جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6143

 ميز خبر 

 تهديد تجهيزات فرسوده نفتي و توانمندي ايران براي نوسازي

بخشي از صنعت نفت ايران داراي تجهيزات قديمي است و فرسودگي در بخشي از تأسيسات و تجهيزات آن، به‌ويژه در تأسيسات نفت و پتروشيمي در نقاط مختلف به تهديدي تبديل شده است. موضوعي که بارها وزير نفت به آن اشاره داشته اما رئيس هيأت مديره انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت، برروي اين موضوع مهر تاييد نزده و بر اين باور است که تنها در حوزه تکنولوژي با مشکلاتي مواجهيم.به‌گزارش ايسنا، قديمي بودن برخي تأسيسات و تجهيزات صنعت نفت شرايط را به‌گونه‌اي رقم زده که بيژن زنگنه چندي پيش در
اين باره اعلام کرد که همکاران ما با چنگ و دندان اين تأسيسات را اداره مي‌کنند. وي با بيان اين‌که به‌زودي نامه‌اي به مقامات کشور يا رئيس جمهوري درباره تجاوز به حريم خطوط لوله خواهم نوشت، تصريح کرده است که تجاوزي که به حريم و بستر رودخانه‌ها شده است (هر چه در اين زمينه سرو صدا شده کسي به آن توجهي نکرده است) به طريق بيش‌تري در خطوط لوله هم در حال تکرار است که فاجعه است.

او با اشاره به اين‌که اهواز پر از خط لوله است و هيچ جايي مانند اهواز در خطر نيست و از فکر کردن به اين موضوع شب‌ها خواب ندارم، يادآور شد: بارها در مجلس و از تريبون‌هاي مختلف اعلام کردم که تأسيسات صنعت نفت فرسوده است و همکاران ما در مناطق نفت‌خيز با چنگ و دندان آن را اداره مي‌کنند.

ضرورت نوسازي و افزايش ظرفيت در خطوط لوله نفت ايران

هم‌چنين عليرضا صادق‌آبادي - معاون وزير نفت و مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران - به‌تازگي بر ضرورت نوسازي و افزايش ظرفيت خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده کشور تاکيد کرد و گفته است: با توجه به نقش حياتي خطوط لوله در انتقال انرژي و نيز عمر بالاي خطوط، لازم است به نوسازي و ايجاد ظرفيت‌هاي جديد در اين صنعت توجه جدي داشت.وي با اشاره به اين‌که هم‌اکنون پروژه‌هاي مهمي از جمله احداث خط لوله کنارگذر تهران و خط لوله رفسنجان - سيرجان در اين زمينه در دست اجراست، افزود: لازم است نوسازي خطوط لوله و تجهيزات با انجام عمليات‌هايي نظير پيگراني، آزمايش خطوط، تعمير و … نيز در دست اجرا قرار گيرد.

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران:

اسناد قديمي در وزارت نفت وجود دارد

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران گفت: من معتقدم وزارت نفت در آرشيو اسناد بسيار قوي عمل کرده است و اسناد بسيار قديمي در مرکز اسناد وزارت نفت وجود دارد.

به گزارش ايسنا، امير وکيل‌زاده در آئين گشايش نخستين موزه نفتي پايتخت با بيان اينکه وزارت نفت در اسناد بسيار قوي عمل کرده و از گذشته تاکنون توانسته اسناد خوبي را جمع‌آوري و نگهداري کند، گفت: به طور مثال تمام اسناد اين جايگاه از بدو تأسيس تاکنون موجود است و در بقيه جايگاه‌ها نيز شرايط به همين منوال است.

وي با بيان اينکه وجود چنين موزه‌هايي موجب مي‌شود گذشته و سير تاريخ در کنار هم ديده شود، اظهار کرد: در جامعه امروز که بسياري از جوانان تغييرات گذشته را نديده‌اند وجود موزه موجب شناخت روند رشد تکنولوژي در عصر امروز مي‌شود که اين مساله مي‌تواند تأثيرات بسيار زيادي داشته باشد.

هند با توقف واردات از ايران، چشم به نفت خام روسيه دارد

هند و روسيه همکاري خود را در زمينه انرژي افزايش مي دهند .اين دو کشور در مورد زمينه هاي جديد همکاري بين هند و خاور دور روسيه مخصوصاً بخش نفت و گاز مذاکره کردند.

به گزارش تسنيم به نقل از راشاتودي، هند و روسيه همکاري خود را در زمينه انرژي افزايش مي دهند و حالا هند به دنبال راه هايي براي ايجاد مسيرهاي کشتيراني از خاور دور روسيه به ساحل شرقي هند است.

طي نشستي بين دارمندرا پرادهان، وزير نفت هند با يوري تروتنف، معاون نخست وزير روسيه و فرستاده ارشد پوتين به خاور دور روسيه ، اين دو کشور در مورد زمينه هاي جديد همکاري بين هند و خاور دور روسيه مخصوصاً بخش نفت و گاز مذاکره کردند. وزير نفت هند گفت: ما مذاکرات مفصلي در مورد فرصت هاي جديد براي بخش انرژي با ساخت مسيرهاي دريانوردي از خاور دور روسيه تا ساحل شرقي هند داشتيم.هند همچنين از شرکت‌هاي روسي دعوت کرد در شبکه‌هاي آينده گاز شهري در سراسر اين کشور سرمايه‌گذاري کنند. پرادهان از علاقه هند به تقويت سرمايه گذاري نفت و گاز در روسيه مخصوصاً در خاوردور صحبت کرد.

ديدار چند نماينده مجلس با بابک زنجاني

عضو هيات رئيسه مجلس با انتشار مطلبي در صفحه توئيتر خود نوشت: از يکي از وزيران شنيدم که به تازگي برخي نمايندگان مجلس چند نوبت با آقاي بابک زنجاني در زندان ديدار داشته‌اند.به گزارش آژانس رويدادهاي مهم نفت و انرژي " نفت ما " ،يک عضو هيات رئيسه مجلس با انتقاد از قوه قضاييه در اجراي ضوابط ديدار با زندانيان از ملاقات تعدادي از نمايندگان مجلس با بابک زنجاني خبر داد.

عليرضا رحيمي عضو هيات رئيسه مجلس با انتشار مطلبي در صفحه توئيتر خود نوشت: از يکي از وزيران شنيدم که به تازگي برخي نمايندگان مجلس چند نوبت با آقاي بابک زنجاني در زندان ديدار داشته‌اند.وي در ادامه نوشت: خوب است قوه قضائيه گزارشي از اين ديدارهاي پرابهام به هيات رئيسه مجلس ارائه دهد و نظارت بيشتري بر عدم تبعيض در اجراي ضوابط ديدار با زندانيان داشته باشد.

دومين عرضه ميعانات گازي در بورس انرژي انجام مي‌شود

شرکت ملي نفت ايران اعلام کرد: بر اساس اطلاعيه جديد عرضه ميعانات گازي در بورس انرژي، در اين مرحله 2 ميليون بشکه ميعانات گازي پارس جنوبي در رينگ بين‌الملل بورس انرژي با قيمت پايه 58 دلار و 43 سنت براي هر بشکه عرضه مي‌شود.به گزارش ايرنا،اين هفتمين عرضه از سال 97 و دومين عرضه ميعانات گازي در رينگ بين‌الملل بر اساس شيوه‌نامه ابلاغي از سوي وزير نفت در سال 98 است.حداقل مقدار بارگيري براي حمل زميني هزار بشکه معادل 110 تن است. خريداران مي‌توانند تا سه ماه پس از انجام معامله، محموله را تحويل بگيرند و تحويل محموله در ديگر مناطق با تأييد شرکت ملي نفت ايران امکانپذير است. بر اساس اين گزارش، عرضه نفت خام در بورس انرژي ايران به منظور تحقق سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي مبتني بر ايجاد تنوع در روش‌هاي فروش نفت و استفاده از ظرفيت‌هاي بخش غيردولتي به منظور صادرات نفت‌خام در دستور کار قرار گرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته