جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6144

 رئيس قوه قضاييه:
 رعايت حقوق، مبناي هر تصميم و اقدام در جمهوري اسلامي است  

 
رئيس قوه قضاييه با اشاره به فعاليت 24 هزار نهاد مردمي که بيش از نيمي از آنها در زمينه حقوق بشر فعاليت دارند، از تاسيس نهاد ملي حقوق بشر در آينده‌اي نزديک خبر داد.به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله سيدابراهيم رئيسي در نشست سفرا و کارداران کشور‌هاي خارجي و نمايندگان سازمان‌هاي بين‌المللي با بيان اينکه کرامت به انسانيت انسان تعلق دارد و ظرف زمان، مکان، جنسيت و مليت را برنمي‌تابد، تصريح کرد: عقل و شرع بر صيانت از حقوق انساني تاکيد داشته و ما را در به رسميت شناختن حقوق ذاتي و آزادي‌هاي اجتماعي ياري مي‌رساند.رئيس قوه قضاييه ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران بر پايه ايمان و ارزش‌هاي الهي همواره حقوق بشر و کرامت انساني را به عنوان نقطه مرکزي پيام اديان آسماني مورد توجه قرار داده است؛ چه اينکه اسلام براي هدايت و سعادت انسان آمده است.

آيت الله رئيسي با بيان اينکه اسلام سه شاخص برابري، آزادي و حفظ عزت نفس و احترام به شخصيت انسان را به عنوان جلوه‌هاي تحقق کرامت انساني معرفي کرده است، افزود: کرامت انساني در واقع ارزش دادن و ترجيح انسان از جهت انسانيت است و اين معنا مستلزم آن است که انسان را داراي حقوق طبيعي، فطري و اجتماعي بدانيم. مقتضاي اين نگاه فطري به انسان ايجاب مي‌کند که جمهوري اسلامي ايران حفظ کرامت انساني را در مناسبات اجتماعي و سياسي داخل کشور به عنوان سرلوحه اقدامات خود قرار دهد؛ همچنان که در عرصه بين‌المللي نيز جمهوري اسلامي ايران همواره مدافع صلح، عدالت‌گرايي و توجه به حقوق بشر بوده است.رئيس قوه قضاييه با اشاره به عدالت طلبي بشر اظهار کرد: عدالت، آرمان هميشگي انسان در طول تاريخ بوده است که نه تاريخ انقضاء دارد و نه استثناپذير است؛ هرچند که در روزگار ما اجراي عدالت، تدريجي و تحقق آن نسبي است. در يک تعريف عام عدالت به معناي دادن حق به صاحب حق است؛ از اين‌رو رعايت حقوق شرط لازم براي تحقق عدالت است. به همين دليل نيز رعايت حقوق، اساس و مبناي هر تصميم و اقدام در جمهوري اسلامي ايران است.

آيت الله رئيسي خاطرنشان کرد: عدالت در عين حال که مبنا و معيار هر سياست و برنامه در جمهوري اسلامي است، آرمان و هدف غايي و عالي جمهوري اسلامي در ساحت فردي و ملي هم هست. هر اقدام و حرکتي در جمهوري اسلامي با معيار عدالت سنجيده مي‌شود و ميزان مشروعيت هر سياست و برنامه و ميزان مقبوليت هر اقدام و عملي در جمهوري اسلامي، به قابليت و توانايي آن در تحقق عدالت بستگي دارد.

رئيس قوه قضاييه با نگاه اينکه اين نگاه جامع به کرامت و حقوق بشر همراه با عدالت‌طلبي، سازنده جوهره انقلاب اسلامي ملت ايران بوده است، تصريح کرد: اين حقيقت منجر به درهم شکستن آن سامان فکري و سياسي شد که دولت و ملت را ملک طلق خود مي‌پنداشت و حقوق آنان را به حاشيه مي‌برد. اما انقلاب اسلامي حقوق مردم را از حاشيه به متن آورد. اين حقوق بنيادين تامين نمي‌شد مگر اينکه انقلاب با قدرت‌هاي استکباري که با دولت دست نشانده خود حيات مردم ايران را در دست داشتند، مقابله مي‌کرد.

آيت الله رييسي با بيان اينکه در جمهوري اسلامي دو مفهوم مبارک استقلال و آزادي در کنار يکديگر نشسته‌اند، به تشريح اقدامات جمهوري اسلامي در زمينه ارتقاء حقوق بشر و توجه به کرامت انساني پرداخت و يادآور شد: چنانکه مي‌دانيد انقلاب اسلامي پس از دهه‌ها و سال‌ها استبداد داخلي و استعمار خارجي نويدبخش آزادي، حق تعيين سرنوشت و برابري اجتماعي براي همه ايرانيان بود. شعار ما شعار قرآني نه ستم کنيم و نه بر خود ستم پذيريم، است و جمهوري اسلامي به عنوان نظام سياسي برآمده از انقلاب با ايجاد يک ساختار سياسي مردم‌سالارانه مبتني بر انتخاب عمومي، پيشرفت همه جانبه در تمام جغرافياي کشور با نگاه مبتني بر عدالت را به عنوان بخش مهمي از اهداف انقلاب اسلامي در جهت تامين حقوق بشر محقق کرده است.

رئيس قوه قضاييه عقلانيت اسلامي و مردم سالاري را که از ابتکارات و نوآوري‌هاي حضرت امام خميني (ره) بوده است، در نظام قضايي جمهوري اسلامي داراي تجلي روشني دانست و گفت که اين تجلي در ساختار قانوني نظام منعکس شده است.

آيت الله رئيسي ادامه داد: قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران يکي از فصول خود را به حقوق ملت اختصاص داده است و قوانين متعددي در حمايت از برخي حقوق شهروندي نظير حق دسترسي به عدالت، حق دادرسي منصفانه، قانون احترام به آزادي‌هاي مشروع و حفظ حقوق شهروندي و منشور صيانت از حقوق شهروندان در نظام اداري در مجامع قانونگذاري و تقنيني تصويب شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته