود را با اين طرح اعلام کرد،بيان کرد :اين نوع فعاليت ها زماني مي تواند مفيد واقع شود که توريست وجود داشته باشد اما متاسفانه در حال حاضربه دليل شرايط فعلي کشورتوريستي وجود ندارد که ما شاهد رونق صنايع دستي باشيم .

وي وضعيت بازار صنايع دستي کشوررا تاسف بار خواند و اعلام کرد :بازار صنايع دستي در رکود است و از گردشگر و توريست خبري نيست .

همچنين يکي ديگر از کسبه صنايع دستي در رابطه با تغيير کاربري خيابان استاد نجات الهي به خبرنگار ما گفت : در کل اين طرح،خوب است به شرط اينکه زير ساخت هاي ديگر اين طرح نيز فراهم شود .به عنوان مثال زماني که يک گردشگر به اين خيابان مراجعه مي کند دغدغه پارک خودروي خود را نداشته باشد .

وي اظهار داشت:نبايد اين خيابان فضايي براي دست فروشان و دوره گردها شود چون اين افراد چهره خيابان را زشت و بر مشکلات آن مي افزايند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته